Originální název: Die Verwandlung

B4U Publishing - 2013
ISBN: 978-80-87222-25-6

B4U Publishing (2013) 978-80-87222-25-6 96
Vyšehrad (2005) 80-7021-774-X 119

Groteskní příběh obchodního cestujícího, proměněného v nestvůrného brouka, který se svému okolí stane obtížným a odporným.

vladislaus
  7. 12. 2013, 16:36
Tato povídka by měla mít své místo mezi nejlepšími 50 světovými povídkami všech dob. Byla geniální ve své době a i dnes patří k četbě, která pobaví.
nevermore
  5. 1. 2014, 12:45
"...přijde mi to jako strašná blbost... Napsaný je to dobře, ale nepochopila jsem, proč že se vlastně proměnil v brouka?"

Tento komentář pode mnou mě teda silně uzemnil :D Chápu, všichni se chceme a potřebujeme vyjádřit i když o věci kolikrát víme kulový (včetně mě), ale tohle je teda extra materiál :) Absurdní/groteskní/whatever povídku bys AJKO13 chtěla chápat? Přijde ti to jako "strašná blbost"? Pak ok, možná jsi jen prudce inteligentní na to, abys chápala tyhle "kraviny".

Já Kafkárny naprosto miluju, a i když mi nic neříkají knihy jako Eragon apod, asi bych po přečtení na profily těchhle knížek nelez s tím, že mi to přijde jako blbost a svým ignorantstvím tam tituly (stejně jako sebe) shazoval. I když bych mohl.

Ale můj názor. Každý ať si napíše svůj, jasně, jen mi tam zkrátka někdy chybí lepší vyargumentování, než "dostala jsem knihu k Vánocům a moc se mi nelíbila, protože jsem ji četla ve špatném rozpoložení, když jsem byla nemocná..."
alča87
  12. 6. 2013, 8:27
Knihu jsme přečetla jedním dechem. Trochu psycho věc, která vás dostane. Nedokážu si představit, že kdybych se probudila jako brouk, nezajímalo by mě jak se to stalo. Prostě nikdo nehledá příčinu, jediné co všechny zajímá, jak zabezpečí rodinu. Opravdu šílenost. Při čtení mi bylo Řehoře tak líto, všichni ho vnímali jako hmyz a on byl uvnitř stále člověk, plný citů.
Kafka je skvělý autor, plný emocí a nevyřešených vztahů a to se odráží i v jeho dílech.
ForFreedom
  11. 8. 2010, 16:15
Asi nejgeniálnější autor, nemůžu si pomoct. Škoda jen toho hávu jakéhosi pseudointelektualismu a mysticismu zákoutí pražského ghetta, co ho tak lacině "zprofanoval".
Nicméně Proměna určitě vhodné dílko pro začínající ,,kafkovce" (i ne-kafkovsky orientované čtenáře), kteří si k tomuhle fascinujícímu existencialistovi chtějí přiotevřít dveře.
Romanka
  16. 8. 2016, 15:25
Dokonalá psychopovídka, naprosto mě dostala představa, jak Řehoř po proměně chladně uvažoval nad tím, co bude s jeho rodinou, jak je zaopatří atd. Žádný velký vyšilování že je ze mě mega brouk. Kafku teprve poznávám a sem zvědavá na další díla.
Jan.S.Harold
  9. 6. 2014, 0:47
Jak píše L. Klíma: "Myslím, že směšnost a hrůznost jsou sestry, rub a líc jedné a téže věci: že kořeny vší hrůzy spočívají v mysteriu komičnosti a naopak, že v nejhlubší hloubi směšnou jest jen hrůznost, a jen každý strach; že svět jest jen bezedně hlubokou a feérickou hrůznou groteskou."

