Nákaza

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

BETA Dobrovský - 2010
ISBN: 978-80-7306-409-9

BETA Dobrovský (2010) 978-80-7306-409-9 432

První kniha trilogie Zhoubný kmen.

Na letišti JFK v New Yorku přistane boeing 777 a v tom náhle přestanou všechny systémy reagovat. Pozemní personál tápe ve zmatku, až konečně povolá na pomoc tým pro vyšetřování biologických hrozeb. Na palubu vstupuje Dr. Efraim Goodweather, šéf týmu, a z toho, co vidí, mu ztuhne krev v žilách. Bývalý profesor, který přežil holocaust, nyní zastavárník ve Španělském Harlemu Abraham Setrakian, dobře ví, co se děje. Ví, že nadešel čas války... Vizionářský držitel Oskara za film Faunův labyrint Guillermo del Toro a spisovatel Chuck Hogan, nositel Hammettovy ceny, vložili společně svou fantazii do smělé, epické trilogie o děsivé bitvě mezi člověkem a vampýrem, který ohrožuje veškeré lidstvo. Nenechte si ujít další dva díly trilogie Zhoubného kmene: Pád a Noc až navěky, které vyjdou v roce 2010 a 2011. (Založil/a: malc8k)

Guillermo del Toro Guillermo del Toro
*09.10.1964

Chuck Hogan Chuck Hogan

Richie
  1. 2. 2013, 0:59
První díl byl z celé trilogie nejlepší. Líbilo se mi, jak se postupně rozlézá upíří nákaza mezi nic netušícím obyvatelstvem a jen několik málo jedinců, uvědomujících si co se děje, se snaží proti hrozivému nebezpečí bojovat. Jenže úder prastarého vampýra proti celému lidstvu byl pečlivě připravován a vypadá to, že ho nic už nezastaví. Snad jedině zničení tohoto Mistra, pána vampýrů ...
Tento díl mě nalákal na zakoupení i zbývajících dvou, a to byla chyba ...
Fabienne
  12. 8. 2011, 11:27
Ani nevím, proč jsem vlastně po této knize sáhla - horory mě nijak zvlášť nebaví a upíři mě rovněž nezajímají. Nicméně když jsem ji otevřela, abych zjistila, jestli se do ní mám vůbec pustit, tak jsem po chvíli zjistila, že jsem už na 60 stránce ...:-) Děj má spád a styl mi zpočátku trochu připomínal Arthura Haileyho; ale řekla bych, že tak píše víc autorů. "Filmová ruka" Guillerma del Tora je zde poznat, v příběhu není nic zbytečného a čte se velmi dobře. Mám už doma i druhý díl, ale ještě nevím, jestli se do něj pustím. Prozatím si potřebuji od upírů dát pauzu ...:-)
HPL
  8. 3. 2015, 19:44
Začátek mě vážně nebavil. A co hůř - silně mi připomínal Kingovo Svědectví, které jsem (jako jako jednu z mála knih a jedinou od Kinga) nebyl shopen dočíst (a to rozhodně ne kvůli počtu stran). Upíry navíc, až na výjimky (jako Martinův Sen Ockerwee, či Kingovu kýčovou klasiku ze Salemu) moc nemusím (ehm, ale Stokera a Mathesona v plánu mám, aby se neřeklo). Jenže Guillerma mám moc rád a dobře vím, že ví, co je to fantazie. K tomu jako značka kvality pochvala od maestra Simmonse na přebalu. Ale přesto ve mně pořád hlodaly ne-zrovna-tiché pochybnosti.
