Kryptonomikon

Kryptonomikon Originální název: Cryptonomicon

Talpress - 2006
ISBN: 80-7197-275-4

Talpress (2006) 80-7197-275-4 953

Neal Stephenson se v této knize nabourává do tajných dějin států a soukromých obsesí lidí a s oslnivou virtuozitou rozkrývá síly, které vytvářely 20. století. V roce 1942 je Lawrence Pritchard Waterhouse - matematický génius a důstojník amerického námořnictva - přidělen ke zvláštní jednotce 2072. Je to skupina tak tajná, že o její existenci ví jenom hrstka lidí, přičemž někteří z těchto lidí mají jména jako Churchill a Roosevelt. Úkolem Waterhouse a jednotky 2072 - jíž velí námořní pěšák Bobby Shaftoe - je utajit před nacisty, že Spojenci rozluštili jejich slavný kód Enigma. Je to hra, jakási šifrovaná partie šachu mezi Waterhousem a jeho německým protějškem, převedená do akce nadšeným Shaftoem a jeho muži. Rychlý posun do přítomnosti, kde se hacker Randy, Waterhousův vnuk, snaží v jihovýchodní Asii vytvořit „informační azyl" - místo, kde lze ukládat a vyměňovat si zašifrované informace bez obav z represí a prohlídek. Když se na něj vrhnou vlády a nadnárodní společnosti, Randy se spojí s Amy, umíněnou Shaftoovou vnučkou, a společně chtějí potají vyzvednout potopenou německou ponorku, v níž je klíč, který by mohl sen o informačním azylu udržet nad vodou. Při uskutečňování svých plánů odhalí ohromné spiknutí, jehož kořeny sahají do jednotky 2072 až k nerozluštitelnému německému kódu Arethusa, který představuje cestu k nepředstavitelnému bohatství a budoucnosti plné osobní a digitální svobody... nebo ke znovuzrozené totalitě. (Založil/a: Kaori)

Neal Stephenson Neal Stephenson
*31.10.1959

Zhabza
  19. 9. 2012, 20:39
Nezbívá mi, než se znovu a znovu obdivovat autorovu přehledu. Jenom příprava materiálů pro napsání této knihy musela zabrat neuvěřitelné množství času. Skloubení učebnice dějepisu a propracovaného příběhu do tohoto čtivého koktejlu je něco, co dělá s Neala Stephensona Pana spisovatele.
araldo
  17. 3. 2011, 0:05
Nevím, nakolik jsem schopen posuzovat všechny možné úhly, ze kterých je možno na román nahlížet... Nicméně se dle mého názoru jedná o velmi kvalitní román jak z hlediska děje, tak z hlediska propracování (matematika, programování, ekonomika, světová politika, provázanost minulosti s tím, co teprve bude:) ). Nebudu tvrdit, že jsem pochopil všechny narážky, ať už politické či týkajících se řeckých bohů, ale je to jedna z mála knih poslední doby, co mě donutila se zamyslet a chvíli přemýšlet. Důkazem kvality je také to, že jsem jí četl pro požitek ze čtení a ne jen ze zvědavosti, jak to dopadne:) Dávám 5 hvězd.