Historické záhrady a parky Bratislavy

Profil knihy je v jiném jazyce

Historické záhrady a parky Bratislavy

TRIO Publishing - 2013
ISBN: 978-80-89552-27-6

TRIO Publishing (2013) 978-80-89552-27-6 112

Kniha zachytáva vývoj záhradného umenia na území Bratislavy od stredovekých kláštorných záhrad cez renesančné a barokové úpravy až po prírodno-krajinárske parky. Niektoré z bratislavských záhrad, napr. Pálffyho či Lippayova záhrada, sa preslávili v celom Uhorsku. Hoci sa nezachovali, nová publikácia nám približuje ich nádheru vďaka zaujímavým dobovým dokladom. Autorka Ing. Tamara Reháčková, PhD., prednáša na Ústave záhradnej a krajinnej architektúry na Fakulte architektúry STU v Bratislave a venuje sa problematike historickej zelene ako významnej súčasti nášho kultúrneho dedičstva. Publikácia umožňuje lepšie pochopiť spoločenský význam zelene a oslovuje aj širokú verejnosť. Medzi vzácnymi dielami záhradného umenia predstavuje napr. záhrady, ktoré vznikali v časoch budovania výstavných palácov, ako je Grassalkovichov či Aspremontov palác. Približuje aj obdobie vplyvu anglickej prírodno-krajinárskej školy, ktorá dala podobu napr. Sadu Janka Kráľa, Horskému parku a parku pri kaštieli v Rusovciach. Postupným vývojom záhradného umenia nás sprevádzajú zaujímavé úryvky z dobových dokumentov a bohatý obrazový materiál, ako sú historické mapy, veduty, ale aj súčasné fotografie.