Originální název: Amerika

ISBN: 978-80-7390-253-7

Omega (2015) 978-80-7390-253-7 232
Labyrint (2003) 80-85935-35-X 293
Melantrich (1990)

Rodiče poslali šestnáctiletého Karla Rossmana do Ameriky. Chtěli se vyhnout pikantnímu skandálu – chlapce totiž svedla jejich služka. Pracovitého a čestného, nicméně i velmi naivního hocha na začátku ubytuje zámožný strýc. Brzy se nepohodnou, Karel dostane kufr, jízdenku do San Franciska a musí se začít protloukat životem na vlastní pěst. Podle některých odborníků je román Amerika nejlepší Kafkova kniha. Kromě typických popisů osamocení v absurdním a bezohledném světě v ní najdeme také nemalou dávku specifického situačního humoru, který není u tohoto autora příliš obvyklý.

ForFreedom
  6. 7. 2012, 10:50
Poměrně odlišné od ostatní Kafkovy tvorby? To ne, Nezvěstný spíš stojí za jeho nejznámnější "trojkou" (Proměna, Proces, Zámek). Je to vlastně spíš takový pokus, první črty a myšlenky, které Kafka později zakomponuje do svých vrcholných románů. Občas ještě trochu neohrabané; Kafka příliš přehání, absurdní obraty v chování jeho postav jsou často příliš absurdní, chybí tomu možná pozdější decentnost, dějová linka v ucelené části knihy je rychle předvídatelná a některé části jsou oproti jiným zbytečně zdlouhavé, což nudí… Ale je to nakonec román, který původně vůbec nebyl určen k vydání, že. Osobně mě nejvíc zaujal úvodní Topič; zpětně je vidět, že na rozdíl od dalších partů knihy je tohle finálně poupravené, mnohem víc to odpovídá jeho pozdější tvorbě... 4/5
Jan.S.Harold
  5. 6. 2014, 9:17
Jediné, co stojí za čtení, je první kapitola (der Heizer). Ta je výborná. Není divu, že zbytek Kafka v poslední vůli určil ke spálení.
Pend
  8. 8. 2012, 6:23
Kniha mě přiliš nezaujala. Až do osudného dopisu jsem měl pocit, že čtu červenou knihovnu, kde hlavní představitel je dosti naivní.
nef7
  13. 3. 2011, 22:14
Měla jsem obdobný dojem, jako vojtik69. Kniha mě nějak zvlášť nezaujala a ani ve mně nezůstala. Jako bych v ní nenašla žádnou atmosféru.Zůstává ve mně jen pouhý děj.
Hledající
  17. 11. 2014, 14:42
Pocit osamění, nepochopení, zoufalství, snaha utéci někam...tohle spojuje a více graduje v dalších jeho dílech (Proces, Zámek), tady mi to přišlo jako "rozcvičování se " k dalšímu vzepětí" vystupňované v jeho vrcholných počinech. Oproti jiným komentářům (viz níže) jsem se nemohl ze začátku začíst, chyběla mi větší "dějovost", ale postupně "jsem to zvládl". Přestože se mi v hlavě dařilo vytvářet si obrazy spojené s příběhem, intenzivnější pocity prožitku či oslovení jsem měl u výše uvedených Zámku či Procesu. Takže trochu zklamání, ale i sám Kafka dílem nebyl tak nadšený... 3 a 1/2 hvězdičky.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:21
Pesimistické, ale čtivé a patrně dost odlišné od ostatní Kafkovy tvorby. V knize jsem však nenašel nic, co by mě zaujalo, upoutalo, nebo nadchlo. Připadá mi jako řadový román.
(Polemizujte se mnou někdo, ať to nevypadá, že je to tak špatná kniha)
Daniel Janko
  30. 7. 2016, 14:27
První setkání s Kafkou. A jsem na rozpacích. Snad jiná díla ale tohle jsou pro mě útržky s minimem děje ale o to více popisem postav a okolí.
Nakonec v dovětku jsem se dočetl že to vlastně je polotovar kterej editor nějak splácal dohromady - a asi to je znát.
Přechody mezi kapitolami jsou skokové, občas se objeví postava se kterou se postava zná ale čtenář ne. A závěr vlastně žádný není.
Za mě bych tohle asi nedoporučil ...
Eldir
  3. 6. 2011, 8:47
Hodně souhlasím s Vojtisk69, až do strany +- 70, kde je hlavnímu hrdinovi oznámeno, že se nesmí vrátit domů, jsem nevěřil, že je to Kafka. Poté jsem znovu nabral odvahu ke čtení a dalších sto stran jsem se bavil, pak jsem byl rád,že to skončilo.
Vlašule
  26. 1. 2016, 10:07
Kniha je čtivá, naivita hlavního hrdiny je někdy až rozčilující. Trochu mne zklamal konec, asi jsem to úplně nepochopila, přišlo mi to moc otevřené.