Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Torzo naděje

83%
4 55
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Torzo naděje Originální název: Torzo neděje

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Československý spisovatel - 1980
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 87x v přečtených
v knihovně 13x v knihovně
k přečtení 16x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1980)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1968)
Československý spisovatel (1958) 46
František Borový (1939)

Tato básnická sbírka vychází poprvé roku 1938 a reaguje na soudobé politické události - Mnichovskou dohodu, odstoupení pohraničních území Německu
,Polsku a Maďarsku a začátek války. Halas zde jednoznačně vyjadřuje svůj nesouhlas s jednáním světových velmocí, které slíbily chránit demokratické principy, mír ve světě a v neposlední řadě i Československo, a namísto toho zbaběle ustoupily agresorovi. Za viníka všech událostí, které následovaly, označuje autor především Francii, u níž cítí zradu nejtrpčeji. Z básní lze vyčíst strach, znechucení, ale zároveň i odhodlání a touhu po pomstě a odvetě. (Založil/a: eanny)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

nevermore
80% 80% 80% 80% 80%
  7. 4. 2015, 9:26
Mě mrzí na Čbdb jedna věc, a to že si není možné některé uživatele a tím i jejich plytké komentáře, skrýt. Věřím tomu, že bychom tuto funkci uvítali do jednoho, a konečně by si spousta lidí nepochybně skryla mě!

Nu ale k věci - Torzo naděje je opravdu ohromné. Halas roku 1938 bije na poplach a dodává odvahu proti nacismu svým jedinečným způsobem.
"Malověrní, čas kostižerný!"

Chápu, že Halasovu básnickou velikost svým daným intelektem nemůže pobrat každý. A právě proto jsem přesvědčen o tom, že by tato sbírka měla být případně vyjmuta z povinné četby, aby se k ní dostali jen ti, co do věci dozráli a netrápili se s ní ostatní, které to nezajímá. Byť plní Torzo naděje dnes spíše funkci pramennou, já jsem za ní rád.
Ariko
60% 60% 60% 60% 60%
  15. 11. 2014, 18:08
Už mě prosím nenuťte to číst. Knihu jsem četla kvůli maturitě, ale nedej Bůh, kdyby se mě naní zeptali. pro mě nečtivé, nepochopitelné a nehezké
AkzuzkA
100% 100% 100% 100% 100%
  1. 11. 2016, 11:02
Souhlasím s uživatelem nevermore. Torzo naděje je pro mě i přes to, že se jedná o poměrně útlé dílko, ohromné! Zaujme však pouze ty čtenáře, kteří se zajímají o historii 20. století. Děti na základních a středních školách by o díle mít povědomí měly, nicméně by jim měli učitelé dát klíč ke správnému čtení, a to v souvislosti s češtinou, ale také s historií... jako zajímavost, jako jeden z pohledů na věc...
Veunek
40% 40% 40% 40% 40%
  3. 10. 2014, 19:34
Tuhle maličkou knížku jsem měla původně na seznamu knížek k maturitě, ale po přečtení jsem ji ze seznamu hned smazala. Z celé sbírky jsem pochopila možná tak dvě básně... a to poezii mám ráda. Chápu, že určitě bude pro Česko cenná, má (a především asi měla spíš ve své době) svůj význam a cíl, ale ten mě bohužel jaksi minul a básním jsem opravdu vůbec nerozuměla.