Planisko

Profil knihy je v jiném jazyce

Planisko

HladoHlas - 2012
ISBN: 978-80-89502-18-9

HladoHlas (2012) 978-80-89502-18-9 172

Števa Opremčáková po tom, čo sa na knižný trhu mimoriadne úspešne uviedla titulom V Írsku prší inak, prichádza s mrazivým príbehom osirelého dievčaťa. Čitateľovi sa jej nežičlivý údel môže zdať bezútešný, ale duchaplný nadhľad, s akým ho prekonáva, sa vyznačuje osviežujúcou živosťou. Dievčatko, ktoré v útlom veku osirelo, bolo dané na adopciu a ako neplatná minca sa vrátila ku svojim starým rodičom. Odmietané malomestskou spoločnosťou sa dozvedá, že je Židovka. Na vlastnej koži skúsi, že inakosť každého druhu človeka nekompromisne vytlačí na okraj spoločnosti. V takej skľučujúcej opustenosti je najjednoduchšie odovzdať sa vôli osudu. Žofia Kornfeldová však nie.

Bola tým najúbohejším stvorením na svete, ale nikdy sa necítila nešťastná ani naštvaná. Vo svojom spôsobe zmýšľania vidí svet, kde niet komu sa zavďačiť, kde nie je obeťou rodičovských inštinktov a neexistuje láskyplné slovo „my“, iba bezútešné „ja“, ako slobodný vesmír plný nekonečných možností. Ako si Žofka pomeria sily so svetom, o tom rozpráva vrúcne a úprimne dej knihy.

Števa Opremčáková Števa Opremčáková