Styl připomíná Kinga, ovšem chybí hra s jazykem. Děj pouze běží, aniž byste ho prožívali. Postupem času mi přišlo, že autoři "nekopírují" jen Kinga, ale i Simmonse a později Crichtona. Nejde o přímé napodobování, ale podoba tam je, a co je ještě horší, pocit, že by to každý z těch autorů napsal líp. Je to trochu filmové, ale ne tak moc, jak jsem se obával. Nicméně je stejně znát, že Guillermova fantazie se nerovná jeho (ani Hoganův) spisovatelský talent, jehož výsledkem je, i přes napínavé scény v pozdější fázi, čtenářův pasivní zážitek.
Prvních sto stran mě kniha ne a ne strhnout. Po první stovce se naštěstí dají věci trochu do pohybu a objeví se dokonce i nějaké to nefalšované napětí. Těch několik prvních scén s přítomností "hl. hrdiny" (ehm, nemyslím ani Efraima, ani Abrahama :P) bylo prvním, co mě po 100 stranách nudy alespoň trochu zabavilo (když nepočítám zatmění). Druhých sto stran už naštěstí za něco stálo. Přichází na scénu trocha toho děsu a dokonce i pár nechutností.
Co je na knize jednoznačně nejlepší, je vědecký přístup k upíří nákaze! Je téměř prost jakýchkoli nelogičností (snad až na to zrcadlo a dohodu o vodě). Přeměna je krásně popsána a je jí věnována velká (a barvitá) péče - až mě příště bude bolet v krku, určitě si na knihu vzpomenu. Od nudného začátku se děj prokouše v pozdějších částech do nejedné, možná ne děsivé, ale rozhodně silně atmosférické scény. Zrůdy jsou náležitě nechutné, a nelze než nevzpomenout na Bladea dvojku (tam sice působili efektněji, ale zato na úkor logiky).
Kniha je plná zajímavých, poměrně netradičních (přestože dějově naprosto nepodstatných) narážek. Moc se mi líbila narážka na hit 90. let – dávkovač PEZ. Obdobně jsem také ocenil zmínku o Tomblerone (moje slabůstka a první její knižní zmínka). Taky se mi líbil potisk trička "líbej zatMĚní". A to kvůli hlavolamu, jak musel znít originál. Já sázím na "kiss my ecLIPS" ;)
Jako vždy si neodpustím ani poznámku o překladu. Není rozhodně nijak špatný, ale najdou se chabá místa. Např. přeložit Zónu soumraku jako Zónu šera fandu zkrátka zamrzí. Ještě více pak ucho (oko) podrásá překlad "zombáci". No vážně?
Kromě nudného začátku pak knize mohu vytknout už pouze fakt, že mě postavy moc nebraly, možná až na Abea a Vaze (a možná ještě Guse). Ale stejně mě tak nějak nezaujaly a působily na mě jen jako křoví.
Konec byl takovej průměr, ale střed mě bavil hodně. Co se čistě upíří části týče, musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen. Přesto byl však potenciál podle mě větší a prostoru ke zlepšování zbývá spousta. A vlastně jo, po tom všem dám dalšímu dílu šanci, i když recenze v jeho prospěch příliš nesvědčí.

