Spin

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Polaris - 2006
ISBN: 80-7332-080-0

Polaris (2006) 80-7332-080-0 376

Jedné noci, když dvanáctiletý Tyler Dupree se svými nejlepšími kamarády, dvojčaty Dianou a Jasonem, pozoroval oblohu, zhasly hvězdy a už se neobjevily. Ve stejném okamžiku zmizely z oběžné dráhy všechny družice a ráno se na nebi místo slunce objevila jen jakási nedokonalá náhražka. Jak se ukázalo později, Země se ocitla v jakémsi „kosmickém pytli" způsobujícím kromě dokonalé izolace i to, že se jeden den na ní rovnal milionu let v okolním vesmíru. Konec světa je najednou velice blízko... (Založil/a: Kaori)

Robert Charles Wilson Robert Charles Wilson
*15.12.1953

Venceslao90
  2. 4. 2012, 19:19
Ze začátku jsem byl z knihy nadšený a doslova hltal každou stránku. V polovině se to ale zlomilo a začal jsem se nudit a druhou půlku knihy jsem dočetl jen "z povinnosti", abych dospěl k závěru, který mě ale poměrně zklamal. Průměrné Sci-fi.
SGS
  29. 4. 2016, 20:52
Myšlenka knihy byla zajímavá, začátek byl opravdu čtivý, a tak do pulky knihy jsem se od toho nemohl odtrhnout... ale pak se to nejak utopilo a musel jsem se ke kazde strance premlouvat. Celkove vysvetleni na konci knihy... zajimave, ale dovedl bych si predstavit lepsi využití potenciálu tohoto příběhu
HELLBOY-DB
  8. 5. 2014, 18:53
Co této knize v žádném případě nemohu upřít, je hodně zajímavé téma s ohromným potenciálem. To ale knihu nezachrání, když ho autor tak trochu opouští a víc než jemu se začne věnovat životu postav. Tímto se příběh zbytečně natahoval, ztrácel tempo a stával se méně záživným. Tím neříkám, že by tam jejich život neměl být zmíněný, ale nic se nesmí přehánět. Tato část zmírnila mé prvotní nadšení a nevrátilo ho zpět už ani povedené finále. ===60%
Phorbo
  12. 4. 2015, 14:04
Spin je složitější dílo, než jsem si původně představoval. Dal jsem na doporučení goodreads a knihu si sehnal s tím, že pořádně nevím, o čem kniha je. Věděl jsem jenom to, že na Zemi je uvalena jakási barikáda a v okolním vesmíru utíká čas poněkud rychleji než na samotné Zemi.
A tak se dozvídáme o Tylerovi a o dvojčatech Lawtonových a Spinu. A v postupných asi čtyřiceti letech vývoje jejich životů. I přes to, jak je příběh rozvleklý a s hromadou omáčky, tak není Spin jako takový důležitý pro vývoj příběhu hlavních hrdinů, potažmo jenom samotného Tylera. Ale to si musí čtenář vyzkoušet sám, protože popisovat složitost unikání času mimo Spinem obalenou zemi. Jak to všechno funguje třeba na Marsu, nebo na Slunci... No já jsem u toho prostě slintal jako blázen. Pro mě to byla jako procházka rajskou zahradou.
Ten konec mi po nedávném přečtení Hamiltonovy antologie Úsvitu noci připadal lehce podobný. Nemluvě o Simmonsově Kantosu Hyperionu, kde se díky portálům, respektive Obloukům, cestuje z planety na planetu... Ale ve výsledku vlastně proč ne. Kniha mě bavila zřejmě víc, než ostatní, ale já se za to nestydím...