Originální název: The Lost Symbol

ISBN: 978-80-257-1747-9

Argo (2016) 978-80-257-1747-9 462
Argo (2013) 978-80-257-0851-4 460
Argo (2010) 978-80-2570-240-6 462 speciální obrazové vydání

Po Andělech a démonech a Šifře mistra Leonarda je to již třetí příběh se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a po svých předchozích zběsilých šetřeních v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě Washingtonu D.C. K řešení záhady je vyzván hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako pohanský bůh. A není samozřejmě náhodou, že bývalý americký prezident George Washington se zednářským kladívkem a zednářskou lžící položil roku 1793 základní kámen Kapitolu. Ve Washingtonu se odehrává honba za legendárním zednářským pokladem.

Sám autor ke svému novému dílu poznamenal: „S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj.“

Introvert
  10. 3. 2014, 15:21
Pro mne zatím nejméně výrazná kniha Dana Browna. Nebylo to špatné, ale třeba Šifra, Inferno i Andělé mě bavily víc... Ale to je jen můj pohled na tuto knihu.
Ariko
  23. 9. 2015, 14:51
Tak jsem se tolik těšila a musím říct, že pointa mě docela zklamala. Celou recenzi mám na svém blogu

ale ve stručnosti - čtivé to je, ale oproti jiným Brownovým knihám trochu pokulhává... no ve skutečnosti úplně pajdá :D
Anael
  31. 8. 2012, 22:04
Šifru ani Anděly jsem nečetla, ale i tak mě Brown zaujal. Ztracený symbol považuji za dobrodružnou a velmi napínavou knihu, který vtáhne do děje. Ani na chvíli jsem se nenudila.
Bastet
  10. 6. 2010, 13:52
To co vyčítám knihám Dana Browna (jsou všechny psané podle jediné šablony a tak nechutně snadno předvídatelé) se mu podařilo v téhle knize částečně odstranit, ale jen částečně. Protože, stejně jako Lemoni, jsem rychle uhádla, kdo že je ten hlaví padouch a od toho vlastně i dějovou linii. Ztracený symbol je opět napsán čtivě. Napětím jsem sem tam nemohla dýchat a strašně mě štvalo, že v nejlepším musím vystoupit z tramvaje. Jen ten konec mi nějak nesedl.
LuciusWlk
  11. 5. 2014, 17:25
Ztracený symbol je nádherně svižná kniha. V podstatě od samotného začátku se děj rozletí a zastaví se až na konci. Román je tentokráte spíše mystický, ale symbologie je velice sypatická a věcná. Jsem rád, že Brown upustil od šablonovitého stavění příběhu, kdy předchozí čtyři knihy byly jako přes kopírák, jen s odlišným příběhem. Jistou stejnotu si sice kniha zachovává, ale jinak tu letmou změnu vítám z povděkem. Kniha se četla sama a svižně.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:07
Velice podobné Andělům i Šifře, řekla bych, že děj je tak nějak nalinkován podobně jako u ostatních děl. Sice je příběh zcela odlišný, ale svým způsobem naprosto podobný. Tajemství v knize jsou snadno předvídatelná, stejně tak i docela děj. Škoda, chtělo to po takovém shánění podkladů více času věnovat psaní a lépe jej propracovat do tajemnějších detailů.
prkali
  2. 2. 2013, 18:32
"ČAS JE ŘEKA... A KNIHY JSOU LODĚ. MNOHÉ SVAZKY SE VYDAJÍ PO PROUDU, ALE ZTROSKOTAJÍ A NAVĚKY UVÍZNOU NA PÍSČINĚ. JEN MÁLO, PRAMÁLO Z NICH ODOLÁ ZKOUŠKÁM ČASU A PŘEŽIJE, ABY POŽEHNALO BUDOUCÍM VĚKŮM."
