Trápenia so školou

Profil knihy je v jiném jazyce

Trápenia so školou

Artfórum - 2012
ISBN: 978-80-89445-74-5

Artfórum (2012) 978-80-89445-74-5 216

Inšpiratívne autobiografické spomienky jedného z najznámejších súčasných francúzskych spisovateľov Daniela Pennaca sú o učiteľoch, ich žiakoch a trápeniach rodičov. Ale najmä o láske. Nie k učeniu, ako by sa mohlo zdať, ale k žiakom.
Prvú časť knihy tvoria spomienky autora na vlastné školské roky, ktoré boli vyplnené dvoma dominantnými emóciami: strachom a hanbou. Daniel bol totiž veľmi slabým žiakom, považovaným všetkými (vrátane seba) za hlupáka. V druhej časti knihy nazrieme do duševného sveta učiteľa. Pennac o ňom niečo vie, keďže sám celé štvrťstoročie učil. Konkrétne príbehy, konkrétne námety, či nástroje pomoci a motivácie.
„Knihu Trápenia so školou si určite vezmete do rúk vždy, keď budete ako pedagóg či rodič bezradní, a verte mi, mne už veľmi pomohla.“ Hovorí Gabriela Herényiová, školská psychologička. A pripravte sa, že pri Pennacovom „poučovaní“ sa hlasnému smiechu a výkrikom :“Áno, presne tak!“, a naliehavej potrebe prečítať úryvky z knihy najbližšie sa vyskytujúcemu človeku neubránite.

Daniel Pennac Daniel Pennac