Originální název: Deception Point

ISBN: 978-80-257-0370-0

Argo (2010) 978-80-257-0370-0 432
Argo (2008) 978-80-257-0029-7 532
Metafora (2005) 80-7359-771-3 532

Ve Spojených státech se blyští zlato ryzí i kočičí, zvláště v nejvyšších politických kruzích těsně před volbou prezidenta. Stejně působivě se prý třpytí krystalky ledu v nejzapadlejších končinách Antarktidy – a právě v tu dobu a na těchto místech začíná Dan Brown vyprávět strhující příběh o vědeckém objevu, který zásadně mění pohled na život na Zemi i ve vesmíru.

V románu, kde jedna dramatická událost rychle střídá druhou, autor hýří pečlivě vybranými informacemi ze světa vědy a nejmodernější techniky, vyslovuje se však i k nečekaně vážným otázkám týkajícím se například soukromého podnikání nebo morálky politiků, vojáků, vědců i novinářů. Kam až lze zajít v zájmu bezpečnosti státu? Skutečně účel světí prostředky?

Druhé vydání knihy vyšlo pod názvam Anatomie lži.

vladislaus
  25. 12. 2013, 17:41
Celkem svižně ubíhající kniha, ale neseděla mi nadprůměrná inteligence mladých žen Rachel a Gabrielle, které pracovaly v politice. Jejich vědomosti a schopnosti se s naší mladou ženskou politickou sférou nedá srovnat. To je v Americe školství na tak vysokém stupni?
jehlaspichlas
  24. 6. 2011, 22:59
Co je člověk schopen udělat, aby se udržel u moci? Musí zabíjet, zametat stopy, aby se
nestal kořistí druhého. Každému v této branži a blízkému okolí půjde o krk, jakmile se
stane nepohodlným. Politika je špína, kterou hodně lidí nechce prát.
Bastet
  10. 6. 2010, 13:31
Romány z politického a vojenského prostředí moc nemusím, ale tady Brown předvedl, že umí psát. Dočetla jsme do konce. Mám raději sérii s Robertem Langdonem.
Rames
  6. 9. 2013, 19:19
Autor umí zaujmout to mu nelze upřít. Dramatické události a strhující dobrodružství jako by se dělo dle šablony. Mladý, úspěšný po tragickém vztahu a atraktivní, inteligentní,nesmírně štíhlá? Co je dát dohromady ! Megavýbuch v oceánu! Co takhle vysvobození na poslední chvíli, nejlépe aby se nohy hlavního hrdiny dotýkaly obřího víru !
Politické tlachy nebudu ani komentovat.
Dane, umíte to líp !
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:02
Téma mi není zrovna blízké, asi jako u Digitální pevnosti. Přesto opět velice čitelné, takže jsem knihu hltala jako hladový pes jídlo. Bohužel celkově zhodnocuji jako průměrné oproti Brownovým jiným dílům, jelikož mi chybělo propojení s reálným životem, vše bylo moc teoretické a nadčasové.
ondrasek
  24. 12. 2012, 22:28
Dokonalý politický thriler s kulisou Bílého domu a prezidentských voleb. Zpočátku jsem měl malinko problém se v příběhu zorientovat, Brown je znám rychlým střihem lokalit i postav, no ale záhy jsem se chytnul a během pár hodin ho zhltal.
Nejsem žádný zastánce žumpy... ehm pardon, politiky, člověk někdy žasne nad mocí tajných služeb a všech těch kamufláží v zájmu bezpečnosti státu a "vyššího dobra"... Až si říkám, kdoví, jestli jsou na Měsíci vůbec ňáký stopy!
Vikyna
  4. 4. 2016, 22:17
Brown zase dokázal, že je Mistrem slova a Mistrem příběhu. Miluju jeho umění rozvinout příběh v několika dějových linkách, který čtenáře udržuje v neustálém napětí, vyvolává spekulace, kdo je ten tajemný Záporák v pozadí a umožňuje čtenáři rozvíjet svoje scénáře, jen aby to nakonec stejně dopadlo úplně jinak :)) Jediné, co mi nesedělo bylo "rychlé zamilování" hlavních postav, to na mě bohužel nepůsobilo ani trochu reálně, do romantických zápletek by se asi pouštět neměl, trochu to závěr knížky shodilo, podle mého názoru.