Ivet
  29. 3. 2015, 17:24
Pořád ta samá pohádka s nesmrtelným profesorem, který během 10 hodin zachrání svět... a pár svých přátel.
Přesto je to stále poutavé a příběh nenudí. Sice to bylo ze začátku trochu moc zamotané a chvíli trvalo, než jsem se v ději vyznala, ale pak se to postupně krásně rozvinulo a už jsem mohla hádat, jak to skončí, kdo je na čí straně a o co těm postavám vlastně jde. To tajnůstkaření bylo občas už otravné, když bylo jasné, že postava něco ví, ale muselo se čekat desítky stran, než bylo odhaleno, co se vlastně v minulosti stalo. I tak je to stále skvělé čtení na dlouhé večery.
Konec je takový nemastný neslaný. Když čtu ty další komentáře, tak to není jen můj dojem. No snad bude závěr další knihy uspokojivější. Hurá na Inferno.
teite
  12. 8. 2014, 18:16
V této knize mi poprvé vadily zdlouhavé popisné pasáže a pseudofilosofické diskuse hlavních představitelů. Zápletka mi připadala dosti přitažená za vlasy, takže jsem dokonce váhala, zda nehodnotit jen dvěma hvězdičkami. Kdybych nečetla od Browna nic jiného, určitě bych po jeho dílech už nesáhla.
ondrasek
  3. 10. 2013, 21:44
Robert ví, Robert zná a jeho geniální mysl si poradí během deseti hodin s nepřeberným množstvím symbolů a skrytých tajemství. Až to jednoho se.., štve. A když mu na konci knihy dojde dech, štafetu geniality přebere někdo jiný a po větách "No tak Roberte, zamysli se" nebo "Roberte, přemýšlej přece" bych dotyčného nejradši vzal gumovou paličkou po kebuli.
Palec nahoru dávám za perfektně promyšlenou postavu Malacha.
Ajka13
  5. 6. 2013, 17:03
Další úžasné pokračování knih s profesorem Robertem Langdonem a opět nejsem zklamaná. Skvělý vypravěčský styl Dana Browna mě nepřestává udivovat, stejně tak jeho široké vědomosti, které musí k napsání takovýchto knih nasbírat. Od začátku do konce strhující čtení s fascinujícími myšlenkami, nad kterými se člověk prostě musí zamyslet. Už teď se velice těším na 4. díl - Inferno.
Vikyna
  10. 6. 2015, 12:22
Říkala jsem si, že nebudu srovnávat, ale člověk se tomu prostě neubrání. Brownovy knihy jsou všechny podle jedné šablony a Symbol není výjimkou, nic na něm nepřekvapí. Příběh jede v kolejích, na které jsme už zvyklí :) Přesto kniha nenudí, má spád a čte se výborně.
Al-Borak
  7. 2. 2013, 1:35
Brown umí čtenáře vtáhnout do děje a nepustit, čtivost je asi jeho hlavním atributem. Na románu se mi nejvíc líbila postava fanatického záporáka, kterou Brown vylíčil výborně.
navabaca
  25. 12. 2013, 0:12
Obvykle nečtu bestsellery, protože mi vadí laciný až bídný jazyk, kterým jsou psány, ale některý z příběhů Dana Browna jsem si chtěl přečíst už delší dobu. K mému zklamání jsem nebyl ničím překvapen. Snad jen umělým udržováním čtenářovi pozornosti rychlým střídáním děje.
analphabet
  2. 1. 2014, 14:08
Bohužel jsem při čtení příliš myslel dopředu, a tak jsem ze zkušeností s Brownovými scénáři ve třetině knihy věděl, kdo je padouch. Přesto mě Brown přesvědčil, že je to skvělý spisovatel s velmi napínavým dějem. Opět plno zajímavých informací ze světa tajuplných uskupení a symbolů.
