Perla

Perla Originální název: The Pearl

Alpress - 2005
ISBN: 80-7362-050-2

Alpress (2005) 80-7362-050-2 96

Strhující příběh prosté rybářské rodiny se odehrává koncem 19. století v mexickém městečku La Paz v jižní části Kalifornského poloostrova. Majetní občané zde vlastní výstavné kamenné domy, kdežto chudí rybáři živoří v proutěných chatrčích. Oba světy jsou přísně odděleny. Nemajetný rybář jménem Kino, původem indián, má rád svou rodinu a je plný odhodlání postarat se o ženu Juanu i synka Coyotita. Už jednou byl chlapec ohrožen na životě po uštknutí jedovatým štírem, protože zámožný a prospěchářský lékař se od děcka bezvýznamných nuzáků odvrátil. Juana se modlí, aby měl Kino co nejúspěšnější lov, neboť jen prodejem cenných perel se dá získat potřebný majetek.
Úchvatná perla předčila všechna jejich očekávání, nevídaná krása obří perly, třpytící se ve světle svíčky, jako by Kinovi zmámila rozum... Přinese rodině záchranu, anebo lidská hamižnost, nepřejícnost a závist zmaří rybářovy touhy po rychlém zbohatnutí?

Introvert
  1. 3. 2014, 14:47
Zvláštní - ať Steinbeck napíše co napíše, vždy mám dojem, že jsem se ocitla přímo uprostřed dění. Úplně jsem cítila tu radost při nálezu tak výjimečné perly, soudržnost vesničanů, když byl malý Coyotito nemocný, strach o život, když se o slovo přihlásila lidská závist... Velmi kvalitní sdělení na tak málo stránkách.
janeicka
  9. 3. 2014, 10:40
Na Perlu jsem narazila náhodou v knihovně a jsem moc ráda, že jsem si mohla tuto krátkou novelu přečíst a mohu ji jen doporučit. Jak slibuje anotace, opravdu strhující příběh o nalezení velké perly, která by mohla z chudého rybáře Kina udělat boháče, ale bohužel tento příslib velkého bohatství láká různé nepřátele a pochybné přátele, že je vlastně nakonec tato perla symbolem velkého zla.
Peetuliska
  26. 2. 2014, 15:29
Kino, Juana a malý Coyotito je chudá rodina, která je živa jen z toho, pokud najdou v moři perlu, kterou prodají. Jednou se Kinovi obzvlášť povede a najde perlu obřích rozměrů, najednou se ale začnou vybarvovat lidské charaktery a lidé jsou schopni kvůli perle i zabíjet.

Tato tenoučká knížečka, byla krásným zrcadlem do duše lidí.
scajo
  11. 10. 2014, 9:56
Docela pěkná novela, napsaná nezaměnitelným Steinbeckovým stylem. Jenže jsem se do ní vůbec nemohl začíst a nechytla mě. S ohledem na to, jak málo prostoru autor tomu příběhu dal, v něm bylo příliš zbytečných popisů přírody a málo možností blíže poznat postavy. A ať mi nikdo nevykládá, že na novelu toho chci moc, protože například stejně rozsáhlé Steinbeckovo dílko O myších a lidech dokazuje, že to jde.
matylda86
  25. 7. 2013, 10:53
Krásné vystihnutí lidského charakteru, v případě, že člověk získá nějakou výhru. Jak se lidé kolem zkamarádí za předpokladu nějakého zisku= výhra neznamená štěstí....
Mike
  28. 5. 2012, 16:52
Bohatý neznamená šťastný. O tom se přesvědčil hlavní hrdina novely. Lepší název by byl Perla zla. Příběh mohl být delší.
Roanna
  2. 11. 2011, 8:26
Smutný příběh, leč věrohodný. Ačkoli jsem tušila tragický konec, kniha mě do poslední stránky udržovala v napětí.Rozhodně doporučuji přečíst.
Anythorn
  15. 8. 2013, 18:39
Krásná novela o příběhu neustále se opakujícím - o tom, jak peníze kazí lidi. Délka knihy mi stačila, její poselství je jasné. Je jako perla - hladce jednoduchá, ale krásná.