Originální název: The Grapes of Wrath

Alpress - 2003
ISBN: 80-7218-832-1

Alpress (2003) 80-7218-832-1 512

Působivý román o životě rodiny oklahomského zemědělce Toma Joada, v němž se autor zamýšlí nad venkovem, přírodou a postupující ničivou a dravě bezohlednou civilizací. Joadova rodina opouští neúrodnou Oklahomu a vydává se plna nadějí do slunné Kalifornie, netuší však, kolik příkoří, problémů a bolesti je všechny postupně čeká. Vytoužená Kalifornie se ze symbolu spásy a hojnosti promění až v symbol hněvu.

nevermore
  17. 3. 2014, 16:59
To nejsou Hrozny hněvu, ale Hrozny zoufalství. Ten název by pro tuto čítanku socialistů každopádně seděl lépe. Příběh je v podstatě černobílý a některé postavy mě vyloženě rozčilovaly (např. postava matky Joadové). Nicméně + pro záslužnost ale ne však klasicitu.
jehlaspichlas
  13. 8. 2012, 20:37
Příběh se mi velice líbil i místní slangový jazyk, jakým hrdinové mluvili a některým
čtenářům zde dělal určité problémy. Pro mne jako pro to byl zcela srozumitelný překlad
a někteří negramotní neadrtálci i tímto jazykem mluví. (Kerý člouvěk tohle moh napsat?).
achilles
  9. 12. 2013, 20:05
Tuto knihu jsem četl už dávno a hodně mě upoutala už jako mladého (nezkušeného?). Ohromný příběh, který hraje do noty socialistům, ale to není hřích, je to realita, krásná i krutá. Zvláště konec mě dostal, kdy žena starcovi nabídne svůj prs.
Všivák
  13. 2. 2013, 20:35
Tak s téhle knížky museli mít socialisti upřímnou radost. Zlé soukromé firmy, které neberou ohledy. Vykořisťování tu hraničí s otroctvým. Do toho vládní tábor jako ostrov dobra a naděje. Nevím, četl jsem československé vydání z padesátých let. Do jaké míry je asi překlad věrohodný, aby neobsahoval závadné věci?
Topka
  12. 2. 2015, 21:41
Na nářečí jsem si nějakou dobu zvykala a nakonec jsem ho ani nevnímala. Kniha mi sedla ale nezasáhla me tak hluboce jako Na východ od ráje. Steinbeck nezklamal. Nyní mi po přečtení věnováni (Karol z jejíž vůle vzešla a Tomovi, jenž ji žil), běhá mráz po zádech. Doporučuji!
VaclavB
  27. 1. 2015, 14:00
Už chápu, proč byl Steinbeck tak oblíbený ve východním bloku. Tenhle pohled na plody kapitalismu by si žádný příznivec volného trhu za rámeček nedal. Kniha je plná falešné naděje ústící v tragickou beznaděj. Ale je také přísně jednostranná a odsuzuje plošně společnost, nikoli jenotlivce, což považuji za chybu. Ale v pohledu jedné konkrétní postavy, jedné rodiny to tak může být, jakkoli je to smutné. Kniha dobrá, podruhé děkuji, nechci.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 16:53
Naprostá klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně. Putování za jakousi pseudonadějí a tvrdé životní zkoušky. Nádhera, trochu pošmourná, ale pravdivá.
RedDuck
  29. 5. 2013, 18:51
Pohled na méně idealizovanou Ameriku pomohl otevřít oči a stal se předlohou i několika filmových adaptací. Zjištění že autor si příběh farmářů nevycucal z prstu přineslo nátlak na politické kroky k řešení sociální otázky. Mohla být také zdatnou propagandistickou zbraní v rukou komunistů, Stalin však knihu zakázal jelikož ukazovala že i nejchudší v Americe mají auto:)) Kniha navzdory tomu jak je rozvláčná čtenáře chytí pokud se neunaví na začátku. Ve své obyčejnosti ma příběh velkou výpovědní hodnotu.
Kiv Čitrem
  2. 4. 2016, 14:11
Dnes opět velice aktuální text. Jak se Kaliforňané (my) postaví k "Vokláčům" (uprchlíci)? Strach, nenávist, opovržení...
Lilienn
  31. 10. 2013, 13:05
Moc hezky napsaný příběh o síle rodiny, jak je nutno se vypořádat s nepřízní osudu, okolí, podmínkám k životu. Napsáno milým jazykem - jako třeba Rutička a podobné zdorbnělé jména, které užívá matka k dětem. Ráda vzpomínám na jejich cestu.
