Bůh ví

Bůh ví

Podtitul: Starověký příběh, moderní příběh, milostný příběh

Originální název: God Knows

BB art - 2005
ISBN: 80-7341-515-1

BB art (2005) 80-7341-515-1 376
Odeon (1991)

Román, pohybující se na půdě groteskní nadsázky, příběh Davida - ano, toho Davida: krále izraelského, manžela Batšeby, otce Šalamouna, muže, který zabil Goliáše, starozákonního žalmisty, ale také Davida, jakého jsme až dosud neznali: Davida nadutého žíděte, Davida báječného milovníka, Davida židovského otce, Davida byvšího kamaráda Boha. David leží na smrtelné posteli a rekapituluje svůj dlouhý, rušný život. Naparuje se, žertuje, rmoutí se, mluví ve verších, mluví sprostě, boří naše pojetí času. Vypráví o svých skvělých vítězstvích na bitevním poli i o letech, kdy jako psanec prchal před šíleným králem Saulem, o svých četných manželkách, o svých synech Absolónovi, Šalamounovi a Adónijášovi. A při tom všem ho neuvádějí do rozpaků ani vlastní chyby, ani jeho jedinečná sláva.

Bůh ví je starověký příběh, moderní příběh, milostný příběh. Je to román o dospívání a stárnutí, o mužích a ženách, o otrocích a synech, o člověku a Bohu. Je to román, jehož plynulé proplétání biblického a současného jazyka je opravdovým požitkem. Je to román, který vyniká emocionální silou, bohatou obrazností a nevázanou komičností. Je to typický Heller.

vladislaus
  10. 6. 2012, 19:19
Nejvíce mně na knize štvalo, že není psaná chronologicky. Král David svůj příběh a příběhy svých biblických předchůdců vypráví na přeskáčku. Pro ty, kteří nemají biblické motivy v malíčku, je to strašně zmatené.
dida
  20. 2. 2013, 18:51
Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, nadhled, lehkost, moudrost a hlavně vtip. Smála jsem se skoro pořád. Morální profil moudrého krále Šalamouna v podání jeho umírajícího otce Davida je k popukání. A to, že nemám nastudovaný Davidův biblický příběh do podrobna mi vůbec nevadilo, spíš naopak. Doporučuji vřele k přečtení.
Bruffie
  20. 8. 2014, 21:24
To prostě nemá chybu... A citace bible z překladu kralického mi bránici potrhalo dvojnásob. Davida žeru, je to správnej týpek, co se neztratí ani v těžkých dobách :-)
Lokusta
  16. 7. 2012, 11:00
Má to v sebe štiplavý humor, inak povedané kus Hellerovitosti a to sa naozaj oplatí otvoriť. A tiež jeden z pádnych dôvodov, prečo si prečítať Bibliu.
simon111
  11. 1. 2012, 14:02
Musím souhlasit s uživatelem "ToP", pro mě taktéž nejlepší Hellerova kniha. Já jsem se smál od začátku do konce. Na rozdíl od Hlavy XXII mi přišla taková "osobnější". Pokud máte minimální povědomí o období králů, doporučuji.
Foglis
  13. 5. 2011, 13:39
Biblický příběh je zde vyprávěn samotným Davidem na smrtelném loži. Heller jeho život podává velmi civilně, jako sled událostí na které se dívá s různých úhlů s ohledem na události předešlé i budoucí. Satirickým a cynickým nadhledem, pro Hellerova tak typickým, jsou zde vyprávěny známé biblické události, které se podle toho co jsem zjistil drží života Davida, tak jak je popsán v Bibli, bez dalších vymyšlených událostí.
Tady musím přiznat, že byla chyba "nenastudovat" Davidův život v Bibli, což se pokusím napravit aspoň teď zpětně, protože by kniha v tu chvíli dostala nový, lepší rozměr a myslím, že bych knihu hodnotil o hvězdu lépe. Nakonec dodám, že se mi 'Bůh ví' četlo střidavě velmi dobře a v některých kapitolách naopak velmi těžko, ale doporučuji vydržet a knihu neodkládat.

ToP
  5. 5. 2011, 22:44
Pro vychutnání tohoto skvostu v celé kráse doporučuji předem nastudovat v bibli alespoň pasáže týkající se Davidova života. Ti, kdo bibli znají celou, se pak budou bavit vpravdě královsky u každého detailu. Možná jde o groteskní nadsázku, nicméně předlohy se drží se štiplavou přesností. Pro mě Hellerova nejlepší kniha.