Hobit

Profil knihy je v jiném jazyce

Originální název: The Hobbit
Poprvé vydáno celosvětově: 1937

Slovart - 2012
ISBN: 978-80-556-0637-8

Slovart (2012) 978-80-556-0637-8 230
Slovart (2012) 978-80-556-0636-1 229
Nezistené / Iné (2002) 80-7145-690-X

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie.

jasterica
  15. 11. 2016, 8:23
Z knihy som bola veľmi sklamaná a môže za to preklad. Dostala som staršie vydanie, krásne v koži, prečítala za deň či dva a ostala úplne mimo čo to má spoločné s Pánom prsteňov. Tu som sa presvedčila v tom, že nie je preklad ako preklad. A aj keď Tolkien patrí medzi mojich obľúbených spisovateľov, Hobit nie. Možno mu dám ešte v budúcnosti šancu, ale jednoznačne budem riešiť iný preklad.