Řeka bohů

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0226-0

Argo (2009) 978-80-257-0226-0 437

Pro žánr science fiction netradiční zobrazení budoucnosti exotické Indie zobrazuje zemi rozdrobenou na množství malých států. Vše je řízeno umělými inteligencemi, ačkoli jsou přísně sledovány ve strachu před možnou ztrátou kontroly. Po třech letech bez monzunových dešťů se z důležité přehrady na hranici dvou států stává místo, které může být roznětkou možného konfliktu. Román získal Cenu britské asociace science fiction. (Založil/a: zayic)

Ian McDonald Ian McDonald
*31.03.1960

illy
  30. 11. 2012, 9:05
Výborná kniha, která si při čtení vyžaduje vaši plnou pozornost. Sledujeme příběhy několika postav, které se vzájemně proplétají a dohromady tvoří jeden komplexní celek. Jeden vesmír, kde se nachází vše. Najdeme tu UI (o ty jde především), lovce jejich nelegálních verzí, geneticky pozmněněné jedince, mimozemský artefakt, válku o vodu - to vše rámováno barvitým jazykem. Romantický příběh, akční složku, válečnou vřavu. Mistrovské dílo.
Very.N
  24. 8. 2016, 8:11
Jazykově, postavově i dějově velmi zajímavá kniha, jejíž překladatel by zasloužil nějakého "překladatelského Oskara". Na jednu stranu si říkám, že to nebyl úplně šálek mé kávy a komentář jsem nepsala hned po přečtení. Asi po měsíčním odstupu na knížku pořád myslím a přehrávám si děj i osudy hlavních postav a můj názor se změnil. Určitě člověka zasáhne do hloubky.
Methat
  11. 7. 2015, 22:50
„V aute pustí Šiva rádio. Tlachy. To je jediné, co tihle DJ umí – tlachat a žvanit, jako by je jenom ten nekonečný proud sraček, které vypouštějí z huby, nějak odlišoval od sintelú. Jako Gangá, permanentní tok hoven. Jsi DJ, tak hraj muziku.“ – Šiva

McDonald mi moc neprišiel do chuti. Prvých sto strán som sa snažil sčítať a zžiť s postavami, pretože ich bolo veľa – každá postava mala iné poslanie (tu bola reportérka, tu poradca premiérky, tam gangster, či chytač sintelov, atď). Ďalších dvesto strán bolo veľmi dobrých, no škoda toho konca, ktorý stratil na sile a pre mňa bol predvídateľný (okrem smrtí niektorých postáv). Možno ma kniha až tak nevtiahla do deja aj preto, pretože sa odohrávala v Indii. Občas to príbehovo na mňa pôsobilo ako Indická telenovela, v ktorej sa neriešilo to hlavné, ale nejaké to mecheche medzi postavami, čo zdržovalo dej. Na druhú stranu tak postavy vyzneli skutočne a každá bola napísaná veľmi odlišne.

Páčilo sa mi, ako urobil McDonald alternatívny svet od nášho. Neutá, sintely,… ale nechcel by som v ňom žiť. :-)
Zhabza
  5. 12. 2012, 20:10
Po všech stránkách skvělá kniha. Ze začátku jsem měl chvíli pocit, že čtu dílo Neala Stephensona. Poměrně záhy se ale projevil autorův vlastní rukopis. Skvělým řemeslným provedením dokáže ukočírovat několik propletených dějových linek v poměrně neznámém indickém prostředí a servírovat velmi chutný a čtivý koktejl. Bez slovníku pojmů na konci knihy se asi neobejdete, ale čtenářskému zážitku to vůbec nebrání.