Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Diamantový věk

88%
4 31
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Diamantový věk Originální název: The Diamond Age

Nejnovější vydání:
Talpress - 2001
ISBN: 80-7197-188-X
Počet stránek: 616
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 7x v oblíbených
v přečtených 43x v přečtených
v knihovně 17x v knihovně
k přečtení 21x k přečtení
právě čte 3x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Talpress (2001) 80-7197-188-X 616

Druhý román autora kultovního Sněhu se vydává do budoucnosti ještě o pár desetiletí dál. Hluboko ve století jednadvacátém proměnila svět k nepoznání nanotechnologie. Běžné zboží dostanete prakticky zadarmo z kompilátorů hmoty, průmysl vyrábějící věci je v zásadě minulostí a jeho místo zaujal průmysl zábavy. Zmizela už i televize, tou dobou nazývaná pasivize, protože současná obrazová zábava je interaktivní: děje teraktů se divák aktivně zúčastní. V obrazovku lze změnit prakticky všechno, a tak vám reklamy běhají i po jídelních hůlkách. Národní státy dávno zanikly a pod dozorem Celosvětového protokolu bojují o vliv fýly, kmenově-firemní kultury, z nichž nejmocnější je Nová Atlantida, která funguje na principech Viktoriánské Anglie. John Hackworth je inženýr, tedy artifex, a na zakázku mocného muže vyvinul neslýchaný interaktivní vzdělávací přístroj: "Obrázkovou čítanku pro urozené slečny". Složitou shodou okolností se však první exemplář Čítanky dostane do rukou holčičce z nejnižší třídy, třídy thétů, a změní celý její život a s ním i možná podobu světa... (Založil/a: Kaori)

(více)  
Neal Stephenson Neal Stephenson
*31.10.1959

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Zhabza
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 10. 2011, 19:27
Výborná kniha, ke které se vždy rád vracím. Perfektně čtivé, spousta úžasných nápadů, celkově fascinující svět ve kterém se příběh odehrává.
mumin
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 11. 2015, 18:45
Dospělejší a výrazně lepší než Sníh. Stephenson pochopil, že k napsání románu nestačí pouze zajímavá zápletka a spousta originálních nápadů, ale i smysluplný děj a životaschopné postavy (Nell, Hackworth a Miranda jsou daleko uvěřitelnější charaktery než Umi Neywitz, S.O. nebo Havran). I když nedostatky přetrvávají (některé vedlejší dějové linie vyšumí do ztracena a autor občas zbytečně zabíhá do zcela nepodstatných detailů), klady výrazně převažují.

Stephenson tentokrát zasadil děj do čínské Šanghaje, která je (podobně jako Amerika ve Sněhu) rozdělena do řady menších států – fýlů. Zatímco v autorově prvotině jsou interakce suverénních frančíz motivované především mocenským ambicemi a ekonomickým profitem, v Diamantovém věku předkládá Stphenson promyšlenější a uvěřitelnější dystopickou vizi druhé poloviny 21. století. Pod dohledem Celosvětového ekonomického protokolu koexistují vedle sebe autonomní území (Nippon, Chan, Příbřežní republika, Reformovaná distribuovaná republika, Bubeníci, CrypNet, Pěst spravedlivé harmonie aj), která nahradila teritoriální systém národních států. Budoucnost patří dle Stephensona globálním kmenům, které mají enklávy po celém světě a spojuje je soubor sdílených hodnot, náboženské přesvědčení nebo společné kulturní dědictví. Na rozdíl od současnosti není příslušnost k fýlům striktně předurčena původem nebo národností, ale do jisté míry se řídí svobodným rozhodnutím. V knize akcentovaná rivalita mezi mocnými fýly Nová Atlantida a Nebeské království o dominantní ekonomický systém (hierarchická Céva vs. decentralizovaná Setba) tak v symbolické rovině odkazuje ke sporu mezi východem (konfuciánství) a západem (konzervativní neo-viktoriánství), sporu vnějšího řádu s vnitřní disciplinovaností, individualismu s kolektivismem, svobodou s autoritou, kreativitou s poslušností.

Hlavní dějová linie se soustředí na osud thétky (nepřísluší k žádnému kmenu) Nell, které vyrůstá v chudých poměrech v tzv. Pronajatých území. Její život zcela změní ukradený exemplář interaktivní čítanky pro urozené slečny, který shodou okolností získá. Stephenson sleduje paralelně pohádkový příběh princezny Nell na stránkách čítanky (který by plně obstál jako samostatné vyprávění) i skutečné dospívání hlavní protagonistky, které je knihou silně ovlivněno a pomáhá jí překonat těžko prostupné sociální bariéry a vyrůst v samostatnou a sebevědomou ženu. Autor se tu dotýká témat jako jsou vliv technologie na vývoj dítěte, vztah jedince a sociální skupiny nebo kulturní odlišností (vzdělávací efekt čítanky má zcela jiný dopad u Nell, dívky z elitářského neo-viktoriánského prostředí nebo „myší armády“ čínských sirotků) a vyzdvihuje hodnotu vzdělání, životních zkušeností a rodinného zázemí.

Diamantový věk oslňuje čtenáře fascinující vizí budoucnosti, ve které vyrábí jídlo kompilátory hmoty, zdrojem bohatství jsou nanotechnologie, transkontinentální dopravu zajišťují vzducholodě a televizi (=pasivizi) plně nahradily interaktivní terakty. Stephenson kombinuje kyberpunk, steampunk, pohádku a detektivní příběh a výsledkem je přesvědčivé, vyzrálé, suverénně napsané a myšlenkově mnohovrstevnaté dílo, které si zaslouží plné hodnocení. Sníh mě nenadchnul, Diamantový věk ano. Těším se na další knihy od Stephensona.