Popis jednoho zápasu

Vyšehrad - 2009
ISBN: 978-80-7021-342-1

Vyšehrad (2009) 978-80-7021-342-1 124
Odeon (1991)

Povídka Popis jednoho zápasu je pravděpodobně nejstarším dochovaným textem Franze Kafky: byl nalezen její fragment datovaný do let 1904--1905, kdy bylo Kafkovi krátce po dvacítce. Stejně jako velká část Kafkova díla však spatřila světlo světa až díky Kafkově příteli Maxu Brodovi, který nerespektoval přání vyjádřené v Kafkově závěti, aby byla jeho nevydaná díla spálena. Jedná se o podivuhodný příběh putování a setkávání, příběh bez velkých metafor, v němž spíše než co jiného platí logika snů. Popis jednoho zápasu bývá označován jako brána do Kafkova světa, a touto metaforou by snad bylo možné charakterizovat celé jeho dílo i jeho život, jeho osobní zápas, který svádí proti podivně uspořádanému a omezenému světu.

ForFreedom
  9. 9. 2012, 20:23
Naprosto souhlasím s názorem, že se jedná o ,,bránu do Kafkova světa“; asi jen v málokterém jeho dalším díle je možné sledovat ony příznačné, pozornost budící, zdánlivě iracionální myšlenkové pochody a změny v reakcích a náladách jeho postav v tak pozvolném narativním sledu… Nicméně osobně tímto dílem začínat nedoporučuji, Kafkovu tvorbu, pokud jí vůbec lze pochopit, může podle mě čtenář poodhalit jen nekonečným srovnáváním jeho tvorby všeobecně a P.j.z. člověk ocení teprve, když ví, co od Kafky čekat, má něco z jeho tvorby načteno, ví, na co se zaměřit a čemu se v interpretacích vyvarovat. Potom se snad skutečně může jednat o určitý zdroj ,,poznání", nebo spíš zroj dalších teorií… 5/5, protože mám pro Franze fakt slabost a to ilustrované vydání je vskutku kouzelné.
zdeny99
  19. 5. 2015, 18:57
Ty Kafkovy myšlenky, které se mu každou jinou chvíli honily hlavou, jsem nepochopil. Čte se to dost špatně, ačkoliv je to kratičká knížečka. [93. přečtení, 50. hodnocení, 2. komentář, 70 %]