Historie šachu

ISBN: 978-80-86069-76-0

Nezjištěno / Jiné (2012) 978-80-86069-76-0 186

prkali
  21. 5. 2016, 13:11
Z kulturní přílohy /literární středa/ LN malá úvaha Martina C. Putny nad touto knihou na téma ŠACHY, REŽIM A SNĚNÍ, kterou jsem se zájmem přečetla, ačkoli knihu samu nejspíše nikdy číst nebudu (šachisticky jsem byla zakřiknuta již v dětství a od té doby jsem si už nikdy na ně netroufla):
´...tato kniha, byť velestručně, informuje o inspiraci, jakou šachy skýtaly "vysoké kultuře", od Knihy o šašiech Tomáše Štítného po šachové obrazy Marcela Duchampa, též šachisty vášnivce. Cosi je "klasicky" dokonalého na té geometrii šachovnice a pevné hierarchii figur. Cosi je "romanticky" nekonečného na poetice názvů figur a zahájení - viz "Nimcovičovu indickou obranu" či "dámský gambit". Cosi je "surreálně" děsivého na té analogii figurek a lidí, tahů a vztahů. (...) když se člověk zahledí do šachovnice a vidí důstojné chování všech figur, jež všechny, včetně krále, respektují obecná pravidla - může se zasnít o spravedlivějším světě...´