Kým hviezdy svietia

Profil knihy je v jiném jazyce

Kým hviezdy svietia

Motýľ - 2013
ISBN: 978-80-89482-83-2

Motýľ (2013) 978-80-89482-83-2 184

Román o tom, že závisť, nenávisť a zloba môžu náš život zničiť len vtedy, ak im to sami dovolíme.

Má krásnych sedemnásť, úspechy v škole, no namiesto toho, aby si vychutnávala život, podľahne vábeniu sladkej pasce a postupne sa zmení na nepoznanie. Za bledou tvárou, vyhasnutými očami a nervozitou skrýva nielen deravé srdce, ale aj žily dopichané od ihiel. Chýba jej otcovo pohladenie, ktoré už dlho nepocítila. Až takmer tragická situácia otvára zámky a otec i dcéra si uvedomia hodnotu a silu lásky aj odpustenia. Chuť k životu umocňuje láska k Jurajovi. Smútok a strach o blízkeho človeka sú nielen cenou za to, že niekoho milujeme, ale zároveň otvárajú srdcia...

Renata Bhujun Renata Bhujun

Moni_ka
  6. 9. 2016, 11:32
Veľmi ma prekvapil autorkin štýl písania, samozrejme v dobrom.
Spočiatku som mala predsudky, a to som knihu ešte ani neotvorila. Ale po prvých prečítaných stranách sa moje mylné názory vyparili. Autorka píše skutočne pútavo. Obmieňa slovíčka a dáva vetám nový nádych. V príbehu sa nenachádzajú žiadne zbytočne zdĺhavé opisy. Je to len také strohé vykreslenie, aby sme v danej situácii mali akú - takú predstavu.
Vďaka jej štýlu, ktorý sprevádza značný talent, som sa vedela vžiť do príbehu a vidieť dané momenty úplne jasne. Spisovateľka píše naozaj krásne, no i to má svoje nedostatky. Samotný štýl ma zaujal, ale dejová línia je na úplne inej úrovni.
Autorka do svojho diela zahrnula mnoho krásnych myšlienok. Niektoré boli radov, ale aj povzbudením do života. A vďaka nim som sa zamyslela nad danými skutočnosťami a premýšľala i sama nad sebou.
Som rada, že spisovateľka sa s nami podelila o svoj pohľad na život, a tým do celého deja vniesla nový nádych, bez ktorého by to bol len príbeh bez duše.
Príbeh utekal až príliš rýchlo. Jedna udalosť za druhou sa predbiehali vo svižnom tempe. Akoby spisovateľku naháňal sám pán Čas. Priam ju súril, aby príbeh čím skôr dopísala. A práve tým bol ochudobnený o väčší priestor. Chýbali mu vysvetlenia, stránky obsahujúce podrobnosti. Všetko šlo až s príliš rezkým sledom udalostí , čo zanechalo stopu sklamania.
Čakala som príbeh, ktorý by sa odvíjal od Ivety a bola som zvedavá ako to autorka vymyslí s láskou. Ale na moje prekvapenie sa všetko začalo uberať novým smerom.
Príbeh Ivety je akýmsi odrazovým mostíkom pre príbeh, ktorý s hlavnou hrdinkou veľmi nesúvisí. Je len okrajom a pozornosť sa na ňu veľmi neupriamuje.
Hoci spisovateľka premyslela všetko ohľadom ochorenia týkajúceho sa Ivety, ale mne to prišlo ako ďalšia zámienka pre vytvorenie príbehu venovanom postavám, ktoré nesú titul vedľajšie.
Síce som dostala aj príbeh Ivety, kde nechýbala láska, ale táto časť bola v knihe veľmi povrchne spracovaná. Jej vzťah s Jurajom je vykreslený opäť v takom rýchlom slede, že som ani nepostrehla, kedy sa do seba vôbec mohli zaľúbiť. Dostalo sa mi len pár strán, z ktorých som si aj tak nemohla spraviť obraz.
Ich vzťahu som neverila. Nemohla som. Prispelo k tomu aj povrchné prevedenie. Podobný scenár platí aj u jej otca a jeho lásky, ale našťastie aspoň tam bolo cítiť rozvíjajúci sa nový pocit. Žiaľ u Ivety je to len rozprávka, ktorá nemá uplatnenie v našom svete a neviem, či by dokázala vôbec vzniknúť takáto " lovestory ".
Nepáčilo sa mi zachytenie tohto romániku, v ktorom mi Iveta prišla ako 13-ročná puberťačka a Juraj vyznel podobne.