Anjeli a démoni

Profil knihy je v jiném jazyce

Anjeli a démoni
Originální název: Angels And Demons
Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-551-3526-7

Ikar (2013) 978-80-551-3526-7 584

Roberta Langdona, uznávaného harvardského odborníka na symboliku, zo zvyčajnej pohody v jeho staromládeneckom dome v Massachusetts vyruší naliehavý telefonát zo Švajčiarska. Langdon má vyriešiť pozoruhodnú záhadu – čo znamená symbol vypálený do hrude zavraždeného fyzika-kňaza Leonarda Vetra, ktorý spolu s adoptívnou dcérou pracoval na tajnom výskumnom projekte. Langdonove najdesivejšie obavy sa potvrdia – z tieňa sa vynorilo staroveké mocné bratstvo iluminátov a jeho poslaním je zničiť katolícku cirkev. Zasiahnuť ju chcú na najcitlivejšom mieste, vo Vatikáne, kde sa práve chystá konkláve a schádzajú sa najmocnejší muži kresťanstva.
Posol iluminátov ohlási, že práve tu je ukrytá bomba. Jednotlivé čriepky viac ako štyristo rokov starej skladačky pozostávajúcej z prastarých symbolov, ktorých rozlúštenie je jedinou nádejou Vatikánu na prežitie, sú roztrúsené v rôznych kútoch večného mesta – v zapečatených kryptách, nebezpečných katakombách, opustených katedrálach, dokonca aj v samom srdci najtajnejšej a najstráženejšej podzemnej hrobky sveta. Langdon a krásna vedkyňa Vittoria Vetrová chcú katastrofe za každú cenu zabrániť. Majú na to dostatok vedomostí i odvahy, nepriateľ však disponuje tou najnebezpečnejšou zbraňou – náboženským fanatizmom.

Z anglického originálu Angels and Demons (Doubleday, Random House, Inc., New York 2000) preložil Otto Havrila.

minusha97
  11. 3. 2016, 22:27
Moja prvá kniha od Dana Browna. Ako som očakávala, kniha sa mi veľmi páčila, mala zaujímavý príbeh a postavy, páčilo sa mi iskrenie medzi hlavnými aktérmi, ktoré v ďalších dieloch už toľko necítiť. Kniha je napísaná náramne čtivo, ľahko, krátke kapitoly sa čítajú ako keby samé, čo je pre mňa veľké plus.

Bohužiaľ, koniec knihy ma veľmi sklamal a to bol asi hlavný dôvod, pre moje znížené hodnotenie knihy, ale okrem iného to boli aj veci ako prehnané používanie taliančiny, takže taliansky nehovoriaci čitateľ sa cítil stratený a vynechaný a navyše, vo mne zostal pocit, že autor sa iba predvádza tým, že vie po taliansky.

Ale, chválim veľkú historickú presnosť a aj ukázanie dnes veľmi často spomínaných iluminátov v pozitívnejšom svetle ako milovníkov vzdelania a osvety a nie ako nejakej strašidelnej sekty.
Martey
  15. 8. 2015, 13:37
Podobná kniha ako Da Vinciho kód. Napínavý dej počas celej knihy, ilumináti, náboženstvo a toto všetko okolo krásnych kulturných pamiatok v Ríme a Vatikáne. Vďaka tomuto dielu mám naplánovanú cestu do Ríma :)