Aforismy

Torst - 2008
ISBN: 978-80-7215-057-X

Torst (2008) 978-80-7215-057-X 117
Torst (1998)

Nevelká knížka přináší soubor myšlenek a nápadů z deníků jednoho velkého spisovatele.

annihilation
  31. 12. 2012, 10:04
Knížečka plná aforismů, úvah a výňatků z deníků mě opět utvrdila v tom, že Franz Kafka byl geniální myslitel. Ve spoustě jeho děl se skrývají hluboké myšlenky, ale u některých mi celkový dojem zkazila forma, kterou byly vyřčeny, což se ovšem u těchto krátkých výroků stát nemohlo. Naopak jsem byla uchvácená jeho důvtipností, otevřeností, zralostí a pojetím některých témat (třeba inspirace ve vyhnání z Ráje).
Líbílo se mi každé pozastavení nad kouskem jeho myšlenek. Řekla bych, že každá kniha má člověku přinést něco nového a tahle mi dokázala otevřít obzory v místech, kde jsem to nečekala. Co víc si přát?

"Klec vyšla hledat ptáka."

"Je cíl, ale nikoliv cesta; to, co nazýváme cestou, je váhání."

"Neřešitelná otázka: Jsem zlomen? Upadám? Skoro vše tomu nasvědčuje (chlad, tupost, nervový stav, nesoustředěnost, neschopnost pracovat, bolesti hlavy, nespavost), proti tomu svědčí skoro už jen naděje."
Anu.a
  4. 9. 2010, 16:52
Jeden z nejvíce námi nedoceněných spisovatelů. Ale stejně si nemůžu pomoc a ač mi některé myšlenky přišli velmi velmi dobré ("Nebesa jsou němá, pouze němému ozvěnou."), pořád jsem v tom neviděla božského Kafku.
andre
  18. 4. 2010, 23:28
Místy krátké výlety do Kafkova "bizarního" či osobitého světa, jindy zase hezké koketování s křesťanskými motivy. "Kdyby bylo možné postavit Babylonskou věž a nevystoupit na ni, bylo by to dovoleno." - nedoslovná citace, už si to přesně nepamatuji, ale stále to vyvstává.
Jasmine
  13. 3. 2013, 16:36
Sbírka plná mouder a filozofických tezí, které se kdysi honily Kafkovi hlavou. Některé jsem pochopila a poznala v nich svoje vlastní myšlenky, další možná pochopím, až budu starší, jiné zřejmě nepochopím vůbec. Každopádně všem doporučuji knížku přečíst nebo aspoň prolétnout prvních pár stran, nepochybně vás to obohatí.