Stvorení pre beh

Profil knihy je v jiném jazyce

Stvorení pre beh Originální název: Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Tatran - 2012
ISBN: 978-80-222-0612-9

Tatran (2012) 978-80-222-0612-9 288

KNIHA STVORENÍ PRE BEH je veľkolepým dobrodružstvom plným neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov, najnovších vedeckých poznatkov a najmä nefalšovanej inšpirácie. Na jeho počiatku stojí jednoduchá otázka: Prečo ma bolí noha? Odpoveď sa Christopher McDougall vydal hľadať do kmeňa najvytrvalejších bežcov na Zemi, aby sa naučil ich tajomstvá. Pritom odhaľuje, že všetko, čo sme si kedy o behaní mysleli, je lož.
Tarahumarskí indiáni žijú v extrémnych podmienkach mexických Medených kaňonov, odrezaní od sveta tým najdrsnejším terénom Severnej Ameriky, a strážia zabudnuté umenie. Celé stáročia sa v ňom zdokonaľovali. Dokážu zabehnúť stovky míľ bez odpočinku a uštvať čokoľvek od jeleňa po olympijského maratónca. A pritom si vychutnajú každý jeden kilometer. Nadľudský talent sa v nich snúbi s nadprirodzeným zdravím a pokojom, vďaka čomu sú Tarahumarovia imúnni proti chorobám a konfliktom, ktoré sužujú moderné civilizácie. Pomocou Caballa Blanca, záhadného samotára žijúceho s Indiánmi, neodhalil autor len tajomstvá Tarahumarov. Aj vo svojom vnútri objavil ultraatléta, keď sa pripravoval na životnú výzvu: osemdesiatkilometrové preteky srdcom tarahumarskej krajiny, v ktorej sa domorodý kmeň postaví proti podivnej skupine Američanov vrátane veľkej ultramaratónskej hviezdy, krásnej mladej surfistky a bosonohého čudáka.
McDougall nás s ostrovtipom a bujarosťou vyvedie zo špecializovaných vedeckých laboratórií na Harvarde. Prenesieme sa s ním do rozpálených údolí a na mrazivé vrcholky Severnej Ameriky, kde sa čoraz viac ultrabežcov snaží posúvať hranice svojich možností. Nakoniec sa staneme aj svedkami vrcholových pretekov v Medených kaňonoch. Stvorení pre beh je nevšedná kniha, ktorá vám nielen pohltí myseľ, ale stane sa aj inšpiráciou pre vaše telo. Stačí si uvedomiť, že tajomstvo šťastia vám leží rovno pri nohách. Že ako my všetci, aj vy ste stvorení na beh.

#beh
Christopher McDougall Christopher McDougall