Boží řeč

Boží řeč

Podtitul: Vědec předkládá důkazy ve prospěch víry

Originální název: The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Columbus - 2012
ISBN: 978-80-87588-10-9

Columbus (2012) 978-80-87588-10-9 279

Vědec předkládá důkazy ve prospěch víry
Doktor Francis Collins působí ve funkci vedoucího Projektu lidského genomu a patří k vědcům světového renomé. Podílí se na výzkumu DNA neboli kódu života, ale je to také člověk neotřesitelné víry v Boha a v Písmo. Věří, že Bůh se o nás stará a že může do záležitostí člověka zasáhnout a za určitých okolností i zázračně. Collins objevil několik vědeckých důkazů ukazujících na to, že všechny živé bytosti mají společný původ, přičemž ale odmítá materialistický a ateistický světonázor, který zastává mnoho předních darwinistů.
Krátce řečeno, doktor Collins poskytuje uspokojivé řešení dilemat, která sužují všechny, kteří věří v Boha a současně si váží vědy. Víru v Boha a víru ve vědu lze harmonicky sloučit v jeden světonázor. Bůh, v něhož věří, je Bůh, který naslouchá modlitbám a jde mu o blaho našich duší. Biologie, které se věnuje, je s takovýmto Bohem slučitelná. Collins vědu nevnímá jako něco, co je v rozporu s biblí; podle něj věda naopak bibli doplňuje a pozdvihuje.
Když doktor Collins pomáhal koordinovat Projekt lidského genomu, jehož cílem je přečíst kód života, tak si své názory nechával povětšinou pro sebe. Nyní dr. Collins obšírně vysvětluje, jak vnímá sloučení rozumu a náboženských zjevení, což naposledy učinil C.S. Lewis ve své knize Mere Christianity.
Kniha Boží řeč vysvětluje, že věda nevyvrací Boha a naopak. Dr. Collins zvažuje a zavrhuje několik poloh ve spektru od ateismu po kreacionismus mladé Země, a to včetně agnosticismu a inteligentního designu. Namísto toho navrhuje novou syntézu, nový způsob uvažování o činorodém a starostlivém Bohu, který stvořil lidstvo prostřednictvím evolučních procesů.
Vyslechl od vědců mnoho argumentů proti víře, ale všechny dokázal vyvrátit. Rovněž vyslechl odmítavé argumenty proti vědeckým pravdám od věřících lidí, ale i těm dokázal čelit. Vysvětluje svou cestu od ateismu k víře a potom čtenáře vezme na fantastickou výpravu do světa moderní vědy, aby mu ukázal, že fyzika, chemie a biologie mohou ladit s vírou v Boha a biblí. Boží řeč je kniha pro každého, kdo přemítá o nejpodstatnějších ze všech otázek: Proč jsme? Jak jsme se sem dostali? Co je smyslem života?

Francis Collins Francis Collins
*14.04.1950

Jokolo
  30. 9. 2016, 19:59
Věhlasný vědec se pokouší logickými argumenty osvětlit svůj náhled na Boží existenci a je to zatraceně zajímavé. Snaží se nalézt symbiotický vztah mezi vědou a vírou, což se mu, mně se zdá, daří skvěle. Není vtíravý a podlézavý, není jednostranný ani černobílý a vše co píše dává hluboký smysl.
Je to fakt hlava. V knize se dozvíme nejen mnoho o teologii, ale i o biologii, evoluční biologii, paleontologii, astronomii a genetice. Pro tápající agnostiky, přesvědčené věřící, zaryté ateisty či prostě jen zvídavé hlavy knížka perfektní