Stromy k nám hovoří

Stromy k nám hovoří
Originální název: Stromy k nám hovoří

Stehlík - 2009
ISBN: 978-80-86913-06-3

Stehlík (2009) 978-80-86913-06-3 120

,,Hlubokými kořeny laskají Zemi, větvemi zdraví Slunce a okřídlenými semeny se milují s větrem. I když jejich čas plyne v jiném rytmu než je tepot našich srdcí, v každé době pro nás mohou být útočištěm i oporou. Věkovití tvorové, naši souputníci od počátku věků. Stromy..." - takový je závěr této milé knihy, plné krásných barevných fotografií stromů ve všech fázích růstu a zániku, doplněných citlivě vybranými úryvky textů a verši různých autorů. O jejím zrodu píše Ivo Stehlík: ,,Stromy nás provázejí životem doslova od kolébky po rakev. Jejich šumění nás pomáhalo uspávat, když jsme byli malí. Šumění často úplně stejných stromů nám možná jednou pomůže odejít ze světa ve větším klidu. ... Myšlenku na vytvoření knihy o stromech jsem si hýčkal dlouho. Konkrétních rozměrů nabyla, když jsem si začal dopisovat se vzácnou ženou, Marguerite Sweers-Meijering. Ke každému z dopisů přikládala jednu nebo více svých fotografií přírody. Kouzelných fotografií, na nichž dominovaly hlavně stromy. Napadlo mě, proč tedy neudělat radost sobě i druhým skloubením fotografií s texty, které už většinou prověřil čas. Snažil jsem se do této knihy vybrat básně, přísloví, citáty a úryvky próz, které by doplňovaly a umocňovaly fotografie. Texty moudrých lidí, které pro mě byly potěšením a inspirací. ..." V knize jsou zařazeny texty např. Stanislava Vodičky, Garyho Snydera, Vergilia, Jeana Giona, Aldo Leopolda, Ivy Bittové, Miloslava Nevrlého, Erazima Koháka a dalších. Na konci knihy se představují soukromé lesní rezervace (valašskokloboucká Ščúrnica, Přírodní rezervace Rysia v Trenčínském kraji a Přírodní rezervace Vlčia v Prešovském kraji). (Založil/a: marta-b)

#úvahy
Ivo Stehlík Ivo Stehlík