cs sk

Alpress (2002) 80-7218-764-3 575
Melantrich (1992) 80-7023-134-3 539
Odeon (1984) 620
Československý spisovatel (1968) 516

Biblickým příběhem Kaina a Ábela se nechal inspirovat věhlasný spisovatel John Steinbeck v této rodinné kronice zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Spisovatel sem promítl i část svých vlastních životních osudů. Román byl také úspěšně zfilmován.

Introvert
  15. 2. 2014, 18:18
Knihu okomentovala jedna má kamarádka slovy - ,,Jdu si ji koupit, protože tuto knížku chci mít ve své knihovně". Po přečtení mi nezbylo, než jí dát zapravdu. Poutavý příběh, zajímavé postavy (moc ráda bych někdy potkala člověka, jako byl Sam...), krajina popsaná tak, že mám dojem, jako kdybych tam byla. Těžko se odkládala, i když ve 2h. v noci nebylo zbytí. K této knize se zaručeně vrátím.
janeicka
  9. 3. 2014, 10:34
Kdysi má první kniha od Johna Steinbecka, kterou jsem si vybrala kvůli zajímavému tématu, a pak mě kniha nepustila od první do poslední stránky :-) Propracovaný příběh dvou generací povahově odlišných bratrů, kdy se jejich příběh a snaha o uznání od vlastního otce prakticky opakuje. Jestli si po letech na něco z četby vzpomínám, tak je to příběh mrchy Cathy, ten se mi vryl do paměti, a určitě si tento literární skvost plánuji přečíst ještě jednou.
Ariko
  14. 9. 2014, 21:01
Není všechno zlato, co se třpytí. Asi takový mi přijde kontrast meti oběma bratry - prvotní černá ovce rodiny se ukáže mnohem silnější a lidštější než miláček a andílek, který nedokáže snést realitu. Kniha se mi líbila
Tiwala
  23. 2. 2013, 19:01
Nevím proč, ale téhle knize jsem vůbec nepřišla na chuť. Znuděně jsem se skrz ni prokousávala a přála si, ať už je konec.
ForFreedom
  14. 7. 2010, 14:02
Zajímavá, na téměř 600 stran velice čtivá typická "steinbeckova". Rozhodně nechybí nic, co by měl dobrý román mít, nicméně neobsahuje ani nic navíc - nějaké to semotamo se objevující a postupně hmatatelnější moralizování nad bibilickým příběhem Kaina a Abela rozhodně nikoho na zadek neposadí - a nevěřím ani tomu, že v tehdejší době snad ano.
Nicméně v celkovém kontextu se jedná o hlubokou, propracovanou a hlavně prožitou knihu plnou poselství života a lidství, plnou ryze zachycených životních příběhů - všechny ty atmosféry jednotlivých dob... Určitě jedna z těch více působivých knih, co jsem četla..
lensha95
  4. 12. 2013, 22:19
Už od prvních vět, popisujících Salinanské údolí se mi kniha zalíbila. Nechybí jí dobře propracované charaktery postav, jejich myšlení, touhy, jednání. Mou oblíbenou postavou je Sam. Druhá polovina knihy se mi už nelíbila tolik jako ta první, přesto to neubírá na mém hodnocení.
achilles
  24. 5. 2014, 19:50
Maximální spokojenost! Ta nadčasovost. Historie, filozofie, krásný příběh, perfektní psychologie postav. Ani chvíli jsem se nenudil, sice jsem to četl déle než obvykle, ale jen z toho důvodu, abych si příběh vychutnal.Autora si zařadím mezi oblíbené, po Hroznech hněvu a O myších a lidech a po tomto dílu si to nikdo víc nezaslouží.
Bloodym
  10. 8. 2011, 12:33
V průběhu čtení mě napadala myšlenka typu: Proboha, proč je tahle knížka povážována za klasiku a je tak vychvalovaná? Příběh mi přišel takový celkem obyčejný. Jenže pak jsem ji dočetla a nejméně následující měsíc jsem ji nemohla dostat z hlavy. Pořád jsem se k ní vracela, hledala a znovu pročítala některé pasáže. Nemluvě o tom, že jsem cítila potřebuji ji s někým rozebírat. A výsledný dojem? Kniha patří k mým nejoblíbenějším, vřele doporučuji.
Archangel_P
  25. 6. 2016, 12:17
Myslím, že tuhle knihu si teď, po dočtení, dojdu někam koupit. Vážně nadherná knížka, skvělý příběh, vše tak, jak to má být.
