Moje meno je Červená

Profil knihy je v jiném jazyce

Moje meno je Červená

Slovart - 2007
ISBN: 978-80-7145-927-9

Slovart (2007) 978-80-7145-927-9 550

Keby sme chceli k románu Moje meno je Červená hľadať paralelu v súčasnej európskej literatúre, na prvom mieste by to bolo dielo Umberta Eca Meno ruže. Dej románu sa odohráva v priebehu desiatich dní roku 1591 v zasneženom Istanbule. Román má kriminálnu zápletku. Ako prvý z radu rozprávačov, medzi ktorých okrem živých ľudí patria aj obrazy a červená farba, sa o slovo hlási zavraždený. V románe sa rozvíjajú a prelínajú dve hlavné témy: téma prípravy panovníkom iniciovanej knihy, ilustrovanej už s aplikovaním prvkov maliarstva Západu, a téma lásky Čierneho k svojej sesternici Šeküre. Kým pri prvej téme sa autor inšpiroval bohatou tradíciou tureckej miniatúrnej maľby, druhá téma nadväzuje na nemenej bohatú tradíciu poézie a ľudovej slovesnosti nielen tureckej, ale aj perzskej. Orhan Pamuk dostal za svoje dielo Nobelovu cenu za literatúru 2006.

Orhan Pamuk Orhan Pamuk