Al-Borak
  3. 9. 2013, 2:45
Tak trochu pořád nevím, co si o Brownovi myslet. Četl jsem od něj tři knihy a všechny se mi poměrně dost líbily. Přestože jsou všechny obsahově zajímavé a hlavně obsahově zvratové, mám dojem, že nejsilnější stránkou Dana Browna je především forma - jeho způsob psaní. V tom je skutečně mistrem, protože ať píše o čemkoli, připoutá čtenáře ke knize a nepustí ho, dokud neskončí. Ani tato kniha není výjimkou a Brown ji napsal opravdu dobře.
Veronika
  15. 5. 2010, 15:24
Druhá Brownova najslabšia kniha. Dočítala som, čitateľné to je; u Browna som však už bola zvyknutá na iné témy, takže som tomu neprišla na chuť. Ale stále lepšie než Digitálna pevnosť.
Casey
  21. 10. 2014, 14:04
Přijde mi, že Brown má lepší starší knížky než nové. Skvělá kniha, mám rád tenhle typ děje, kdy se někde v pustině na odlehlém, nepřístupném místě neco objeví a strhne se o to boj :-) Knížka má tu největší přednost, a sice, že děj vás stále nutí číst a číst... (co to vlastně našli? :-) ) Přečetl jsem jí cca za týden a hned po mě jí četla manželka stějně rychle a se stejným nadšením. Nedlouho poté jsem četl Brownovo Inferno a to je oproti Anatomii lží propadák!
analphabet
  2. 1. 2014, 14:33
I když kniha nemá Roberta Langdona, pořád je to klasický Brown s touhou čtenáře fascinovat. Dokáže čtenáře připoutat k hlavní postavě a nepustit se jí až do konce.
wendieta
  1. 4. 2012, 14:01
Kniha, kterou když začnete číst, tak nemůžete přestat. Pořád se tam něco děje a stále vás něco překvapuje. I když knihy s politickým či vědeckým námětem nemám moc ráda, tahle byla skvělá.
Kebab Bursa
  29. 10. 2014, 16:19
Pavučina mě bavila více než série s Robertem Langdonem. Říkal jsem si, že je tam opět spousta nesmyslů, ať vědeckých či politických, ale jen co jsem dočetl, spadla v reálu raketa, která vezla materiál na ISS. Jako bych to přivolal. Zápletka povedená, plno napětí - přesně tak na podzimní prázdniny.
Rumbelle
  21. 8. 2016, 11:18
Páni! Už dva roky jsem nečetla nic od Dana Browna a tato knížka mě mile překvapila. Sice politice nijak nefandím, ale příběh mě natolik zaujal, že mi nějaké politické šarády vůbec nevadily. Děj mě nutil číst dál a dál a tak jsem měla za čtyři dny hotovo. Ze začátku jsem si myslela, že mě to nebude bavit, protože tam není Robert Langdon (Andělé a démoni, Ztracený symbol,...) a proto jsem byla překvapena že mi to vůbec nevadí.
Samael
  28. 3. 2013, 22:15
Dan Brown předvedl,že umí udělat pěkně propletenou zápletku s velkou dávkou akce.Politika,média,výzkum,napětí to vše v jednom.
Alduin
  17. 5. 2014, 15:28
Docela slušné dílo, ale pro mě nejslabší ze všech knih, které Brown napsal. Meteorit spadlý kdesi v Arktidě byl docelo zajímavé téma, ale technických údajů a popisů jsem měl plné zuby. Americká politická scéna mě také kdovíjak nezaujala a těch průserů tam bylo opravdu hodně, takže se z toho stal takový všelijaký guláš, který zkončil samozřejmou lovestory. A nakonec: za vším hledej bosse supertajné organizace.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 21:29
výborná práce, kterou zde Brown předvedl jej zařadila mezi bestsellerové autory. Špičková zápletka, napínavé dění, překvapivé vyústění. V tomto případě smekám.
zelmi
  6. 1. 2014, 14:11
Od tohoto autora jsem nečetal nic (akorát viděla film na motivy jeho knihy)a tato kniha se mi moc líbila. Děj napínavý, velice čtivý. Akorát začátek je natažený jako guma, než se člověk dozví o tajemném objevu - tedy co, že to našli. Přiznávám, že jsem četla tak rychle, že jsem u knihy neměla ani moc čas uvažovat a proto pro mne odhalení jisté osoby bylo docela překvapením. Myslím, že kniha splnila svůj účel na jedničku - odpočinkový žánr, který nenudí. Souhlasím s vladislausem, že dvě mladé dámy jsou opravdu až moc inteligentní. Jinak téma je aktuální a je dobře vystižené politické zákulisí.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 17:01
Další neuvěřitelný a neskutečně skutečný příběh plný napětí, intrik, touhy po moci, napětí, vášnivých citů a dalších pro Browna typických prvků. Báječná knížka, čte se jedním dechem, změna prostředí směrem k politice a moderní technologii vůbec není naškodu, právě naopak - exkurzí do zákoutí dějin bylo už dosti, teď je třeba dívat se na realitu :-)
tomdra
  24. 12. 2013, 14:49
Skvělá dobrodružná kniha. Příběh prezidentského kandidáta a samotného prezidenta USA a jeho poradců byl od samého začátku plný překvapení. A konec byl ještě lepší.