Proměna je určitě naprostá klasika světové grotesky. A určitě je to od Kafky dobrý řemeslo. Ale myslim, že venkoncem má i zajímavější kousky.
teola
  19. 5. 2014, 21:43
Napsáno vskutku perfektně, ale ke všem charakterům v knize jsem měla odpor. Ano, i k Řehořovi. Jeho naivní obětavost mě štvala asi nejvíce - zdálo se mi, že mu chyběla zdravá sebeúcta.
Abigor
  18. 5. 2012, 13:16
Nebavilo mě to. Ale proč? Absurdní věci mám hodně rád, existencialismus je mi blízkej, tak kde je chyba? Kafkův styl byl prachobyčejnej. Jako kdybych četl nedělní zprávy v létě. Asi to byl úmysl - ona absurdní situace podtrhnutá zcela formálním stylem psaní. Ale mě to odradilo.
Tojaheva
  1. 9. 2016, 14:12
Velmi dobrá psychologická povídka, u které Vám mozkové závity jedou na plno. Musím souhlasit s názorem, že mě taky nebyla ani jedna postava sympatická (a že těch postav se tam nevyskytuje mnoho). A konec mě úplně dostal. Ten klid byl až překvapující.
Musím doporučit i ve verzi audioknihy, která je taky naprosto úžasná.
prkali
  6. 6. 2016, 21:45
"Já si pamatuju, že jsem jednou celou noc čet Proměnu od Kafky. To už mi mohlo bejt tak čtrnáct patnáct let. Chvíli jsem si to čet, pak mě ten pocit bezmoci a zoufalství tak naštval, že jsem zařval a praštil s knížkou o zeď. Zhasnul jsem lampu a přikryl jsem se, že budu spát, ale nemoh jsem usnout. Nedalo mi to. Zase jsem vstal, sebral Proměnu ze země a chvíli si čet, než jsem s ní znovu praštil o zeď, zhnusenej tou bezmocí, která mi připadala obludná. Ta knížka byla na salát, než jsem ji do rána dočet."
- vzpomíná John Bok v knize Život mimo kategorie
Mariana.
  6. 8. 2012, 14:29
Hale.. Obdivuji ty, co se jim kniha líbí. Nechápu to a zřejmě jsem jí asi nepochopila či co..? Prostě se mě to neteklo, sklouzlo to po mně, nebavilo mě to.. A to jsem velký milovník literatury a na mladou generaci i abnormální milovník klasiky... Nebudu tady kurvit český národní poklad, takže to nebudu hodnotit, ani tomu snižovat hodnocení. Možná jsem to nepobrala, a možná to sedí jen určitému typu lidí..A já to určitě nejsem.. Vrátím se k tomu v 60, třeba bude něco jinak =D.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 19:10
Postupné odcizení a odloučení od své rodiny, která na něm byla závislá a když jí nemohl dále finančně pomáhat ho odsunula na druhou kolej až ho odstavila úplně. Jen jeho sestra byla pro něj svým způsobem nakloněná. Zajímavé bylo, že si Řehoř vlastně ani neuvědomoval, že je o tolik jiný a že mu jeho rodina nerozumí. On si připadal normální, ale tušil, že práce pro něho bude teď mnohem těžší - přeci jen to pro něho nebylo něčím strašným nebo těžko zvládnutelným.
annihilation
  22. 4. 2014, 20:06
Když žijete v Kafkově mysli, může se vám dost dobře stát, že se ráno probudíte a zjistíte, že jste se proměnili v jakýsi nestvůrný hmyz. A když se nad celou povídkou pořádně zamyslíte, tak se vám to může stát kdykoliv...
Kde se nachází hranice mezi tím, kdy vás lidé potřebují a tím, kdy jste jim naprosto na obtíž? Autor zde svým perem surrealismu načrtává nekonečně mnoho významů této hry se symboly. V tomto příběhu je patrné upozornění na to, že když vás někdo má rád jen proto, že se o něj staráte (ať už finančně, nebo jinak), a s vámi se něco stane, tato podmíněná láska vyústí v potřebu se vás zbavit. Transformace v hmyz navíc v každém vzbuzuje něco odporného - jde o fyzický či psychický úraz, nebo snad jen o pocit? Hmyz je něco, co nikdo nechce mít doma - přebytečný škůdce, odporná entita života. Později, ač to v povídce nikdy nebylo přímo řečeno, se začala hlavní postava - Řehoř Samsa - zobrazovat konkrétněji, a to jako šváb. Šváb je druh hmyzu, který je velmi odolný - a to vůči téměř všem podmínkám. Snad jen ta neláska ho může zabít.
To, co je fascinující je, jak se vše po jeho proměně změní - najednou není milovaným členem rodiny, dokonce je po své smrti naprosto lhostejným, jako by snad zemřel v tu chvíli, co pro ostatní (a i pro sebe) přestal býti člověkem. Jakmile někoho nemůžeme využívat, stane se pro nás odpadem, jenže celá metamorfóza je dokončená teprve tehdy, když se jím staneme i pro sebe samotné. Jenže - někdy se prostě vidíme tak, jak nás vidí ostatní.
Toto dílo je naprosto geniální, protože je mnohoznačné. Vede čtenáře do místnosti s nekonečnem dveří a je jen na něm, které otevře a co z myšlenek si odnese...

