Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ukradnutý život

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Profil knihy je v jiném jazyce
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ukradnutý život
Autor:


Nejnovější vydání:
Ikar - 2012
ISBN: 978-80-551-2924-2
Počet stránek: 224
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ikar (2012) 978-80-551-2924-2 224

V lete roku 1991 som bola úplne obyčajné dievčatko. A robila som úplne obyčajné veci. Mala som kamarátky a mamu, ktorá ma ľúbila. Bola som ako vy. Až do dňa, keď mi ten obyčajný život ukradli.

Osemnásť rokov ma väznili a zneužívali. Osemnásť rokov som nesmela vysloviť svoje meno. Stala som sa matkou, no prinútili ma hrať rolu sestry. Osemnásť rokov som prežívala čiernu moru.

Až 26. augusta 2009 som svoje meno získala späť. Volám sa Jaycee Lee Dugardová. A nepokladám sa za obeť. Prežila som.

Ukradnutý život je príbeh o mne, vyrozprávaný mojimi slovami presne tak, ako si ho pamätám.


Z anglického originálu A Stolen Life (Simon & Schuster,
New York 2011) preložila Zdenka Buntová.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Emma89
80% 80% 80% 80% 80%
  5. 8. 2015, 16:22
Každý únos je velice děsivou záležitostí jak pro oběti, tak pro jejich nejbližší. O to horší je právě tento - únos, který trval 18 let. Příběh jedenáctileté holčičky, která byla v roce 1991 unesena Phillipem a Nancy Gurrado je poutavý zejména pro to, že ho vypráví autorka sama. Začátek je na něm to nejlepší. Bohužel se v polovině kniha celkem zlomí a následuje pro mě vcelku nuda. Vzhledem k tomu, že holčička neprošla krom pěti ročníků základní školy žádnou výukou, je její styl psaní opravdu dětský, i když slečně je v době psaní knihy kolem 30. Nicméně autorku nesmírně obdivuji, že se dokáže po tolika letech zaklimatizovat ve světě, který za dobu jejího věznění udělal takový krok dopředu, dokáže se postarat o vlastní dcery, které jsou plodem násilnictví Phillipa a navíc to vše zvládat s úsměvem.
Po přečtení této knížky mi vyvstálo několik otázek. Proč takové monstrum jako je Phillip, byl na svobodě i přes několik znásilnění? Proč policii nenapadlo prozkoumat pořádně Phillipův dům? Kolik dětí na světě prožívá stejný osud? Jak o toho všeho mohla asistovat ŽENA? Proč se Jaycee nikdy nepodařila utéct i když měla tolik šancí? Já jsem si na tyto otázky nedokázala odpovědět.
Poslední mojí poznámkou je nespokojenost s překladem. Přijde mi, jakoby ho někdo dělal dost narychlo, protože jsem našla v knize dost chyb. Navíc jsem se koukala na spoustu rozhovorů s Jaycee v angličtině a dost zásadní je rozlišovat mezi policisty a policistkami. Jaycee byla totiž zachráněna dvěma policistkami (a ne policisty, jak je uvedeno v knize), což odkazuje na jakýsi mateřský instinkt, které mají ženy. Policisté (muži) dům navštívili celkem 60x a nenašli v něm nic zvláštního. Ale možná jsem hnidopich a nikomu to vadit nebude.