Nemá asi smysl zde vypisovat dlouhosáhlé oslavné písně a verše. Když budete váhat, zda si to přečíst, stoprocentně doporučuji!
G8
  6. 3. 2013, 23:07
Jedna z nejlepších amerických knih tohoto období spojující Bibli, pusté pláně Kalifornie a tak trochu i život samotného autora. Mistrovská práce, takhle nějak má vypadat románová kronika.
huttershofen
  9. 12. 2014, 8:59
Skvělý román plný opravdového života. Je tu moře pochvalných komentářů, asi nemá smysl přidávat další, zásadní bylo řečeno. Obzvlášť sympatické je, že Steinbeck nenechává žádné postavy černobílé, ve všech se mísí lepší i horší stránky. Snad jen Kate je trochu hodně jednostranná, ale nakonec i v ní najdeme špetku lidskosti. A vůbec nevadí ani drobné "technické" nedokonalosti (jako když první pasák Kate vyhodí její kabelku z okna jedoucího vlaku, a přesto je vzápětí nalazena na místě, kde ji málem zabije).
Jokolo
  31. 3. 2013, 23:25
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Možná nebudu až tak objektivní, ale tahle kniha pro mě obsahuje naprosto všechno. Jsou tu propracované charaktery, ačkoliv se Steinbeckovi někdy vyčítá opak, postavy, do kterých se můžu vžít, které můžu nenávidět, příběh, do kterého se můžu vcítit, prostředí, které se dá krásně představit.
Při jedné ze scén jsem musel knihu zaklapnout, zavřít oči a zamyslet se nad tím, co se právě stalo, tak moc mnou najednou ten příběh otřásl.
Tahle kniha je prostě dokonalá. Je v ní všechno a sám Steinbeck tvrdí, že vše, co předtím napsal, směřovalo k tomuto dílu.
Topka
  14. 11. 2014, 20:59
Tuto knížku bych doporučila citlivým lidem, kterým nevadí tlustší kniha. Mě osobně dostala až ke konci. Ze začátku jsem totiž nevěděla co od ní čekat. Charakteristika postav na mě zapůsobila, a proto jsem jednu postavu nesnášela a jinou zbožňovala. Mě osobně Steinbeck zatáhl do rodiny a situací, které mě bavily a vyvolávaly ve mně zvláštní pocity. Steinbeck se po přečtení této knihy řadí mezi mé nejoblíbenější autory.
kklepkaa
  14. 4. 2014, 9:23
Ze začátku jsem si myslela, že budu mít s touto knihou problém, ale velmi záhy jsem zjistila, že hltám každý řádek a že mě kniha prostě baví. I když autor knihu zahltil spousty postav, byly všechny úžasně propracované. Zamilovala jsem si hlavně Sama a Leeho. Kniha se čte skvěle.
twiGGy88
  6. 6. 2015, 14:54
Nádherná kniha, ve které vězí obrovská pravda. Až děsivě popisuje jak moc je lidská duše zranitelná a potřebuje cítit zájem druhého, jakým způsobem se dokáže odmítnutí, samota, nepochopení a bolest promítnout do naší osobnosti a našich činů...
Broza
  5. 8. 2014, 6:04
,,Timšel".

Když se na to podívám zpátky, kniha je velmi hezká. Ale jsou v ní pasáže, kdy si člověk opravdu říká, kolik mi sakra ještě zbývá stránek? :) Rozhodně je to kniha, která se vryje do paměti.

,,Nesmíme zapomenout, že zrůda je jenom odchylka a že pro zrůdu je zrůdná normálnost."
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:28
Takto chutná velký Román.
"Jidáš zradil Krista a vloni také maturanty..." Mediálně vděčné téma, po kterém však po pár týdnech neštěkl ani pes. Někteří studenti se bránili - nemusí přeci vědět, kdo byl Jidáš, Bibli nečtou a nikdy číst nebudou, oni tomu nevěří. Pak jsou to ovšem velká literární díla, která by měli znát všichni maturanti, k těmto dílům nepochybně patří i Steinbeckův Román "Na východ od ráje". Čtenář jistě nemusí aktivně znát příběh o Kainovi a Ábelovi ani příběh o návratu marnotratného syna, aby porozuměl motivům jednání všech hrdinů. Ten příběh se vám dostane pod kůži. Nedá vám spát. Protože ten příběh zřejmě také tak "trochu znáte". Nelze vás zákonně nutit (maturanti) - samozřejmě nemusíte. Nemusíte číst, nemusíte vědět o křesťanských základech naší kultury... Ale - TIMŠEL
ready19
  21. 6. 2015, 22:32
Téměř tak dobré počtení, jako knížka Prapory v prachu od Faulknera, každopádně podobně poutavé. Komu se líbilo tohle, tak si pochutná i na ní. Možná jen škoda, že do příběhu autor kromě pár vět nezahrnul i svou osobu, to by mohlo být ještě zajímavější.
sofi
  27. 12. 2011, 10:28
Kniha mého srdce. Navždycky. Četla jsem jí poprvé asi v 16, pak znova asi ve 22, pak znova ... skvělá kniha se pozná podle toho, že je pokaždé jiná, kdykoli ji čtete. Těším se, jaká bude příště ...
