Podtitul: Moudrost samuraje z kraje Saga

CAD Press - 2013
ISBN: 978-80-88969-62-4

CAD Press (2013) 978-80-88969-62-4 202
Temple (2004) 80-86719-03-0 103

Přestože původní text Hagakure vznikl na začátku 18. století v Japonsku, myšlenky v něm obsažené neztrácí ve své většině platnost ani pro dnešní adepty budó. Text sám vznikl jako reflexe buddhistického mnicha Džóšó (Cunetoma) Jamamota na odklon společnosti od tradičních hodnot bušidó, v nichž jeho generace vyrůstala a v něž upřímně věřila. Filozofie Hagakure představuje postoj na hony vzdálený našemu současnému pragmatismu a materialismu. Oslovuje spíše intuici než rozum a jeden z jejích hlavních předpokladů zní, že k tomu, aby se člověk někam dostal, stačí pouze včasné a důkladné zamyšlení. Intuice založená na upřímnosti a morálních zásadách vždy přivede člověka zpět k základním principům. Tato filozofie nehovoří o čase ani zisku, ani neobhajuje mrhání časem, jakým jsou mlhavá rozjímání o Prázdnotě. (Založil/a: andyfeng)

Cunetomo Jamamoto Cunetomo Jamamoto
*11.06.1659 - †30.11.1719

skatemurai
  30. 11. 2012, 17:46
V době kdy jsem obdivoval samurajskou historii a hltal všechny (nejen) japonské filmy na toto téma, jsem tuto knížku miloval a uctíval jako dílo hodné pochopení.

Film, ze kterého jsem na knihu přišel: Ghost Dog - Cesta samuraje.
dishoa
  17. 4. 2011, 22:47
Úžasná sbírka filozofických citátů a rad do života Samuraje. Ve mnoha případech stále aktuální a přenositelná do této doby a dokonce i kultury, přestože se některé rady musí brát s rezervou (Seppuku bych kvůli svého šéfa nespáchal). Mnoho rad jsem si převzal a řídím se dle nich; určitě jedna z knih, která mi změnila život.