Da Vinciho kód

Profil knihy je v jiném jazyce

Da Vinciho kód
Originální název: The Da Vinci Code
Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-551-3527-4

Ikar (2013) 978-80-551-3527-4 504

V parížskom Louvri nájdu mŕtvolu muža a pri ňom záhadnú šifru v podobe pentagramu, pripomínajúcu najslávnejšiu kresbu Leonarda da Vinci. Americký vedec, odborník na symboliku Robert Langdon a pôvabná francúzska kryptologička Sophie sa podujmú záhadu rozlúštiť a začína sa ich dobrodružná misia plná vzrušujúcich a nebezpečných odhalení. Zavraždený kurátor múzea bol, podobne ako mnohé významné osobnosti v dejinách, členom Priorstva Sionu, spoločenstva, ktorého poslaním je chrániť jedno z najväčších tajomstiev tohto sveta. Hrozí, že toto tajomstvo čoskoro môže vyjsť najavo, a tomu treba za každú cenu zabrániť, pretože následky by mohli byť nepredstaviteľné. Vedecké bádanie sa tak dostáva do ostrého konfliktu so záujmami cirkvi aj s náboženským fanatizmom a v hre je odrazu všetko, aj holý život.

Z anglického originálu The Da Vinci Code (Doubleday,
Random House, Inc., New York 2003) preložil Otto Havrila.
Verše preložil Milan Richter.

zork
  17. 5. 2016, 6:49
Moja prvá kniha od Dan Browna, nebol som ňou unesený, bolo pár častí čo ma nudilo, ale výsledné hodnotenie ako celku je veľmi dobré. Momentále som sa pustil do iného žánru, ale určite sa k autorovi vrátim a prečítam si aj ďaľšie knihy. Jednoznačne autor má čo povedať, dúfam že sa to bude len zlepšovať.
minusha97
  11. 3. 2016, 22:36
Vzhľadom na to. že som sa knihy rozhodla čítať v poradí, v akom ide séria, tak som sa dostala k románu Da Vinciho kód ako k druhému a neľutujem toho, čo by mnohý čitatelia mohli, lebo Anjeli a Démoni sú v sérii asi najspomínanejší diel a asi v každej knihe je nejaká referencia na to, čo sa udialo v predošlom dieli, ale v tejto knihe je tých odkazov skutočne hojne.

Táto kniha, podobne ako predošlá sa mi zapáčila svižným autorvím štýlom a krátkymi kapitolami, ktoré sa dobre čítali a dodávali deju na plynulosti. Tiež tu bolo badať znaky, ktoré autor prejavil v prvom diely série, drobné detaily, hoci neustále sa opakujúce, ale predsa len, dodávajú skutočne knihám pocit, že sa jedná o sériu, ktorý by sa bez týchto prvkov strácal.

Čo sa príbehu týka, nová Langdonova kočka sa mi moc nezapáčila, respektíve nie ona, ale ich spoločný vzťah, ktorý mi po prvej skúsenosti prišiel iracionálny. Inak postavy sú opäť super, vyvážené, či už charakterovo tak aj svojou karmou, čo dodáva deju šťavu.
Čo sa ale Sophie týka, aby som vyzdvihla aj na nej niečo kladné, som rada, že Langdon si našiel niekoho, kto je v tom obore, ktorému sa teraz venujú rovnako zručný ako on, v spojení s ženskou intuíciou, ktorá dáva dokopy súvislosti, ktoré si profesor nevšíma a tak človek nemá pocit, že kniha je tak trochu pre nechápavých, ako som mala pocit ku koncu prvého dielu.
Martey
  15. 8. 2015, 13:33
Moja prvá kniha, ktorú som prečítal od tohto autora a bol som ňou unesený. Napínavý dej až do konca, mnoho zaujímavých skutočností z kresťanstva, symbolík, kryptológie a všemožných záhad. Nie všetko je ale pravdepodobne pravda.