Originální název: The Wayward Bus

Alpress - 2003
ISBN: 80-7218-939-5

Alpress (2003) 80-7218-939-5 296
Mladá fronta (1966) 23-081-66 256

Skupina velkoměstských turistů vystoupí z autokaru „Na křižovatce rebelantů". Zdánlivě zde řidič zastavil, jen aby jim pomohl načerpat duševní síly, a zatím se tu v celé nahotě projeví zmrzačené, plytké charaktery pasažérů, ať už to je číšnice Norma, bezduchý Pitchard a jeho frigidní žena, mladá dívka Mildred či agent Horton. Jediná skutečně aktivní a činorodá postava je rebel Juan Chicoy, jinak majitel hostince a řidič místního autobusu. Zdá se, že jeho rebelantství je vzdorem člověka, který už nemá kam uniknout.

Dadzi
  17. 8. 2011, 22:13
Ani moc nevím, co k téhle knize napsat... možná jedině to, že se jedná asi o jednu z nejnudnějších věcí, kterou jsem kdy četl! Tím neříkám nejhorších... Nic méně patetičnost a předvídatelnost mě ubíjela od samého počátku. Nepodstatné a v podstatě prázdné rozhovory a myšlenkové pochody hrdinů mi přišly jako nekonečný příběh. osoby jasně v černobílých barvách taky nepůsobí zrovna skutečně, ačkoliv chápu čeho chtěl Steinbeck dosáhnout... jen těžko bych hledal něco pozitivního na téhle knize, která ve mě kromě nudy nezanechala prakticky nic!
Martin_cz
  29. 5. 2014, 22:53
Musím se přiznat, že jsem měl několikrát chuť po odložení knihy se ke čtení vrátit a dočíst ji celou. Vcelku čtivá, nicméně nepříliš přínosná. Na zabavení ale postačí. Několik pěkných myšlenek, nijak výrazných.
gabin
  17. 5. 2011, 14:44
Moje první setkání se Steinbeckem (kdysi dáááávno v pubertě). Přečetla jsem jedním dechem a pak pátrala po dalších dílech. A Steinbeck nikdy nezklamal. Výborně napsané, propracované postavy. Ani nevím, jestli to někdo někdy zfilmoval. Pokud ne, škoda, dneska už je ale asi pozdě. Adekvátně by to natočili ve filmově poctivých 50 až 70. létech, i když, kdoví?
Topka
  25. 7. 2015, 12:16
Knížka byla zajímavá a hodně popisná. To je u Steinbecka pověstné a věděla jsem do čeho jdu. Nejzajimavější bylo sledování chování cestujících a charakterů. Steinbeck Vám vždy nabídne pohled i z druhé strany.
Illaa
  24. 10. 2013, 16:20
Má první kniha od Steinbecka a můžu říct, že mě velice potěšila. Přečetla jsem ji jedním dechem a ač se tam neodehrává žádný velký děj (rozpětí jen asi 2 dní), tak Vás úplně pohltí psychologie postav a reakce lidí v extrémních situacích. Je na tomto díle moc dobře vidět, jak jsou lidé různí a jaká mají skrytá tajemství a povahy.
Matthias
  13. 7. 2012, 14:26
Snad nejnudnější Steinbeckova knížka, kterou jsem četl. Kam se poděla kvalita, jakou oplývají knihy jako jsou Hrozny Hněvu anebo Na východ od ráje? Vždyť se tam nic moc nedělo, chyběla nějaká pořádná zápletka. Plno postav jen trpělo různými problémy a nejhorší je, že to skončí celkem otevřeně a téměř žádný konflikt není uspokojivě uzavřený. A kompozice děje nedává moc smysl - třeba, že se 1/3 knihy odehrává jen v bufetu, kde se žvaní o ničem... John má navíc!
Samantha
  29. 5. 2010, 23:03
Další Steinbeckova variace na téma poválečná Amerika. Potrpím si na knihy, rozebírající pohnutky a charaktery, a dobře vykreslené postavy, když se časem ukazuje, co je kdo zač. Toulavý autobus tohle splňuje velmi dobře, z afektované, frigidní manželky pana Pritchrda mi běhal mráz pozádech dlouho. Doporučuji všem, kdo mají rádi pronikání do psychologie postav (a taky trochu kolorit USA se všemi omšelými fastfoody, autoopravnami a nekonečnými silnicemi :-) )!