Srna
  15. 7. 2014, 12:05
To co mě zaujalo této knížce není hlavní dějová linka a příběh (ne, že by neměl co říct), ale spíš jednotlivé postavy, které v něm vystupují. Fascinujícím způsobem je zde zachycená psychologie snad všech lidských charakterů v nádherných detailech - bez moralizování a s obrovským smířlivým pochopením pro roztomilé slabůstky i pro největší krvavé bestie. Nic není černobílé, hříšní lidé mohu být v nitru čistí, a mravní jsou naopak zvláštním způsobem ve své čistotě zkažení (a nelidští). Steinbeck tak prostřednictvím biblického příběhu zaznamenal lidstvo... se smíchem, slzami, hříchy i ctnostmi.
Lilienn
  4. 7. 2014, 14:53
Skvělá kniha. Ráda se k ní jednou vrátím. Steinbeck nezklamal, opět kniha, která se mi vtiskne do mysli a bude se mi připomínat v mnoha situacích života zas a znovu.
Matthias
  24. 7. 2011, 9:18
Tento román je v podstatě jen o několika různých lidech, jejichž život je zde popisován téměř od začátku až do konce. A tím "několika" myslím celou řadu, je jich tu doslova desítky. Přesto se autor ve velkým počtu postav neztratil a povedlo se mu dát každé dostatečný prostor a nejenom to, každé dal unikátní osobnost. Z knihy je jasně cítit velká zkušenost (ať už v životě nebo ve psaní) ze strany autora. Originální popisy (hlavně, co se týče těch postav), perfektní rozpitvání psychologie postav, hodně zábavných scének a nečekaných dějových zvratů. Vše podáno naprosto přehledně! Po několika stranách se objeví i Číňan Lee - hodně zajímavá osobnost, moudrý, chytrý. Sice moc bibli nefandím, ale jeho myšlenky, jaký vydedukoval z některých biblických pasáží byly hodně dobré, kvalitní a v podstatě mnohem originálnější a důmyslnější než pseudo-moudra v knížce Malý Princ. Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl a přečetl jsem ji docela rychle, i když měla 600 stran.
Cracky
  19. 4. 2015, 13:57
Mám z této knihy velmi rozporuplné pocity. Zejména v první polovině knížky je dost hluchých a nezáživných míst, a kdyby mě nezaujal samotný příběh tak bych byl schopen knížku i odložit. Po překonání této pasáže mě kniha zase naopak pohltila a závěr jsem dočetl poměrně v krátkém čase. Myslím, že kdyby byla kniha o něco kratší, bylo by to příjemné počtení od začátku do konce. Takto je to u mě lepší průměr.
passerbyElu
  13. 4. 2012, 18:58
Kniha podle mého gusta. Akorát velká, takže nejste v žádném směru dějově ošizeni. Práve ji čtu podruhé, ale tentokrá v rukách držím svoji vlastní.
Ani nemluvím o neuveřitelně poutavém ději s množstvím osob rozličných charakterů.
Filmová verze taky není špatná, je to zkrátka film, podobný všem filmům v té době natočených. Ale doporučuju ho shlédnout až tak po ročním odstupu, hned po přečtení knihy jsem se na něj doslova nemohla dívat.
Roanna
  1. 12. 2011, 8:18
Jedna ze Steinbeckových nejlepších knih, která jen potrvrzuje, jak vynikající vypravěč J.S. byl. Ale rozhodně nedoporučuji shlédnout stejnojmenný film, který ani z poloviny nevystihuje sílu tohoto příběhu.
Kaa
  31. 5. 2016, 8:50
Kniha Na východ od ráje mě zaujala hned od začátku a zůstalo tomu tak až do konce. Co se týče příběhu, čtenář nemůže očekávat nějaké napínavé dějové zvraty, nicméně popisovaný příběh je natolik poutavý a psán čtivým stylem, že se i tak kniha čte jedním dechem. Jsem ráda, že mám právě takovou knihu ve své knihovně a předpokládám, že ji ještě určitě někdy otevřu.