calamity-jane
  14. 2. 2014, 9:57
Upřímně: čekala jsem že to bude lepší. Možná jsem se moc nesoustředila nebo já nevím, každopádně mi to přišlo celkem zmatená a abych pravdu řekla, kniha mě vtáhla do děje až někdy cca v polovině a pak uplně ke konci. Nicméně na tohoto spisovatele nezanevřu, chystám se zopakovat si Šifru mistra Leonarda :)
Desmond
  7. 12. 2013, 19:04
První kniha, kterou jsem od Browna četl. Umí dobře vykreslit postavy i podat zápletku. Dešifrovací pasáže jsem hltal a nevadilo by mi, kdyby jich bylo víc. Už teď se těším na další (jakýkoli) román s Langdonem.
Samael
  28. 3. 2013, 22:08
Dan Brown to žene podobným směrem jako u Šifry a Andělů.Napětí opět nechybí a čte se to dobře,ale zavěr knihy mě trochu zklamal a proto jen 4*
Balu
  12. 11. 2012, 12:18
Čtivá záležitost, která vás po čas četby pohltí, ale jakmile knihu dočtete, zjistíte, že celkový dojem je poněkud nevýrazný. Nejvíce utkví hlavní padouch Malach alias Ilustrovaný muž, nicméně odhalení jeho identity není příliš těžké a "výbušné finále" s velkým odhalením se tak prostě nekoná.
Přečtete to rychle, zapomenete taky.
Alduin
  27. 3. 2014, 22:41
Ztracený symbol je, podle mého očekávání, vynikajícně napsaná kniha, tentokrát s dějem umístěným v USA. V průběhu se dozvíte mnoho zajímavostí o historii zámořské velmoci. Oproti předchůdcům se mi kniha zdála být lehce slabší, příběh byl předvídatelný, Brown knihu napsal podle stejné šablony, která je vlastní prvnímu i druhému dobrodružství profesora Roberta Langdona. Kniha je navzdoru všemu velice čtivá a celkově zajímavá a napínavá, což spolu se snad nejznámější konspirační teorii o Zednářích vytváří tajuplné dílo.
snedy
  2. 2. 2014, 19:11
Po předchozích dvou knihách mírný ústup ze slávy. Po poměrně zdlouhavém začátku se sice Symbol rozjede do tradiční horské dráhy, na kterou u Browna čekám, ale na konci tentokrát došel hodně dech. Odpustil bych průhlednou pointu u Malacha, protože byl skvěle napsaný. Ale rozřešení celé hádanky a následný "filozofický" traktát mě neskutečně nudil a štval. Tak moc, že prostě musím jít s hodnocením dolů (což už se skoro stalo u Andělů a démonů).
Babsi
  31. 1. 2014, 9:25
Podle mě nejslabší z knih o Robertu Langdonovi. Dle mého je to dáno i zasazením příběhu do Washingtonu, který není pro mne zrovna známý a nedovedu si představit jeho památky.
Robert předvádí zase výbornou práci, kouří se mu z hlavy. Jako vždy má k ruce ženskou, která je intelektuálně na úrovni génia.
Jako vždy svižný děj, padouch disponující nevyčerpatelným kontem, známostmi a silou.
Ač je kniha jako přes kopírák těm předešlým, užila jsem si ji.
Ale konec mě opravdu zklamal. Dávná mystéria jsou tu brána jako vědění lidstva, jeho odkaz a ona je to Bible a navíc ten komentář, že ji všichni vykládáme špatně. No čekala jsem něco jiného.. :D
Hazakiros
  31. 10. 2013, 21:22
Tato třetí část ze série Brownovek je docela předvídatelně poměrně slabá. Ono se to dalo čkat, neboť Andělé nasadili laťku velmi vysoko, Šifra se k ní jakžtakž doškrábala, a co dál? Symbol je vcelku napínavý, dobře se čte, nicméně ničím nepřekvapí. Podle mě by se měl autor odpoutat od Langdona a dát se jinou cestou, jako to udělal v Digitální pevnosti.