2x
Ajka13
  16. 4. 2012, 9:48
Také já jsem to dostala jako povinnou četbu, ale přijde mi to jako strašná blbost. Napsaný je to dobře, ani já se zas tolik nenudila (jako například u Starce a moře), ale celkově mi to fakt připadá jako kravina. A bylo mi Řehoře docela líto. Ale jak je asi pro Kafku typické (nebo mi to možná jen nedošlo), nepochopila jsem, proč že se vlastně proměnil v brouka?
Gereth
  20. 9. 2015, 16:23
Z nejznámějších děl (Proměna, Proces, Zámek) zřejmě to nejsnáze čitelné. Jak po jazykové, tak hlavně po obsahové stránce. Obvyklá typicky Kafkovská depresivní a frustrující atmosféra je tu často odlehčená malými úsměvnými peripetiemi a i díky hravému stylu jazyka příběh místy připomíná grotesku. Nenechte se ale zmýlit, groteskou není. Jak proměna hlavní postavy, ale i jejího okolí, rodiny a vztahů postupuje, dopadá na čtenáře více a více bezvýchodnost situace. Při Proměně jsem si připadal jako v jedné z těch velmi špatných nebo obtížných situací, kdy stále nacházíte maličkosti, nad kterými se intenzivně smějete. Protože jinak byste museli brečet. // 90%
Gustik5
  9. 3. 2015, 18:57
Je to překrásně zvláštní, absurdnem oplývající dílo a asi jedna z nejpodivnějších věcí co jsem četl. Stupňující se pasivita příbuzných vůči Řehořovi, ale chování jiných postav (pánů podnájemníků) je opravdu mrazivá. Velmi dobře jsou zde popsány myšlenky hlavního hrdiny, myslím že podobně by asi uvažoval každý. Komentář uživatele annihilation v sobě nese to, co jsem při čtení cítil.
Martin_cz
  27. 1. 2015, 19:53
Pokud narazím na zajímavou knihu, musím si ji přečíst co nejdřív. Zjišťuji totiž, že se mi nelíbí dostatečně nic, na co se těším déle, než rok. Proměna je bohužel mezi nimi a přesto, že je to kniha a zpracování jistě zajímavé, prostě jsem čekal něco většího.
Florence
  12. 4. 2014, 20:34
Tento příběh byl neskutečně zvláštní. Neskutečně fascinující. Celou tu dobu jsem toužila vědět, jak to dopadne a sám konec mě opravdu dojal. Řehoře mi bylo velmi líto, chvílemi jsem měla chuť ocitnout se v tom příběhu a pomoci mu. Ale jak už jsem zde také četla, není v knize byť jen naznačeno, z jakého důvodu se proměnil a právě to mi nedá spát. Stejně tak mi nejde do hlavy, proč se ti rodiče nebo sestra třeba jen nepokusili dát mu šanci projevit, zdali jim doopravdy nerozumí... Ale to není kritika díla, to je pouze má myšlenka. Celkově je to výborný příběh. A výborný příběh je ten, o kterém se dá dlouho diskutovat a přemýšlet i po jeho přečtení.
RockWagram
  1. 5. 2013, 10:30
Jednoduché, příjemné...zamýšlející...já ani nepotřebuji znát správnou interpretaci tohoto Kafkova díla. Každý ať si z knihy vezme co sám chce. Pro mě to momentálně znaméná, že nic není ani dobré, ani špatné. Nakonec přece to špatné krásně spojilo lehce nefunkující rodinu.
Anett
  30. 9. 2012, 4:14
Mě se Proměna líbila, zaujala mě hned po přečtení prvních řádků. Ihned mě napadlo, co bych dělala já, kdyby se ráno vzbudila a zjistila, že mám krovky, obrovské tělo a miniaturní nožičky...šílená představa. Zarážela mě Řehořova vyrovnanost (každý druhý by šílel a určitě by jako první nemyslel na to, jak se dostane do práce :D). Prostě senzační absurdní noční můra, kterou přečtene na jeden nádech.
Topka
  17. 5. 2015, 17:11
Tato povídka se mi četla velmi dobře. Otevřelo mi to cestu i k ostatním Kafkovým knihám. Vysvětlit a pojmenovat si konflikty v knize musí každý sám...a v tom je dílo krásné.
Ange014
  9. 10. 2012, 19:07
Stejně jako v Procesu mi vadila hrdinova lhostejnost a nezájem zjistit příčinu svého problému. Ale pominu to a přiznám, že ve mně tato povídka zanechala spoustu smutku a beznaděje, proto plné hodnocení.
Alduin
  7. 4. 2014, 12:21
Toto dílo bylo a je pro mě těžce ohodnotitelné. Myšlenka je vynikající a jedinečná. Jen nějak nemůžu tomu celému přijít na kloub, stejně jako dalším Kafkovým publikacím. Kniha odráží zoufalost hocha, kterého zavrhne i vlastní rodina. To si asi málokdo umí představit, proto se pan autor rozhodl pro takovouto bizarní proměnu. Měli bychom si vážit všech lidí, bez ohledu na to, jak vypadají. Němeli bychom se stydět za rodinné příslušníky, vždyť jsou to jen lidé a moudrost je pro většinu všedních lidí skrytá.
bukackovah
  18. 2. 2014, 9:42
Páni. No, co říct. Upřímně jsem čekala, že někdo k smrti Řehoře "dopomůže". Každopádně dost zajímavé čtení, jen to teď musím trochu vstřebat. Bylo zde hezky viditelné, jak se člověk jednoduše stane přítěží, když je s ním poněkud třeba větší práce než s normálním synem. Myslím, že v blízké době určitě sáhnu po jeho další tvorbě a pokusím se ho více vstřebat.
Gigant
  8. 6. 2013, 22:48
Obsahuje spoiler spoiler