Jormont
  6. 5. 2013, 7:23
To je tak, když je něco špatně a s postupem času je to jenom horší a horší, až je nejhůře, avšak Steinbeck vždy dává alespoň naději - falešnou...
Matthias
  24. 7. 2011, 9:05
Lesk a bída kapitalismu, aneb takový menší protiklad dnešním zarytým obhájcům absolutně svobodné ekonomiky (bez zásahu státu), a přitom všechno je tady popisováno tak lidsky, osobně... Příběh začíná farmářskou rodinou s hodně specifickým způsobem mluvy a chování. Bohužel se musí vystěhovat, jelikož pozemek patří bankám (přestože oni tam bydleli řadu let), jediná jejich naděje je odjet až do Californie, kde je podle jistých letáčků čeká práce a lepší budoucnost. Pak už přichází taková road story, kde se příběhy této rodiny střídá s obecnými popisy tehdejší situace. Celý příběh mi přišel docela zoufale smutný a šokující, přestože do toho autor dal hodně rodinné lásky, důvěry a silných charakterů, schopných přežít cokoliv kdekoliv. Steinbeck popisuje hodně do detailu a do hloubky, takže tu každá maličkost je roztahaná na celý odstavec a to může v dnešní uspěchanější době být značně nepříjemné, nevadí mu i rozpitvávat na několika stranách pro děj nepodstatné situace (např. želva se značí přejít silnic atd.). V podstatě je to ale jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy četl.
passerbyElu
  13. 4. 2012, 18:51
Neuvěřitelně mě zaujalo, jak srovnává vztah zemědělce a půdy a "vztah" kombajnu a půdy. Velice strhující lidově americký příběh, u kterého nikdy nechcete konec.
Prostě Steinbeck* :-).
Abulafia
  3. 2. 2016, 22:03
Úžasné dílo. Zvlášť, když zvážíme, že ho Steinbeck napsal jenom pár let poté, co k událostem došlo. Většinou autoři potřebují celá desetiletí, než se dokážou podívat na téma s nadhledem. Bohužel jsou Hrozny hněvu stále aktuální a hodně často na ně myslím v souvislosti se současnou migrační krizí.
Kaneraj
  29. 3. 2015, 12:48
Ohromně záleží na překladu. Některé jsou opravdu kaženy severočeským nářečím, někdy jsou jiné celé věty. Zatím se mi jako nejstarší podařilo sehnat druhé české vydání, postrádá socialistickou masáž a doslov ve smyslu ošklivých imperialistů a hodných socialistů. Z mého pohledu zatím nejlepší.
Anythorn
  15. 8. 2013, 18:30
Nesplněný American Dream. Zajímavý příběh s historickými souvislostmi. Dobře se mi četla, i když poetické pasáže jsem místy přeskakovala.
Pararel
  7. 2. 2013, 19:26
V této knize vyvstane proti člověku základní otázka žiti jenom v přítomnosti, když není čas myslet na budoucnost, neboť existuje jenom těžce udržitelná přítomnost. Sociální sonda nebývalých rozměrů, hlad nezná přátele v žádné době. Tahle kniha je pravdivá a chce to odvahu, než se do ní pustíte, optimismus v ní nečekejte, jenom život.
Moby
  11. 3. 2012, 19:46
Krásná, ale neuvěřitelně smutná kniha. Zemědělci museli opustit svůj domov, hladoví, ale nepřestávají snít o čistém bílém domku v Kalifornii.
styeer
  17. 5. 2011, 22:16
Jak píše caroleen, chce se to přenést přes ten začátek.I díky dost silnému nářečí. Pro mě, jako moraváka se to zpočátku četlo dost těžko, ale postupně si zvyknete a na konci jsem hledal kontakt na překladatelku, abych ji pochválil :)
caroleen
  16. 1. 2011, 15:06
Krásná kniha, která vás strhne svou upřímností. Ze začátku ovšem čekáte, co se bude dít, kniha je poněkud zdlouhavá a vy si říkáte, že to snad ani nedočtete, ale když vydržíte, čeká vás strhující příběh, který přečtete jedním dechem. Kniha vás tak pohltí, že nebudete věřit, že je konec. Nenechte se odradit méně poutavým začátkem a nebudete litovat.