dalimoni
  9. 3. 2011, 23:54
Má třetí kniha od Browna a opět podobný čtivý styl, dost se to podobá Šifře, i když je téma mírně odlišné, ale cítím v knize dost silnou podobu příběhu. Každopádně Brown píše takovým stylem, že to čtenáře (mě určitě) nutí číst rychle dál, dokud knihu nedočte a proto knihu hodnotím vysoko.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:09
už je toho Roberta moc. Jedna kniha - super, dvě knihy - fajn, ale tak jako většině autorů, co sepisuje nové a nové pokračování, i Brownovi tak trochu došel dech. Pořád se však udržel na úrovni a stále je to relativně napínavé a zajímavé.
majkee
  28. 11. 2012, 12:42
Brown celkově píše velice čtivě, nicméně jeho románům pro chybí určitá hloubka a něco navíc co pro mě dělá knihu perfektní. Jinak Ztracený symbol je ve srovnání se staršími díly Browna slabší a méně reálný.
tynuska37
  27. 8. 2010, 15:53
Nejslabší článek v Brownových dílech. Kniha sice odsýpá svižně, ale naprosto postrádá jakoukoli schopnost čtenáře šokovat a překvapovat, což je po mistrovských kouscích jako Andělé a démoni poněkud nepříjemné zjištění. Slavné luštění šifer i vývoj postav jsou vcelku snadno předvídatelné, k žádnému fascinujícímu zvratu nedochází. Očekávala jsem víc. Mnohem.
Adam Walder
  21. 5. 2014, 20:59
Kvalitní dílo. Co na tom, že Brown opět používá stejnou šablonu, po delší době odpočinku od jeho knih to vůbec nevadí. Kniha má výborný spád, zajímavý děj a skvěle profilovaného hlavního záporáka. Odkrývá hodně ze zednářské současnosti, což je velmi atraktivní. Jinak řadím se k lidem, kterým se moc nelíbil rozvláčný a filozofický konec. Normálně mám "dojezdy" u knížek moc rád, ale tady to bylo vážně jaksi navíc. Nicméně, skvělý zážitek z knihy to neohrozí.
kozel89
  5. 11. 2012, 17:20
Kniha mě neuvěřitelně bavila od začátku až do konce. Knihu jednoznačně doporučuju. Společně s Anděly a démony nejlepší Brownova kniha.
Peeters
  12. 7. 2015, 9:43
Kniha, v níž se 80% času vysvětluje hlavní myšlenka příběhu. Lhostejno, že v tak absurdních situacích a jiných, zcela záměrně utlumených (vyšetřování nevyšetřování místo důsledného ohledání místa činu si poslechnu tu Vaši poslední o Zednářích...), že se tomu nechce věřit. Z Langdona se stal místo osvíceného profesora na-něco-se-stále-ptající nevěřící Tomáš. Pikantní je, že vyšetřování, a to zcela oficiální, vede ředitelka sekce CIA - což je organizace, která má zákaz vyvíjet svou činnost na území USA. Avšak myšlenka není vůbec špatná! Za mě 60%.
jana80
  19. 1. 2012, 18:52
Me se kniha velmi libila. Ctiva, rychly spad a stranky ubihaji jedna za druhou. Ale za nejlepsi stejne povazuju Andele a demoni
sofi
  30. 12. 2011, 13:50
Tady se potvrzuje to, že kdykoli vložíte do knihy příliš velká očekávání (a zvlášť po takové bombě jakou byla ŠML), jste zklamaní. Pokud jste nikdo nečetl nic od Browna, doporučuji číst v obráceném pořadí a nechat si "to nejlepší" nakonec.
