Intimní historie od antiky po baroko

Intimní historie od antiky po baroko Originální název: Intimní historie od antiky po baroko
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Moba - 2013
ISBN: 978-80-243-5589-4

Moba (2013) 978-80-243-5589-4 238
Moba (2007) 978-80-243-2672-8 238

V učebnicích historie a vědeckých dílech najdeme údaje o panovnících, slavných bitvách, hospodářství i umění, ale o základních lidských potřebách se toho dozvíme málo či vůbec nic. Kniha "Intimní historie" čtenáře seznamuje s tím, co doprovázelo každodenní život lidí od starověku až do 19. století. Autor si vytkl za cíl čtenáře nejen poučit, ale především pobavit. A tak se vedle základních dějepisných faktů objevují historky ze života, ať již ze starých kronik, či z renesanční satirické literatury. Vybrané dokumenty či příběhy nejsou samoúčelné, ale snaží se přiblížit základní lidské potřeby v historických souvislostech a objasnit, jaký člověk ve skutečnosti byl.

Kniha je prvním dílem na českém literárním trhu, která se čtenářsky přístupnou a zábavnou formou souborně zabývá např. dějinami mytí, toalet, ubytování, holení a stříhání vlasů, nevěstinců, milostných praktik a dalšími projevy všedního života, od těch běžných až k velice intimním. Sleduje, jak se přirozené lidské úkony postupně stávaly společenským tabu a jak se rodil ostych a stud, to vše na rozsáhlém materiálu z celé Evropy. (Založil/a: al-ma)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

CarolineS
  27. 11. 2014, 22:10
Příjemná historická oddechovka, ve které se člověk dějin chtivý konečně dozví odpovědi na otázky, které si kolikrát kladl, ale bylo mu hloupé se na ně zeptat. Pravda, nudnější místa opravdu byla, celkově ale knihu hodnotím pozitivně.
Bastet
  29. 7. 2010, 12:56
Velmi zajímavý a i zábavný náhled na běžní život v minulých staletích. Knížku můžu vřele doporučit a pokud si bude chtít o některých věcech zjistit víc informací, tak existuje spousta obsáhlejších knih pro jednotlivá témata. Při její čtení jsem se jen utvrdila v názor, že jsem ráda za dobu ve které žiju.
Ducii
  28. 9. 2016, 17:38
Na tuhle knížku jsem se těšila dlouhé roky, od té doby, co jsem ji poprvé viděla v knihkupectví. Jak už to tak občas bývá, nakonec to skončilo velkým zklamáním. Představovala jsem si, že knížka bude trochu záživnější, více čtivá. No možná za to může můj osobní vývoj a posun zaměření na trochu jinou literaturu, ale částečně je to určitě i knihou samotnou.
Hazakiros
  2. 11. 2013, 2:29
Původně jsem se těšil na opravdu intimní záležitosti, ovšem záhy jsem byl překvapen, co vše autor popisuje. Jen v minimu případů jsem se trošku nudil. Většina knížky je opravdu zajímavá a poučná.
MiriamBlahova
  2. 5. 2016, 12:39
Knihu jsem dostala pod stromeček od manžela a přiznávám, že bych si ji sama nekoupila... co se týká historie, vyhovují mi historické romány. Tato kniha mi připomínala spíše učebnici dějin klasického života lidí v minulých století. Věřím, že se najdou nadšenci, kterým toto dílo bude vyhovovat. Já jsem bohužel přeskakovala nudnější pasáže, vybírala jsem si kapitoly, které mě bavily a uvítala bych rozhodně více příběhů, kromě faktů (kterých je tato přesycena).
rosavtrave
  7. 11. 2011, 21:38
Knížka se mi zdála relativně zajímavá, občas měla nudnější místa, ale daly se vyčíst i nové neznámé věci, nicméně asi jsem od této publikace čekala víc než mi mohla nabídnout.