Čistý plamen

Čistý plamen Originální název: Burning Bright

Alpress - 2008
ISBN: 978-80-7362-590-0

Alpress (2008) 978-80-7362-590-0 112

Joe Saul je muž v nejlepších letech, jemuž ke štěstí chybí jen to jediné - dítě. Kvůli své neplodnosti prožívá hlubokou lidskou krizi. V době, kdy neexistovali anonymní dárcové a spermobanky, je pouze jedna možnost, jak se dočkat vysněného potomka - náhradní partner. Je to cesta nejprostší, ale zároveň i nejtěžší. Jak se s nesnadnou situací vyrovnají Joe, jeho žena Mordeen a „plemenný býk" Viktor?

Introvert
  18. 2. 2014, 7:15
Zajímavé téma k zamyšlení, po steinbeckovsku dobře zpracované. Příběh o tom, co jsou lidé ochotni podstoupit a riskovat z touhy po dítěti.
Ghoulman
  13. 11. 2016, 19:13
Steinbeck dokázal do sta stránek dát tolik lidskosti a rozmanitých citů, kolik se nepodaří mnoha autorům vyjádřit ve všech svých knihách, za celou jejich spisovatelskou dráhu. A to bez zbytečných serepetiček a ozdůbek. Velmi obyčejné a přesto neskutečně silné.
janeicka
  9. 3. 2014, 10:51
Čistý plamen jsem četla po Perle, a jak jsem byla z Perly nadšená, tak přišlo trochu zklamání z Čistého plamene. Nesedla mi literární forma tohoto díla, John Steinbeck ji označuje jako hru v próze, takže se příběh omezoval prakticky na dlouho vedené dialogy. Rovněž mi žádná z postav nepřipadala sympatická, u daného tématu o neplodnosti a touze po dítěti mi chyběla větší hloubka zpracování, proto hodnotím průměrně 3*
Peetuliska
  12. 5. 2014, 11:39
Když se dva milují, je to vždycky krásné, horší je, když se dva milují, chtějí děti a jeden z nich je neplodný, ale snaží se si to nepřipouštět. Vyvstává otázka pro ženu, udělat si dítě s jiným a vydávat ho za jeho nebo mu být oporou a snažit se adoptovat dítě? Knížka se velice dobře čte, jedná se o téma, které se může týkat každého
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:36
Krátký příběh, ve kterém nechybí zajímavé téma, zápletka, emoce, lidské vztahy. Steinbeckův styl psaní se mi líbí, i když tentokrát ve formě divadelní hry. Jen jsem přemýšlela, proč se scény - cirkus, farma, moře, vystřídaly bez zjevného důvodu. Ale přečtením tohoto dílka jsem se opět utvrdila v přesvědčení, že po autorovi sáhnu znovu a znovu.
twiGGy88
  22. 3. 2014, 11:02
Steinbeck nezklamal. V krátkém románu vystihl podstatu hlavního tématu. Větší hloubka zpracování mi nijak nechyběla. Ba naopak, nepotrpím si na obšírné a srdceryvné popisy pocitů a psychiky. Navíc, konkrétně k této knize již člověk musí přistupovat s tím, že se mu ničeho takového nedostane, neboť jde v podstatě o divadelní hru.
Trochu mi uniká smysl stěhování děje z manéže, přes farmu až na palubu lodi, k čemuž dochází bez jakéhokoliv vysvětlení a po prvním "přesunu" jsem byla docela zmatená. Nicméně i přesto hodnotím knihu velice kladně. Ač útlá, je plná hlubokých myšlenek.