Strašně těžko lze popsat celou tuto povídku, její děj je totiž až hrozně jednoduchý a přímočarý. Atmosféra hutná, tížívá, znepokojující. Gregor Samsa, tváří v tvář tragickému osudu má jediný zájem...nebýt ostatním na obtíž, načež ani to se mu nedaří, až do okamžiku, kdy zemře. Povzbuzující pro mě není ani fakt, že "rodina" začne samostatně fungovat. Je k zamyšlení, jak depresivní musel být život někoho, kdo napsal takové dílo.

5* - 95/100
24601
  13. 7. 2013, 18:43
Už při přečtení prvního odstavce mi v hlavě vyskočil veliký neonový transparent: "Moucha!" Jenže v daném hororu byl rozdíl v tom, že jsme proměnu z člověka na mouchu mohli postupně sledovat už od začátku, kdežto tady, ač název napovídal něco jiného, se Řehoř Samsa proměněn v chrobáka již probudil - a bylo to neodvratně a dočista definitivní! Poněkud mi ale vadila jeho pasivita k dané situaci. Nic. Jakoby mu na tom nezáleželo! Ilustrace pana Luise Scafatiho byly něčím nádherně děsivým, je vidět že se v tváři Řehoře Samsi inspiroval samotným spisovatelem Kafkou... Takže stržený bodík za pasivitu Řehoře se opět přičítá za úžasné ilustrace! Moc se mi líbila podlaha v Řehořově pokoji! Jako z Alenky! :D
sokoba
  4. 6. 2013, 2:39
Měla to být komedie. V díle jsem nacházela pro mě mnohdy až odporné pasáže, ale jediné co se mi nestalo - že bych se zasmála. Dveře do Kafkových děl mi to rozhodně neotevřelo, pořádně jsem je zabouchla.
Ances
  11. 11. 2012, 17:41
Proč by Kafka nechal hlavního hrdinu pátrat po přičině jeho proměny, když je to naprosto zbytečná informace? Hlavní zážitek pro mě je, že svou vlastní proměnou dohnal k proměně (ačkoli ne tak radikální) spoustu dalsích lidí...
Proměna, proměna, proměna... je život? :)
nataliethomp
  21. 9. 2016, 21:53
Z této povídky jsem byla doslova nadšená, bylo to mé první setkání s tímto neuvěřitelným autorem a rozhodně ne poslední. Proměna ve mně vyvolala soubor zvláštních pocitů, které jsem nikdy a u žádné jiné knihy neprožívala. Franz Kafka rozhodně patří mezi zasloužilé české autory, už to dokázal i svým dílem Zámek či Proces, a proto Proměna není výjimkou. Líbila se mi hlavní postava a to natolik, že sem byla zklamaná, jak to s ním dopadlo a že umřel. Rozhodně je to dobré dílo na přemýšlení a uvědomění si některých složitých vztahů mezi rodiči, konkrétně mezi otcem a synem. Rozporuplné vztahy mezi těmito dvěma lze zřetelně vnímat v celém díle a přidává to na Řehořově utrpení a mé lítosti k němu. Na to, že je to povídka vcelku krátká, tak ve mě zanechala zvláštní pocit, který na mě přenáší všechna Kafkova díla.
zdeny99
  20. 5. 2015, 15:50
