Meno ruže

Profil knihy je v jiném jazyce

Originální název: Il Nome Della Rosa

Slovart - 2012
ISBN: 978-80-556-0698-9

Slovart (2012) 978-80-556-0698-9 516
Nezistené / Iné (2004) 84-9789-697-1 608 Svetová knižnica SME

Román vyšiel po prvýkrát v roku 1980 a dodnes sa ho predalo 10 miliónov kusov. Po svetovom úspechu si knihu nemohli nevšimnúť ani mocní z filmového sveta, a tak francúzsky režisér J.J. Annaud začal pracovať na filmovom prepise, od ktorého sa Eco dištancoval, keď sa vyjadril: "To je dielo J.J. Annauda. Moje nie."" Kto nevidel film Meno ruže, má možnosť vytvoriť si vlastnú predstavu stredovekého kláštora, kde je zlo prítomné úmerne k dobe plnej absurdností, pre nás nepochopiteľných."

minusha97
  11. 3. 2016, 21:38
Film som našťastie pred prečítaním knihy nevidela, takže som mala možnosť urobiť si svoj obraz o knihe. Čo sa opisov a prostredia týka, fascinovalo ma. Vždy som mala rada stredovek ako obdobie, táto temná doba mi prišla nadmieru atraktívna práve svojou temnosťou a tajomstvo a takáto "sonda" bola pre mňa skvelým zážitkom.

Rovnakým zážitkom bol pre mňa aj príbeh, ktorý ma nadmieru zaujal, či už z hľadiska postáv, alebo deja samotného a hoci sa jedná o pomerne obsiahle dielo, tak ma veľmi bavilo a prečítala som ho za pomerne krátky čas v porovnaní s inými knihami tejto dĺžky a to zvlášť ak sa vezme neustále prechádzanie do latinčiny uprostred dialógu, čo ma nútilo mať vždy prst na strane s poznámkami, aby som mohla každú chvíľu otáčať a prekladať si vety.

Treba však oceniť znalosť s ktorou bola kniha písaná, čo má určite na svedomí aj autenticitu diela, napriek tomu, že je písané vcelku moderným jazykom, ako hovorí sám autor. Pre mňa je toto jeden z top historických románov a historických detektívok, ktorý si právom zaslúži postaviť na piedestál.