Janča Heckelová
  19. 5. 2016, 11:25
Knihu jsem četla celkem 3krát. Poprvé ve svých 12ti letech... A líbila se mi. S odstupem času jsem si ji přečetla znovu. Už jsem příběh vnímala jinak - nebylo to jen "líbila" se mi, ale "dokonalá" je! Naposledy jsem si ji přečetla při mateřské "dovolené" , abych se ujistila, že ji mám v srdci správně. Mám.
Saphir lune
  21. 11. 2015, 16:31
Tahle kniha se mi skutečně dobře četla, k dokonalosti mi chyběl asi jen konec, který mi přišel nepravděpodobný, jakoby autor s požitkem psal a už to začínalo být moc dlouhé, tak to rychle nějak zakončil. Přišlo mi docela zajímavé, že s filmem to mělo společné pramálo, povahy postav, jedny z nejdůležitějších chyběly, vztah Abry a Cala byl úplně jiný.. skoro všechno, až na jména. Nejvíc jsem si oblíbila Leeho, ale byla tu spousta zajímavých postav.
cRocco
  26. 8. 2015, 13:21
Steinbecka jsem přečetl skoro celého, ale tohle mě moc nechytlo. Připadá mi to moc košaté a zahuštěné dějem. Životní osudy postav mě brzo přestaly tankovat...
Fakirka
  8. 1. 2014, 21:49
Miluji tuhle knihu.Mohu ji číst stále znovu a znovu.Mezi mé oblíbence patří čínský sluha .Nevzpomenu si teď bohužel na jméno.
Fangorn
  3. 3. 2013, 13:43
Dobrá myšlenka a zajímavý příběh, který by ale vydal tak 300 stran. Zbytek je takové nudné tlachání, které příběh nikam neposouvá, čtenáře neobohacuje a natahuje knížku jako péro z gauče. Pro mne osobně jde po brilantních Hroznech hněvu o velmi hořké zklamání.
aminoslava
  25. 9. 2012, 22:38
Krásný a poutavý román. V myšlenkách se vracím do salinského údolí a rodiny Traskových.Po přečtení knihy mi bylo líto že už nemůžu prožívat jejich život s nimi.
Mijujka
  29. 3. 2012, 11:29
Neuvěřitelně poutavý příběh, který vás chytne a už nepustí....neuvěřitelné. Fakt jsem tolik nečekala, ale byla jsem ohromně překvapena. Všem doporučuji!!!!!!
Gutur
  8. 3. 2012, 16:44
Poutavý a neuvěřitelně krásný román, který člověka chytne a už jej ze svých spár nepustí. Není to jednoduchá knížka, ale o to je pocit po přečtení silnější.
Shirilka
  20. 11. 2011, 21:30
Na východ od ráje je jedna z knížek, co se mi zaryla tak hluboko do podvědomí, že se stala téměř mou součástí. Pokaždé, když ji znovu otevírám, cítím z jejich stánek vůni Kalifornie...
jerrys22
  7. 10. 2011, 17:39
Co říct? Moje nejoblíbenější kniha, buší mi srdce, když o ní píšu. Kolikrát jsem jí četla? Nevím, mnohokrát. Min. 1x za rok, poprvé ve 23 letech a teď je mi... :-)). Stále v ní něco nového hledám a stále nacházím. Pro mě nikdo nic lepšího nenapsal.
Persephone
  29. 4. 2011, 0:16
Neviem, či tento komentár bude celkom objektívny, kedže je to moja naj naj naj najoblúbenejšia kniha, ale nemôžem pokojne spávať, keď tu nemá zastúpenie môj názor. Kniha sa začína pre novočitateľa pomerne chaoticky a človek si to pokojne môže vysvetliľ ako nudu. Pravda je však opakom a tak ako celý príbeh je aj začiatok veľmi dôležitý. Už len tá smola a to "prekliatie", ktoré sa šíri ako burina je neuveriteľne dojemná až priam smiešna. Kate, postava číslo jeden!!! Takého človeka by som raz chcela stretnúť naživo. Jej činy a zmýšlanie je naozaj obdivuhodné. Ostatné postavy sa síce vždy točia okolo dobra a zla, no mne osobne to vôbec neprekážalo. Vlastne, nič mi v tom príbehu neprekážalo, pre mňa bolo všetko dokonalé. Hovorím, že toto je moja Biblia! Najlepší príbeh všetkých čias. Chcela by som o nej napísať viac, no nerada spoilerujem, tak to radšej ukončím tradične, Timshel!