Záchranný čln

Profil knihy je v jiném jazyce

Záchranný čln

Fortuna Libri - 2012
ISBN: 978-80-8142-021-4

Fortuna Libri (2012) 978-80-8142-021-4 272

V lete roku 1914 utečie Grace s Henrym Winterom do Londýna v nádeji, že unikne pred nevôľou jeho bohatej rodiny. Keď luxusný zaoceánsky parník, ktorým cestujú naspäť domov, potopí záhadný výbuch, Henry obetuje svoju bezpečnosť, aby dostal Grace do záchranného člna, ktorý je už preplnený. Ak majú aspoň niektorí z jeho pasažierov prežiť, iní musia zomrieť. Uprostred Atlantického oceána trápi stroskotancov zhoršujúce sa počasie a míňajúce sa zásoby. Ľudia ponechaní napospas moru sa zapletajú do zlovestných mocenských hier a do boja, ktorý sa rozpúta medzi bezohľadným mužom, skúseným námorníkom, a záhadnou ženou, ktorej presvedčivým argumentom málokto odolá. Grace zvažuje, ku komu sa v tomto súboji pridá. Doteraz sa jej darilo plávať búrlivými vodami života, pretože sa chopila každej príležitosti. Keď Grace spomína na nezvyčajné okolnosti, za ktorých sa zoznámila s Henrym, na možnosti, ktoré jej tento bohatý muž ponúkol, musí sa rozhodnúť: Urobí čokoľvek, zaplatí akúkoľvek cenu, aby si tieto privilégiá mohla ponechať?

dzoko
  1. 7. 2016, 12:54
Keďže ma už dlhé roky fascinuje všetko, čo má aspoň čo - to spoločné s Titanicom, na túto knihu som sa naozaj veľmi tešil. Potom, ako som si ju kúpil, som si ju nechal čerstvo zabalenú a otvoril som ju až na dovolenke pri mori, aby to celé malo tú správnu "vodnú" atmosféru. Avšak už po prvých stránkach moje nadšenie opadlo a nezlepšilo sa to ani do konca knihy. Motív by som pokladal za dobrý, ibaže charaktery postáv (ak uvažujeme nad tým, že vôbec nejaký charakter mali), boli vykreslené chabo a mierne chaoticky. Dokonca sme nezistili, či bola Grace len vypočítavá zlatokopka, ako to od Rose v Titanicu očakávala jej matka, alebo šialene zaľúbená a odhodlaná milovať aj bez ohľadu na peniaze, aká Rose nakoniec bola. Ten istý problém sa opakoval s Mary Ann, ktorá bola chvíľu utiahnutá a hanblivá, inokedy zlomyseľná. Niektoré veci ostali nevysvetlené, ako napríklad zmiznutie osôb zo záchranného člna, stretnutie Grace s Henrym a neskôr aj s jeho matkou, ako sa Grace dostala na čln a čo Hardie skrýval v truhlici. Bolo by toho viac, a práve preto celá kniha vyznela len ako sled náhodne pospájaných udalostí, ktoré do seba vôbec nezapadali. Stroskotanci boli len ľudia bez emócií, bez názora a bez príbehu. Tento Záchranný čln by v prvom rade potreboval záchranné lano. 2*