Peeters
  29. 10. 2013, 21:00
Nápad dobrý, o tom žádná, ale poskládání toho děje jaksi snižuje laťku hodnocení níž. A to je velká škoda. Když se v první půlce snažíme uhodnout Jak? tak v té druhé se chytrá pointa nechá vláčet vleklým americkým klišé - zabij mě, když to dokážeš (a všichni víme že to nedokážeš) -protože happy and tu nesmí chybět- a snažíme se uhodnout Kdo? Kdyby autor nevytáhl příliš rychle všechny trumfy (protože originalita námětu rozhodně nechyběla), nezapomněl bych na tuto knihu po přečtení tak rychle.
jana80
  19. 1. 2012, 20:31
Kniha se mi velmi libila. Take asi diky tomu, ze hlavnim hrdinou neni Robert Langdon a diky tomu, ze jsem nebyla "poznamenana" filmovym zpracovanim. Urcite si nemyslim, ze drivejsi knihy nejsou dobre.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:14
Knihu jsem četl při svých začátcích, kdy pro mě byl problém přečíst 30 stránek v kuse, ale u Pavučiny lží jsem byl přilepený a nemohl se odtrhnout. Brown mě dokázal přesvědčit a věřit jeho teorii do poslední chvíle.
Bajusik
  16. 6. 2013, 18:03
Ač mi tady chyběl Robert Langdon a klasická symbologie, kterou Brown tak rád používá, i tato kniha mě nadchla a nesmí chybět na mé poličce Brownových knih
Honey0105
  10. 11. 2010, 14:45
Tahle kniha se mi od Browna zatím líbila asi nejvíce. Byla jsem docela i ráda, že tam nevystupuje profesor Langdon a nové postavy mi byly sympatické. Hlavně ten náhled od světa politiky plného špíny mě fascinoval. Líbila se mi problematika a ani mi příběh nepřišel moc přehnaný. Přišlo mi, že to bylo tak akorát. Vtáhlo mě to tak do děje, že jsem byla nadmíru spokojena!
Daniel IV
  7. 8. 2015, 17:42
Stále nevím proč jsem přečetl pouze toto jedno dílo, když ve mě zanechalo opravdu mnoho. Pan Brown napsal pavučinu lží s takovou nelidskou dávkou napětí, že jsem ji přečetl snad za den. Vřele doporučuji.
DejnaDee
  11. 11. 2014, 9:38
Má první kniha od tohoto autora. Děj je napínavý, svižný, nepostrádá napětí ani humor. Pro mne je ale kniha až moc politická a to není má parketa. Pravda je, že dost reálně popisuje intriky a ukazuje kam je člověk schopen až zajít z touhy po moci. A to je poznání přímo děsivé.
Preceda
  29. 8. 2013, 20:49
Prostě Dan Brown. Je to čtivé, ale pokud už člověk přečetl některé knihy tohoto autora, pozná, že všechno je podle jednoho mustru, jen jsou změněné postavy a téma. Ale rozhodně to není nuda.
Klarisa
  15. 1. 2013, 7:02
Hodně zajímavá knížka. U ní opravdu platí, že jakmile se začtete, nemůžete přestat, dokud ji nedočtete. I když tuhle tématiku (politika, vesmír) nemusím a na film bych se zřejmě nepodívala, tohle se četlo jedním dechem. Doporučuju!
depeche
  11. 1. 2011, 13:50
Tohle prostě mělo šťávu a grády, jako bych si pustil film s agentem Bournem, roztočí se vám fantazie na plné obrátky a vy jste vtaženi do děje, kolikrát ani nedýcháte a nedoufáte v záchranu jako hlavní hrdinové. Tohle je kniha na jeden zátah, skvělé
dollyk
  10. 9. 2016, 11:51
Je to sice bláznivina, ale je slušně napsaná a já se bavil. Alespoň se tu nehonil za senzačními přízraky a neboural pochybnými konstrukcemi civilizační tabu. Ne, že by mi šifra vadila právě kvůli tomu, to ne, spíš to překrucování faktů a svévolný výklad. Nicméně to je tady ještě v plenkách a to je dobře.