Svěží čtení na 2-3 hodiny. Trošku horor typu Moucha. Škoda jen, že nikde nebylo popsané, jak byl brouk velkej a tlustej. A tak jsem si ho chvíli představoval jako velkého mravence a pak zase jako malého tlustého hovnivála. [2357. přečtení, 1156. hodnocení, 40. komentář, 82 %]
Faltuska
  21. 10. 2013, 11:17
Opravdu zajímavý nápad a napsáno s opravdu velkou nadsázkou = pěkná povídka, která vás donutí se zamyslet a také se naštvat, obzvlášť na rodinné příslušníky Řehoře, chudák... :)
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:24
Sice jsem kvůli ní promeškala několik školních hodin, ale za nic toho nelituju. Knížka, po jejímž přečtení mi spadla brada. Tak silnej pocit jsem předtím dlouho nezažila. Skvělé, skvělé, skvělé!
andre
  18. 4. 2010, 23:26
Nevím přesně čím, ale tato povídka mě nadchla a zařadila tak Kafku k mým oblíbencům. Autorův styl, námět i samotný depresivní náhled na svět sice pro někoho může být nestravitelný, avšak když toto člověk překoná, je okouzlen.
civrss
  2. 1. 2016, 11:50
Proměna se nutí školou povinným dětem už od útlého věku. Totéž je i můj případ. Avšak vrátí se k ní později už málokdo, což je velká škoda. Já si Kafkovu Proměnu čtu velmi a rád a často, především v době, kdy je mi lehce ouzko. Nadčasové dílo.
ahoi
  6. 10. 2014, 12:41
Totální absurdita, která mě naprosto pohltila. Nevěděla jsem jestli plakat, nebo se smát, tolik smíšených pocitů na 96 stranách jsem ještě nezažila :). Super.
Angie91
  8. 7. 2014, 13:20
Ke Kafkovi jsem neměla nikdy blízko, a i když většina vynáší toto dílo do nebe, pro mě to bylo hodně slabé a jediné, co mi přišlo absurdní, byl Kafkův styl psaní - jeho neuhlazenost, nemastnost - neslanost, chlad. Mimochodem, za tento názor mě vyhodil jeden profesor (čti Kafkolog) :D od zkoušky, ale i tak si za svým názorem stojím.
bowiegirl16
  22. 2. 2014, 19:08
Chlápek se jednou ráno vzbudí a zjistí, že je brouk. A pak je broukem dalších cca 40 stránek. Já bych si na jeho místě asi hodila mašli. Ne, opravdu nepochopím, co na tom všichni mají. Kafkovci, zbičujte mě.
Mr.Dick
  2. 2. 2014, 10:18
Hltatelný každou stránkou, každym řádkem...Kafka válí a Řehoře je mi sakra líto!...Proč? Každej se někdy probudil... probudil jako hmyz...
Diyyna
  28. 1. 2014, 12:15
Přečteno jedním dechem jednoho večera. Skvost mezi povídkami! Proměna je zrcadlem existencionalismu. Občas docela krutá, kdy mi bylo Řehoře nesmírně líto. Nemohla jsem z Proměny usnout. Furt jsem na vším uvažovala a hlavně - jaké by to bylo, se ráno vzbudit jako ošklivý brouk.
locoenlacabeza
  14. 11. 2013, 16:17
křehká myšlenka.
Oproti zbylým Kafkovým povídkám je tohle příjemné, smysluplné a čtivé, takže spokojenost.

