Veľký ilustrovaný atlas Rakúsko-Uhorska

Profil knihy je v jiném jazyce

Veľký ilustrovaný atlas Rakúsko-Uhorska

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-551-2498-8

Ikar (2012) 978-80-551-2498-8 160

Takáto kniha, atlas v takejto podobe a s takýmto obsahom, doteraz neexistovala. Je to zarážajúce. Rakúsko-uhorská monarchia trvala toľké roky, no nik sa za ten čas nepodujal, aby ľudí v tomto priestore vzájomne predstavil. Korunný princ Rudolf to zistil a nariadil, aby sa urobila rozsiahla inventúra korunných krajín. Toto „dielo korunného princa“ sa však obmedzilo na encyklopedické predstavenie faktov. Existovali práce zaoberajúce sa dejinami jednotlivých národov, ich kultúrnym a národným vývojom – nemálo z nich veľmi vehementne obhajovalo svoje národné záležitosti a nároky. A čím viac a čím intenzívnejšie tieto rozpory boli, tým menej vnímali tieto národy Rakúsko-Uhorsko ako jeden celok. Ľudia vedeli čoraz menej o dejinách, o spôsobe života, o kultúrnych výdobytkoch svojich susedov.
... Nie, to nie je nostalgický atlas. Je to vydarený pokus priblížiť nám a umožniť, aby sme pochopili, aké boli všetky tie národy okolo nás, čím sú dnes. A my s nimi. Všetky sú ešte vždy, lepšie povedané už zasa, našimi najbližšími susedmi. Táto kniha nám ukazuje včerajšok, aby sme mohli oceniť a vážiť si dnešok.
Dr. Hugo Portisch

Habsburská monarchia predstavuje zaujímavý, špecifický fenomén. Jej poznávanie dosiaľ nastoľuje nielen v širokej verejnosti, ale aj v kruhoch odborníkov prinajmenej toľko otázok ako odpovedí. Nepochybne súvisia s rôznymi mýtmi či skôr stereotypmi v kolektívnom vedomí jednotlivých národov bývalej monarchie. Jedným z nich je napríklad téza o Rakúsko-Uhorsku ako žalári národov, ktorá sa udomácnila aj v slovenskom historickom vedomí.
Doc. PhDr. Vladimír Segeš, PhD.

Z nemeckého originálu Wilhelm J. Wagner: Der Grosse illustrierte Atlas Osterreich-Ungarn (Ueberreuter, Viedeň 2009) preložila Elena Linzbothová.