Smrteľný chaos

Profil knihy je v jiném jazyce

Smrteľný chaos

Fortuna Libri - 2012
ISBN: 978-80-8142-018-4

Fortuna Libri (2012) 978-80-8142-018-4 304

Stačilo jedno mávnutie motýlích krídel. Jedno mávnutie, ktoré zmení životy. Jedno mávnutie, ktoré ukončí životy. Jamie a Will (les v Sauncy, Wiltshire) sa ulejú zo školy a idú na lov. Kuni (severná stena Everestu) uviazne v ľadovej pukline. Shelton (Washington, USA) chystá smrteľnú pomstu. Bakiliho (Malawi, Afrika) napadnú hladné paviány. Tina (6 000 stôp nad HeatHrowom) pilotuje lietadlo na trase do Moskvy. Pre nich aj pre mnohých iných sa všetko zmení. NIEKTORÍ PREŽIJÚ. MNOHÍ ZOMRÚ. VŠETCI SÚ SPOJENÍ.

Moni_ka
  6. 9. 2016, 11:36
Medzi klady určite patrí autorova myšlienka chaosu prenesená do knižnej formy, ktorá určite zaujme nejedného čitateľa. Tým pred vás hodil návnadu zvedavosti, ktorá vás lákala po knižke siahnuť. A vy už len čítate a čítate, aby ste odhalili veľké tajomstvo samotného chaosu.
Obálka nepôsobí veľmi vábivo, ale svoj účel splnila. Dokonale vystihuje podstatu knihy, a tým si zaslúži uznanie. Presne ako aj vnútorná stránka, kde je ukrytých viacero príbehov naraz.
Celý príbeh je sériou rôznych, osamelých príhod, ktoré autor po napísaní ako keby roztrhal na malé kúsočky a vzápätí zmiešal. Tým docielil akoby efekt premyslenej a logicky pospájanej pavučiny. Naozaj vedel, čo robí. Skvelý ťah! Priniesol niečo nové, s čím som nemala tú česť sa stretnúť. Skutočne kreatívne a vďaka tomu bolo čítanie o čosi zaujímavejšie.
Na scénu prichádzalo mnoho postáv. Všetky mali svojim spôsobom výnimočnú a dôležitú rolu, ale niečo im chýbalo...uveriteľnosť.
Vedela som, kto je odvážny, ambiciózny alebo panovačný, pretože to mali napísané na čele, no viac som sa o nich nedozvedela. Videla som hlavné črty avšak bez sprievodu emócii. Skutočne som neobjavila žiadne výrazné prejavenie sa postáv. A preto mi niekedy hrdinovia pripomínali robotov-spravia všetko, čo im je dané, ale city nevedia dať najavo.
Ako som na začiatku spomínala, autorov nápad nejedného nadchne. Presne ako mňa. Poháňaná zvedavosťou som prevracala jednu stránku za druhou v pomerne rýchlom tempe. Ale dôvodom nebol len tajomný chaos. Niektoré príbehy postáv boli zaujímavé, a preto som chcela vedieť ako to z ich osudmi nakoniec dopadne. No po čase mi vírila hlavou otázka: Kde ten chaos vlastne je?!
Očakávala som niečo na štýl dnešných katastrofických príbehov, kde vznikne globálny problém, ale nestalo sa tak. Chaos sa nakoniec dostavil, žiaľ nadšenie nie. SKLAMALO MA TO!
Aj, keď chaos odhalil svoje vnútro, čím priniesol veľkú daň v podobe bolesti, ktorá postihla hrdinov knihy, nezanechalo to vo mne žiadnu stopu. Celá táto kniha nemala na mňa žiaden citový dopad, a pritom si ho záver príbehu žalostne žiadal. Ale autor akoby len mávol rukou nad tým všetkým. Akoby mu to bolo jedno, veď také veci sa stávajú...to naozaj nemá city?
Záver sa stal tým najhorším, aký som kedy čítala. Nemohla som tomu uveriť. Toto má byť koniec?Už nič viac?
Dúfala som, že odpovede nájdem v posledných stránkach knihy, ktoré sa ešte skrývali za príbehom. Myslela som si, že je tam aspoň epilóg, ale boli to len ukážky z jeho ďalšej knihy s rovnakým námetom chaosu spôsobeného motýľom + rozhovor s autorom.
Žiaľ, odpovedí sa už nedočkám a tak mi musí postačiť moja vlastná fantázia :)