Jo a namalovala jsem o tom obraz.
Jateer
  7. 6. 2012, 22:21
I když jsem se vážně snažila, kniha se mě prostě nedotkla. Respektive ne na těch správných místech. Od začátku se mi nelíbil styl "tak jsem brouk, no a". Chápu, že tento prvek tam je úmyslně, ale prostě se mi příčil. A to se dá aplikovat na většinu prvků ve zbytku knihy, jako například necitlivá rodina a Řehořův celkový nesobecký způsob smýšlení. Celé to na mě působilo příliš vyumělkovaně a nepřirozeně. S Kafkou si asi nebudu rozumět nikdy, ale Proměna mi nesedla vůbec. Přesto ve mě dokázala vzbudit aspoň nějaké pocity a zamyšlení nad věcí. Plus má taky ode mě jako vzpomínka na maturitu, kde jsem ji musela rozebrat :) Ve finále tedy 25%
dupa
  22. 4. 2011, 23:36
Knížku jsem přečetla jako povidnnou četbu, protože to byla velmi krátka knížka. Můžu říct, že mě to bavilo, nenudila jsem se a jsem ráda, že to autor ukončil smrtí. Happy end by se tam vážně nehodil. :)
ZipyEm
  12. 4. 2011, 14:15
Někdy si připadám divně, když kniha končí hrdinovou smrtí a já v úžasu a s mírným (tzv. idiotským) úsměvem zírám na poslední stranu a říkám si, že to takhle opravdu mělo být, protože... Znáte ten pocit, když víte, že šťastný konec některým příběhům prostě nesluší? Ano, to je tento případ.
tomashe
  10. 9. 2010, 21:21
Úchvatné. Znepokojivé. Depresivní. Perfektní. Znáte ten pocit, když vám nějaký text přijde jako metonymie všeho kolem vás? Nepopsatelné. Mimochodem - vydání z roku 2007 od B4U Publishing s ilustracemi Luise Scafatiho je umělecké dílo samo o sobě.
dereti
  11. 8. 2010, 15:30
čekala jsem něco mnohem depresivnějšího, ale možná, že jsem na to měla špatný pohled. Soucítila jsem s autorem alias Řehořem, ale také jsem se snažila pochopit pohled rodiny. Zajímavé, přemýšlivé dílo, líbilo se mi
Hawkeye
  18. 3. 2010, 21:34
Poprvé (a zatím naposledy) se mi stalo, že jsem se po četbě nějaké knížky vzbudil v noci ze strašlivé noční můry s křikem a podivně zbrocený potem... Děsivé...