Vzdelaní príbuzní

Profil knihy je v jiném jazyce

Vzdelaní príbuzní

Perfekt - 2013
ISBN: 978-80-8046-601-5

Perfekt (2013) 978-80-8046-601-5 184

Príbehy našich vedcov
Názov Vzdelaní príbuzní triafa presne. Nie je v ňom preklep. Kniha je o ľuďoch, ktorí nám vôbec nie sú vzdialení, aj keď sme na nich pozabudli – narodili sa, vyrástli alebo pracovali na Slovensku a boli dobrodením pre celú spoločnosť. Zanechali nám dedičstvo a to predsa robia len príbuzní. Tým dedičstvom je ich práca a vzdelanie. Kniha je teda naozaj o našich vzdelaných príbuzných. Len keď spoznáme a pochopíme, čo pre nás ich odkaz znamená, môžeme teraz a tu zušľachtiť našu krajinu a zanechať niečo ľuďom, čo v nej budú žiť po nás. Nie pozostalosť, posolstvo či odkaz, ale živú pôdu pod nohami. Vladimír Leksa-Pichanič do knihy vybral viac než 30 našich vedcov – začína Paracelsom a Jeseniom, lekármi na rozhraní svetov, a končí vedcami ešte stále aktívnymi. Autor predstavuje ich život i dielo v historických súvislostiach z pohľadu súčasného človeka. Neobchádza fakt, že o ich diele, vynálezoch či patentoch by bolo viac počuť po celom svete, keby sa mnohí z vybraných narodili v inej krajine. Pridáva vlastné komentáre, zážitky, verše, ale aj zamyslenia, na čo byť hrdý a ako riešiť problémy. Nevšedné pohľady čitateľa zaujmú, vnášajú nový rozmer do poznania tých, ktorí nám tu zanechali množstvo duchovného bohatstva, slávy a hrdosti.