pospa27
  8. 6. 2011, 21:32
Velmi čtivé....první kapitoly mě pohltily. Děj neuvěřitelně frčí. Plno nepředvídatelných zvratů. Poučné a napínavé současně, jen ten konec byl trochu uměle natažený, ale jinak moc dobré čtení. :)
cachanell
  11. 5. 2014, 21:04
Knížka se čte dobře. Ale ve srovnání s ostatními díly Dana Browna pro mne nejhorší. Až moc zamotávání se do popisů a do historie, méně akce, děj odehrávající se jedné noci a trochu podivně romantické vyústění.
koki.veru
  5. 1. 2014, 8:57
Krásná knížka, stejně jako Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda. Napínavá, plná skvělých zápletek.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:30
Symbol je až příliš podobný ostatním dílům svým stylem vyprávění, že už se možná budete místy nudit. Pokud jste četli ostatní knihy od Browna, dostanete přesně to, co čekáte. Ale je to dobře? Nechtělo by to přece jen nějakou změnu?
Bajusik
  16. 6. 2013, 18:05
I když už opravdu od poloviny knihy víte, kdo je tím nejhorším, vždycky Brown překvapí alespoň nějakou zápletkou. Kniha je dobře napsaná a špatně se od ní odchází.
Ver
  13. 11. 2012, 12:44
Opět "brownovsky" čtivý příběh, pro mě trochu slabší a hlavně víc přitažený za vlasy.. Předešlé romány jsou lepší, ale každému sedí něco jiného..
Honey0105
  14. 11. 2010, 17:59
Podle mě asi nejslabší kniha. Sice jsem jí přečetla ještě ten den, co vyšla, ale stejně se mi předchozí díla četla mnohem lépe. Příběh Zacharyho byl velice zajímavý, ale tké dost smutný a trochu i přehanný. Vůbec celá tato kniha byla až moc.. Zvláštní.. Máme tu zase Langdona a i když v minulé knize už měl poměr se Sophií, tak mám dojem, že tady o ní nebyla napsána ani řádka. To mě trochu štve, že tam ty Langdonovi vztahy vůbec nejsou dořešeny. V tom se trochu ztrácím. No.. Já jen doufám, že Brown sepíše zase nějakou úžasnou knihu jako byla třeba Pavučina lží nebo Andělé a démoni. :)
Veassë
  9. 4. 2015, 20:26
Nesouhlasím s tím, že je Ztracený symbol nejslabším příběhem, který napsal. Pro mě je to napínavá a dobrodružná kniha, jejíž stránky jsem téměř přelétávala a nešlo se odtrhnout.
Preceda
  29. 8. 2013, 20:51
Knihu jsem si koupil a s očekáváním se dal do čtení. Ovšem místo spokojenosti se dostavilo rozčarování. Vše podle jednoho scénáře, všechny knihy dost podobné...
hrosula
  8. 11. 2012, 18:18
Jako vždy napínavé, zajímavé, výborné. Těším se další jeho knihu. Škoda, že je nevydává častěji. Ale stojí za to si počkat.
paja777
  12. 7. 2012, 13:19
Moje první kniha od Browna. Četlo se to jedním dechem. Od začátku skvělý spád děje. Jen z toho konce jsem byla hodně zklamaná.
Menší Čtivka
  14. 9. 2016, 21:01
Byla-li bych obvyklým čtenářem Dana Browna, byla bych s touhle knihou u něj trochu "v jiném soudku", a to v soudku s prachem. Opravdu akční a krvavá "útěkovka". Pro mě ale příjemná změna po stereotypu mojí literatury.

Jak to vidím, drobná rekapitulace:
Vedení děje: autor opět plánuje děj do úderného cyklu. Mlží a mate čtenáře méně, než je u něj obvyklé.
Míra idealismu: toto je dílo, jímž se autor idealismu spíše vysmívá.