Amanita
  12. 8. 2015, 19:05
Z volby tématu jsem byla zprvu rozpačitá, ale kniha mne velice překvapila. Příběh má spád a dokáže upoutat.
Floween
  3. 3. 2014, 21:19
Kéž by psal rychleji.. sice mi to vždycky zabije celý den, ale dokud jeho knihu nedočtu, nemůžu dělat nic jiného, stejně jako u Pavučiny lží. A pak nezbývá než opět doufat, že najdu autora s podobným talentem než vyjde další knížka. Nespočítala bych na dvou rukách, kolikrát jsem zatajila dech a nahlas prosila, ať se z toho dostanou :))
raisen
  13. 2. 2012, 18:35
Zajímavé. Tuto knihu jsem četla až PO Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni, leč si z ní nepamatuji skoro nic, na rozdíl od těch dvou . Jen pocit, že mě bavila více než předchozí, to hlavně díky prostředí, ve kterém se děj odehrával. Možná si ji někdy ještě přečtu, ale je fakt, že já se moc ke knihám nevracím, takže to vidím docela bledě.

---------------------

jethro.tull
  28. 8. 2013, 10:58
Jak už tady někdo poznamenal, prvních sto stran se trochu vleklo, ale pak jsem se začetl a nedokázal se odtrhnout. Dan Brown je opravdu dobrý spisovatel - řemeslník a vystavěl román tak, že se čte jedním dechem. Autor přitom čtenáře občas navádí nesprávným směrem, takže o překvapení není nouze. Jen jedno mně dost vadilo. Pozor: drobný SPOILER. Americký prezident, který říká, že ´není nad čistou pravdu´, který se vyznačuje ´laskavou opravdovostí a čestnou důstojností´, to je pro mě už příliš velká pohádka a dávám proto románu o hvězdičku míň, než jsem původně zamýšlel.
Faltuska
  18. 8. 2013, 18:49
Hodně dobře se mi to četlo, nápad je také zajímavý, ale chyběla mi tam nějaká jiskra. Zatím jsem četla od tohoto autora 3 knihy a tato se mi zdála nejslabší. Dávám takových 65 %.
Emma06
  28. 1. 2012, 20:28
No, můj první Brown a musím říct, že v něm budu pokračovat. Dlouho jsem nenarazila na knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout... pro tu spoustu napětí a tužbu vědět, jak to dopadne. A právě tohle mám na knihách tak ráda. Na těch, které to mohou nabídnout. A tahle právě taková byla.
škodnejtapír
  12. 10. 2011, 22:04
O této knize mi kamarád říkal, že je od Browna tou nejmíň povedenou, takže jsem toho moc neočekával. Ale dostavilo se příjemné překvapení a knihu sem zhltl snad během dvou dnů. Opravdu mě to hodně bavilo a řadím ji hned těsně za Anděle a démony a Šifru.
Petko92
  9. 6. 2010, 21:00
Mne se to zas strašne líbilo ...svinstvo politických vzťahov je dosť reálná tematika ...když sa tak pozrem na blížiace sa voľby a kdyby sem túto knihu četl pred voľbamy, asi by som mal náladu na plakanie, že čo všetko sú politici schopný spraviť len aby získali moc a kontrolu nad krajinou, ktorú tak mile rádi nazývajú vlastnou...
zelha
  26. 6. 2016, 18:56
Jako vždy poutavý příběh plný zápletek a napětí. Tentokrát ale z trochu jiného soudku. Zvláštní, co všechno je člověk schopen udělat pro moc…
Prvně mě zarazilo téma politiky a bála jsem se, že tam bude moc politických pojmů a jiných keců. Kniha se mi ale i přes to líbila.
plobb
  16. 5. 2016, 8:58
Čtivá, rychle ubíhající kniha. Je s podivem čeho všeho je člověk "politik" schopen udělat, aby měl moc ve svých rukou. Závěr knihy je bohužel docela předvídatelný, ale nic to nemění na čtivosti a spádu děje. Určitě doporučuji.
