Toulky s Charleym

Paseka - 2004
ISBN: 80-7185-631-2

Paseka (2004) 80-7185-631-2 256
Československý spisovatel (1964)

V Toulkách s Charleym, jedné ze svých nejoblíbenějších a čtenářsky nejvděčnějších knih, podává Steinbeck svým nezaměnitelným způsobem obraz Spojených států, jak je poznal během čtyřměsíční samotářské cesty napříč kontinentem v roce 1960, motivované frustrací ze ztráty přímého kontaktu s Amerikou a Američany i z hlásících se příznaků stáří. Autorovo nezvykle osobně pojaté vyprávění bylo čtenáři i kritikou vřele přijato a velkého úspěchu se dočkalo i v českém překladu, následujícím pouhé dva roky po vydání americkém.
Čtyři desítky let, jež uplynuly od vzniku Steinbeckovy zprávy o stavu Ameriky na přelomu padesátých a šedesátých let, jako by jen zvýraznily platnost autorových dobových postřehů včetně hořké kritiky sílícího konzumerismu, stále viditelnější devastace životního prostředí nebo přetrvávajících projevů rasové diskriminace. Nemenší zásluhu na neslábnoucí živosti a působivosti knihy má ovšem i Steinbeckův všudypřítomný smysl pro humor, vnímavost k měnící se tváři krajiny a přírodě či hluboce lidský ráz jeho úvah o minulých, současných i budoucích osudech země a jejích obyvatel.

Ghoulman
  14. 6. 2016, 17:29
Steinbeck se vydává s přívěsem a se svým pudlem Charleym na cesty po USA. Nicméně nečekejte nějaký divoký roadtrip plný bláznivých historek a šílených příhod. Příběh ubíhá ve velmi pozvolném a hloubavém duchu a spíše než třeskutou zábavu přináší čtenáři spoustu zajímavých podnětů k přemýšlení.
huttershofen
  31. 1. 2013, 15:09
Trochu jiný Steinbeck, ale pro mě 100%. Četl jsem dvakrát, takže je jasné, jak moc se mi to líbilo. O lidech maximálně lidsky, asi to tuhle knihu vystihuje.
Andulka
  30. 12. 2011, 14:44
Steinbeck je jednim z mych oblibenych autoru a ani v teto knize me nezklamal. Pro nej typicky se zabyva Amerikou, cestuje, popisuje, vtipkuje, utahuje si a nakonec zjistuje, ze Ameriku, ackoliv o ni celou svou literarni karieru psal, vubec neznal. Kdo ma rad americkou literaturu ci Steibecka, rozhodne doporucuji!
ceBBek
  4. 10. 2011, 14:21
Tahle kniha upoutá spíš milovníky USA. J.S. cestuje po státech a popisuje prostředí, do kterých se dostává. Pro mě celkem nezajímavé...
xkocour
  14. 8. 2013, 15:11
Ač nejsem žádný obdivovatel Ameriky, tahle Steinbeckovka si mě získala. Zajímavé, vtipné, oddechové čtení. Jak píše huttershofen, trochu jiný Steinbeck, ale stejně dobrý jako vždy.