Rtuť

Rtuť Originální název: Quicksilver

Talpress - 2008
ISBN: 978-80-7197-347-8

Talpress (2008) 978-80-7197-347-8 1032

V prvním díle trilogie představuje Neal Stephenson baroko jako kolébku současné technologické civilizace. Svět vysoké politiky 17. století je plný intrik a žádné významné rozhodnutí se neobejde bez šifrované korespondence. Ludvík XIV. využívá na versailleském dvoře služeb Černé komory a politické i ekonomické elity jsou nuceny se spoléhat na informace kryptoanalytiků.
První část Rtuti popisuje příběh přírodního filozofa a puritána Daniela Waterhouse, který je svědkem skutečných historických událostí utvářejících moderní svět: u břehů Temže přistává Gottfried Wilhelm Leibniz se svým vylepšeným modelem Pascalova počítacího stroje, Isaac Newton se po objevu kalkulu zavírá v alchymistické laboratoři a John Wilkins pracuje na zdokonalení pansofického systému, kterému po smrti Jana Ámose Komenského hrozí zapomnění.
Ve druhé části se král londýnských vagabundů Jack Shaftoe setkává s Elizou z Qwghlmu a přes třicetiletou válkou zničené Čechy se vydávají na cestu Evropou...

Bestseller Neala Stephensona získal cenu A. C. Clarka za rok 2004. (Založil/a: Kaori)

Neal Stephenson Neal Stephenson
*31.10.1959

Ailees
  25. 11. 2012, 19:48
S Rtutí jsem strávila posledních 8 měsíců – a to je i na mě velmi, ale opravdu velmi dlouhá doba. Možná proto nejsem schopná objektivního hodnocení; ale jsem tak plná dojmů, že to prostě udělat musím. Tak tedy postupně: kniha má tři části, a každou z nich jsem vnímala naprosto jinak. Při první jsem se úžasně bavila (dobře, pitvání psů Wilkinse a Hooka bylo hodně drastické, ale ten jejich vědecký zápal... :)). Kniha druhá – Král vagabundů – zde zřejmě začal můj problém; Jacka jsem absolutně nemohla vystát. A putování Evropou bylo prostě moc dlouhé; nehledě na to, že obchod, burza, investice a podobné „nesmysly“ jdou totálně mimo mě. Leibniz (můj oblíbenec) měl jen nutné minimum prostoru, což pokládám za velmi neuváženě zahozený potenciál. Pokud mě ovšem druhá část rozčilovala, tak Odaliska mě naprosto odrovnala. Eliza jako špionka byla tak bezpohlavní, bezskrupulózní a bezcharakterní, jak to rámec románu dovoloval. I když postupem času se mi zdálo, že se charakter vytrácí tak nějak u všech hlavních postav...

Text sám o sobě je až příliš dlouhý; v obrovské záplavě míst, postav, šifer se člověk může velice snadno ztratit. V poslední části je neustálé včleňování dopisů, záznamů z deníku apod. naprosto nadbytečné a opět to jenom ubírá na srozumitelnosti. I když je také dost dobře možné, že jsem to všechno jenom špatně pochopila :) Možná na druhé přečtení... (které bude následovat za hodně, hodně, hodně dlouho – teď na to opravdu nemám nervy) Zatím za skvělou první část dávám 3*.
Zhabza
  19. 9. 2012, 21:00
Opět autorův výborný styl, kde se mu tentokrát ale bohužel nepodařilo ukočírovat jeho profesorskou stránku. Množství informací, které chce předat už jde silně na úkor přehlednosti a děje. Bez mučení se přiznám, že se mi přehled v záplavě jmen a dat udržet nepodařilo. Na druhou stranu, opět jsou tu velmi zajímavé pasáže a opět mám mnohem lepší přehled a nadhled nad důležitým obdobím historie. Nechám knihu odležet a vrátím se k ní třeba za pár let. Třeba pokud vyjdou přeložené další díly. V angličtině bych si na toto dílo určitě netroufl.