Originální název: Tortilla Flat
Poprvé vydáno celosvětově: 1935

Alpress - 2007
ISBN: 978-80-7362-450-7

Alpress (2007) 978-80-7362-450-7 192

Danny, který se právě vrátil z války, zdědí po dědovi dva domy. Usadí se v nich se svými divokými přáteli. Ačkoli patří k nejchudším z nejchudších, nehodlají si odepřít žádnou radost ze života. Příběh je moudrou, veselou, ale současně i truchlivou expedicí do lidské duše. Právem je toto pozoruhodné a původně nedoceněné dílo dnes označováno za předzvěst nástupu beatnické vlny a další důkaz nezměrné šířky Steinbeckova talentu.

vladislaus
  22. 11. 2012, 14:25
Překvapilo mne, že tak veselý příběh má tak tragický konec. Je to asi proto, že tak tragickou dobu popisuje tak vesele. Chápete, že?
Peetuliska
  4. 5. 2014, 17:12
Víno, ženy nicnedělání, tak by se dalo ve stručnosti povědět, o čem kniha je. Nějak mě to nezaujalo, představovala jsem si, že to bude mít nějaký pořádný hlubší příběh, nakonec to bylo jen tlachání. Kniha není vyloženě špatná, ale nic mi nedala a podruhé bych ji do ruky nebrala.
Potulný mnich
  16. 8. 2013, 14:34
Zajímavý příběh o skupince přátel, kteří neměli skoro nic a přesto žili šťastný život a netrpěli nedostatkem a svá dobrosrdečná srdce otevírala potřebným lidem. 90%
Seňorita Eskimo
  31. 8. 2013, 20:32
"Kterak Danny, z vojny se navrátiv, seznal, že jest dědicem a kterak se zapřísáhl ochraňovati chudých" - načež zakoupil čtyřlitrový demižónek červeného vína a z valné části jej vyzunkl sám. No, umíte si představit lepší začátek? Já teda ne =) A knížka mě tak neskutečně bavila až do konce.
rahzul
  25. 5. 2013, 22:44
Danny a jeho partička pobudů mě dokázali pokaždé rozesmát aneb je třeba si zaopatřit demižonek vína. :-D
jirka77
  6. 4. 2014, 20:51
Moje nejoblíbenejší Steinbeckova kniha. Dannyho parta mě dokázala jak rozesmát tak chytit za srdce. Jak dokázal Steinbeck nádherně popsat charaktery postav a prostředí je prostě úžasné.
twiGGy88
  17. 10. 2013, 14:58
Kniha, kterou čtu s úsměvem na rtech... tedy aspoň do onoho tragického závěru. Pro mě opravdu dokonalé ironické dílko, u kterého se dá skvěle odreagovat.

"Jedné noci, když vězení zelo prázdnotou, vstoupil bachař Tito Ralph k Dannymu do cely obtížen dvěma lahvemi vína. O hodinu později se Tito Ralph vydal pro další víno a Danny šel s ním, neboť v šatlavě bylo neveselo. Zarazili v putyce páně Torrelliho a holdovali tam vínu tak dlouho, dokud je pan Torrelli nevyobcoval. Danny se poté odebral do borového háje a usnul tam, zatímco bachař Tito Ralph dovrávoral zpátky do věznice a podal hlášení o Dannyho útěku."
Mike
  22. 4. 2012, 20:18
Kterak se banda povalečů na Pláni Tortilla sešla a kterak se i bez peněz obešla. :)
Steinbeck prostě umí, s jazykem si pohrává a dokonale vystihuje atmosféru doby.
dollyk
  11. 9. 2016, 9:18
Četlo se to půvabně, v mnohém mě to připomínalo (ne snad stylem nebo námětem, ale spíš lehkostí a nadhledem vyprávění) Vianovu Motolici a plankton. Je ale pravda, že Steinbeck umí i lépe - a to o dost lépe.
Roanna
  2. 11. 2011, 8:21
Wow, tak tohle mě dostalo... Steinbeck předvedl úžasnou sondu do duší hrdinů, stejně jako skvělý smysl pro humor (snad ještě u žádné knížky jsem se tak nepobavila).Oceňuji také citlivost, se kterou přistupoval ke smutným pasážím v knize. Steinbeck je příkladem toho, že i na necelých 200 stranách se dá vytvořit brilantní příběh, který vás vezme za srdce a pohltí. Kniha má u mě na poličce své čestné místo.