Byla kdysi válka

Byla kdysi válka Originální název: Once There Was A War

Alpress - 2008
ISBN: 978-80-7362-521-4

Alpress (2008) 978-80-7362-521-4 256

O druhé světové válce bylo napsáno nepřeberné množství knih, z nich časem většina upadla v zapomnění. Některé se snažily válku ospravedlňovat, jiné vypadaly jako účelová propaganda. Jen hrstce se podařilo vymanit se z dobového stereotypu a přiblížit hluboce osobní prožitek každodenního utrpení a absurdity, aniž přitom ztratily ze zřetele, že po celém světě zuřilo zlo. Rozhodně k nim patří reportáže, které v roce 1943 ještě jako bezejmenný dopisovatel vytvořil John Steinbeck pro newyorské noviny. Už zde projevil skvělý smysl pro detail i mistrovství slova, a proto se kniha po víc než půl století stále čte s pocitem, jako by člověku nad hlavou svištěly padající pumy.

Jokolo
  17. 9. 2013, 23:15
Ačkoliv se jedná o válečnou literaturu, kniha má i tak místy velmi veselý nádech, což se mi velmi líbilo. Steinbeckovi se zde krásně povedlo smísit hrůzy války i s tou veselou stránkou. Krátké povídky jsou velmi čtivé, je zde znatelný Steinbeckův rukopis, ačkoliv nejde o román.
Opět jedna z dobrých knih o hrůzné válce.