PS: pokud si Clive Cussel představuje "raketový nástup" jako sto stran nudy, tak potěš, jak asi sám píše...
PPS: "tak virus říkáte? Rád bych vás upozornil na jiné slovo na V! "
ondrasek
  13. 5. 2015, 8:11
Obsahuje spoiler spoiler Na toto téma existuje spousta knih a spoustu jsem jich přečetl ( Drákulu, Děti noci, Hon, Twilight, atd.), takže nic nového pod měsícem, ačkoli po technicko-anatomické stránce vampýrů jsem nějakou inovaci zaznamenal.
Trochu dlouhé mi přišlo líčení šíření nákazy u jednotlivých občanů New Yorku, každého to potkalo jinak a v jiných situací, ale se stejným výsledkem. Víc mě bavilo, když se hrstka znalých lidí vybavila protivampýrským arzenálem a šla zničit prapůvodního.
Ale jo, dobrá kniha, má tempo i napětí, dávám slabší 4 hvězdy.
Ailees
  5. 8. 2013, 22:51
Zhoubný kmen má jednu nezpochybnitelnou přednost – popis vampirismu z úplně jinýho pohledu, než na který jsou čtenáři většinou zvyklí (netřpytí se, třikrát sláva :)). Vědecký náhled je osvěžující a hlavně na začátku knihy velice realistický a lehce uvěřitelný. Přišlo mi ale, že s přibývajícím počtem stránek znatelně zpomalovalo tempo a příběh sklouzával do popisu jednotlivých bojůvek člověk vs. vampýr. Scénaristický rukopis Guillerma del Tora se rozhodně nezapře – v některých pasážích mi však přišel spíše ubíjející (obzvlášť popis šíření nákazy pohledem jednotlivých cestujících z letadla; nejdříve vás to baví, ale zanedlouho víte, co můžete čekat a jak to dopadne). Zhodnocení: více než zajímavý počin s drtivým rozjezdem, ale ochabujícím koncem; za tu koncovou "nudu" dávám 3*.
Ciba
  3. 10. 2014, 9:41
Jistý moment překvapení jsem si bohužel zkazil vykoukáním několika dílů stejnojmenného seriálu taktéž z dílny mexického harcovníka. Když však pominu tuto základní chybu, můžu Nákazu označit za poměrné originální a napínavý výlet do světa upírů. U těchto krvelačných bestií se v dnešní době už nedá vymyslet nic světoborného, takže nápad spojit vampirismus s celosvětovou pandemií není vůbec k zahození. Navíc zde krvesajové nejsou za žádné třpytivé metrosexuální homoklády a z temných zákoutí na čtenáře vyskakují jako správně nechutné obludy s holou lebkou. Pochvalu si zaslouží i pestrá skupinka hlavních hrdinů, mezi kterými si svého favorita najde každý. No, není to sice Prokletí Salemu, ale za přečtení to rozhodně stojí.
ROB33
  8. 4. 2015, 14:34
Nečekal jsem od této knihy nic mimořádného a tak nějak se mé "očekávání" naplnilo. Začátek knihy byl docela napínavý a mělo to jakýsi náboj, postupem času už z toho byla taková vampýrská mlátička. Kniha je vyloženě připravená na film či seriál, který vlastně už světlo světa spatřil jak jsem se později dozvěděl. Kniha není žádné pozoruhodné literární dílo, ale je velmi čtivá a jako oddechové čtení doporučuji.
RenataHopsinka
  18. 12. 2014, 19:22
Opravdu skvělá kniha. Kdo se prokouše prní nudnou čtvrtinou knihy, tak má vyhráno a už se nudit nebude. Kniha je čtivá, plná akce a velmi napínavá.
Adam Walder
  15. 2. 2011, 19:48
Skvělá kniha, která rafinovaně čerpá z úpíří/zombie tématiky. Tuto sice zasazuje do moderního světa, ovšem celou knihou se prolíná historie tajemných Prastarých a po skvělém závěru této knihy je čtenář šokován ďábelským epilogem, který dává tušit, že celý první díl, který tvoří na první pohled uzavřený celek, je pouze přípravou, pouze malým střípkem ďábelských událostí, které na nás čekají ve druhém díle ságy. Ten měl vyjít na podzim 2010, ale zatím stále není v prodeji.
katchenka
  6. 5. 2012, 18:02
Miluju upírskou tématiku a tahle kniha mne dostala, že na ně pohlíží jinak (a hlavně se netřpytí :P). Kniha je čtivá. Vřele doporučuji.
Onyxia
  4. 7. 2014, 16:46
Výborná kniha. Jak tu již někteří psali, zaujal mě popis vzniku nového upíra. Asi mi to trochu připomínalo princim vzniku nádorů v těle a o to více mi to připadalo uvěřitelnější. A dnes jsem také zjistila, že Guillermo del Toro točí podle této knihy seriál, jehož první díl spatří světlo světa už 14.7.14. Trailer vypadá moc pěkně, takže se určitě podívám, protože už při čtení jsem měla pocit, jako bych koukala na film, tak moc pěkně napsané to bylo.
JeyKey
  22. 1. 2014, 20:37
Upírský horor,perfektně se prolínající vyprávění ze současnosti a z období druhé světové války.Děti noci konečně představeny opět jako brutální a krvežíznivé bestie.Pozvednutí nejzlejších monster,z brakové literatury kde vystupovali jako metrosexuálové a zamilovaní hodní vegetariáni.
Faust.J
  6. 3. 2011, 16:49
Parádní knížka jen škoda že o dalších dvou dílech nic nepíšou nějaké té informace o bližším vydání či jak daleko jsou v překladu knihy prostě nic čeho by se čtenář mohl něčeho chytit aby nemusel tak netrpělivě čekat a civět jen na obal 1.dílu průběžného data vydání které je stanoveno jen v zahraničí.