Nesouvislosti, nepochopené: u Dana Browna o něčem takovém snad ani nemůže být řeč.
dollyk
  9. 9. 2016, 22:28
Ztracený symbol pro mě symbolizuje ztracený čas. Ani na okamžik jsem neměl pocit, že tu o něco jde. A to jsem fanda americké historie a troufám si tvrdit, že o ní vím více, než průměrný neamerický smrtelník. Opravdu nejslabší Langdonovka. Tak trochu nuda, kterou jsem od půlky četl jen z povinnosti. Nejsem holt amerikán, co by sral magy v kostkách, když se mu předhodí informce o tom, že jeden z prvních presidentů patřil k té supertajné a jistě velmi podivné a boha a celé mystérium křesťanství hrozivě vzívající skupině, co si říkala svobodní zednáři. Oni holt nemají žádné původní ikony, tak si je vyrábějí z lidí, o nichž vědí všechno, ale chtějí o nich vědět víc. Bože, jaké by to pro nás asi bylo trillerově šokující odhalení, kdybychom zjistili, že Tomáš G. Masaryk svou nedůvěru v pravost rukopisů jen předstíral, aby tím přesvědčil národ o své nezaujatosti a spravedlivém přístupu k životu. Možná, že triller o tomhle by byl lepší než symbol, který měl Brown nechat ztracený raději na věky.

Asi nejlepší z celé knihy byl záporák a pak hlavně jeho pravá totožnost. Jinak to byla snůška pseudověroučných blábolů. Profesor symbologie není schopen v jistých chvílích základního deduktivního uvažování, a i když všechny tři kladné postavy málem zemřou, neustále jsou docela vitální a běhají po schodech, ochozech a smějí se, ačkoli zažili tu nejhorší noc v jejich životě. A co ta spousta plků na konci? To psal Brown jako proto, aby si usmířil křesťany nasrané z Da Vinciho kódu? Celou dobu pátrají po nějakém tajném slovu, které se stejně nedozvíme, ale můžeme si ho jet přečíst, když najdeme základní kámen Capitolu. Slinty.
Amanita
  22. 3. 2015, 16:27
Vděčné téma, přiléhavé zpracování. Příběh se zřejmě čtenáři do paměti nezaryje, ale kniha za přečtení rozhodně stojí.
Childe
  21. 1. 2015, 1:01
Dan je marketingová bublina, tahle kniha je toho důkazem. Agitka na bibli, zednáře ve státních službách a neskutečně rozvláčné popisování "boha v nás". Jupíí dočetl jsem to ale bylo to utrpení, pytel sraček...
OKo
  9. 1. 2014, 15:05
Ztracený symbol hodnotím jako nejslabší Brownovo dílo, i když je to čtivé a napínavé jako všechny jeho knihy, tak mi tady vadilo několik věcí, které už byly většinou zmíněny v komentářích níže… Na Brownových knihách jsem si vždycky vážil jejich hodnověrnosti, tady se ale vydal pro mě špatným směrem (noetika?) a především výsledné rozuzlení neodpovídá tomu, jak autor celou dobu slibuje.
Petko92
  6. 11. 2011, 13:58
Hoc až na druhý pokus, ale dočítané ...a vôbec nie som sklamaný ...neviem čo tu tvrdíte daktorí, že Brown má šablónový štýl písania ...vôbec to nie je pravda ..čítal som všetky knihy od neho, a finálne rozuzlenie bolo vždy iné ...a pri tejto knihe som posledné strany musel čítať viackrát, lebo som zostal šokovaný ...a hneď som sa pustil do knihy s podobnou tematikou
škodnejtapír
  12. 10. 2011, 22:27
Trošku zklamání. Pár stránek mi trvalo než jsem se do děje začetl a když jsem se na konci těšil na nějaký úžasný zvrat a překvapení jako v ostatních Brownových knihách, tak v podstatě nic nepřišlo a zůstal jen divný pocit jestli je to opravdu konec nebo nějaké stránky snad chybí. Jinak je to samozřejmě hodně čtivá knížka a kdybych nečetl ostatní "Brownovky", tak bych byl pravděpodobně zcela nadšen, ale bohužel ve srovnání právě s těmi ostatními mi u téhle něco schází.