Maldika
  11. 5. 2016, 0:57
Na můj vkus až zbytečně dlouhé, po většinu času jsem k ní na rozdíl od jiných Brownovek nebyla jak přikovaná a bylo mi úplně jedno, jak to dopadne. Resp. to bylo jasné, takže spíš jakou cestou k tomuto závěru dojdeme. Rychlý střih dějových linek Brownovi vždycky svědčí, čtenáře dokáže pokaždé přinutit, aby knihu hltal. Jenže tady právě narážím na to, že někdy jednotlivé dějové pasáže prostě mohly být kratší, vůbec si nemyslím, že by to knize ublížilo. Zároveň mi i v jistém smyslu přišla kniha vtipná - a sice romantické pasáže mezi mladou neochvějnou hrdinkou a starým mořským vlkem. Z Browna spisovatel románů do červené knihovny nikdy nebude. Díky bohu :)
Veronika Froni Ko
  29. 11. 2015, 23:08
Od Browna jsem několik knih přečetla a zrovna tato mě nadchla.. Píšu komentář s poměrně dlouhým odstupem času a přesto jsem si jistá, že si knihu určitě někdy znovu přečtu.. Styl zápletek a rozuzlení je ve všech Brownových knihách odbodný, tady mě ale zaujal nápad a i to, že je to trochu něco jiného, než Šifra, Andělé či Symbol.. Takže hodnotím určitě kladně..
problemchild
  25. 7. 2015, 7:03
Konečně super čtivá knížka ze zajímavého prostředí a bez Roberta Langdona. Určitě autorova jedna z nejlepších knížek po Andělích a Šifře. Ale žádná symbolika a fantasmagorie, ale tvrdá realita světa:-)
porky
  22. 5. 2015, 15:41
Jako každé Brownovo dílo, má i Pavučina lží zajímavou zápletku a nechybí jí čtivost. Na druhou stranu jí nechybí ani nepřeberný počet všemožných klišé: lovestory z červené knihovny, dobrácký a poctivý prezident, krásní a inteligentní hlavní hrdinové, směšně neschopní záporáci (v zájmu USA doufám, že v Delta Force nejsou takový ňoumové), kašparský vedlejší hrdina, epický závěr (vodní tornádo, sopka, žraloci...to bylo už skutečně přes čáru), tajemný a všemocný padouch v pozadí atd. Navíc příběh je občas tak absurdní, že místy připomíná pohádku. Ještě horší než absurdita příběhu je jeho politováníhodná předvídatelnost (obvykle 20 stránek dopředu víte, co bude následovat). Na celkovém dojmu nepřidají ani všudypřítomné naučné vsuvky, které působí, jako kdyby byly opsané z Wikipedie a bez kterých by byla kniha tak o polovinu kratší. Není těžké tedy vyvodit, že kniha se orientuje spíše na méně náročné čtenáře a má víceméně komerční charakter. Přečíst se to dá, ale hlubší dojem to v náročnějším čtenáři (podle mého názoru) nezanechá.
LindaF
  17. 8. 2014, 22:25
Moje prvni knizka od Browna,a neznam jeho dalsi dila,tak nemuzu posoudit jestlu tady kolem maji pravdu,ze je slabsi. Ale podle me je to genialni genialni dilo, ktere vas vtahne do deje, je napinave a velice premyslive. Jestli se nekdy NASA dopracuje az sem, si asi jeste pockame. Sice nadcasove, ale fantazii nepostrada ne? Kdo vi, co se muze stat.
oneironaut
  16. 2. 2014, 10:41
Tahle se povedla. Nedovolí vám přestat číst dokud neskončí. Akorát mi přišlo trošku přehnané, kolik vražd se uskutečnilo kvůli jednomu šutru.
Košoun
  30. 6. 2013, 17:02
Pro mě nejlepší Brownova kniha. Ačkoliv žeru Langdona a popisy historických budov a umělecký děl, tak tohle se přesně trefilo do mého vkusu politicko-vědeckého-spikleneckého dramatu. Detailní seznámení s prostředím i charaktery postav + čtivost = jedna z nejlepších "komerčních" knih, kterou jsem četl.
bubbla
  25. 6. 2013, 23:23
Knížka, kterou neodložíte, protože prostě musíte vědět co bude dál. Čte se fantasticky:) I když přiznávám, že po andělech a démonech, šifře a ztraceném symbolu jsem čekala něco těmto knihám podobného. Nicméně kniha nezklamala. Dan Brown prostě ví, jak čtenáře zaujmout.
Miki2
  5. 11. 2012, 14:08
Tahle knížka mě moc nenadchla. Jak se do toho začal plést prezident Spojených států, tak jsem skončil. Tohle fakt nemusím.