Nacizmus a vojna

Profil knihy je v jiném jazyce

Nacizmus a vojna

Slovart - 2006
ISBN: 80-8085-156-5

Slovart (2006) 80-8085-156-5 270

Kniha je hutnou rozpravou o nacizme so zameraním na to, čo spočívalo v jeho jadre: na rasovo ponímaný zápas a vojnu. Vojna bola príčinou aj následkom, podmienkou aj dôsledkom nacizmu. Vojna bola predpokladom úspechu nacistov a podstatou ich plánu ovládala činnosti nacistického zriadenia a životy ľudí, ktorých si nacistická vláda zotročila a dôsledky vojen, ktoré tretia ríša začala, trvali oveľa dlhšie ako samotný nacizmus. Na tom je založená štruktúra tejto knihy: štyri eseje si kladú za cieľ preskúmať vzťah medzi nemeckým národným socializmom a vojnou, v chronologickej postupnosti: dozvuky prvej svetovej vojny, bez ktorej by sme si ťažko vedeli predstaviť vznik a triumf nacizmu cesta k druhej svetovej vojne ako dominanta v nacistickej politike, vymenovanie Hitlera za ríšskeho kancelára vedenie druhej svetovej vojny, v ktorej sa nacistická ideológia stala realitou v podobe vyhladzovacej formy a dozvuky druhej svetovej vojny, keď trosky zanechané nacizmom ovplyvňovali životy Nemcov a Európanov ešte dlho po máji 1945.