Sladký čtvrtek

Sladký čtvrtek Originální název: Sweet Thursday

Olympia - 2001
ISBN: 80-7033-651-X

Olympia (2001) 80-7033-651-X 224

Novela světoznámého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, dílo literárně zdařilé a čtenářsky vděčné, navazuje na známou a u nás poměrně úspěšnou novelu Na plechárně. Kaleidoskopický řetěz legračních i smutných, napínavých i tragikomických příhodiček spojený postavou myslitelského doktora, prolíná stále přítomný zahloubaný filozofický nadhled, který jako by s sebou na každou stránku nesl jakési vnitřní motto: hleďte, jaké je to hemžení, prosté a ubohé, ale lidské; takový je život, a děkujme mu to, že jej můžeme s těmi prostými, drsnými, ale v jádru čistými lidmi žít, neboť oni jsou tou pravou solí země.

twiGGy88
  28. 12. 2013, 11:24
Jedná se o pokračování novely Na Plechárně. Přestože si Steinbeck snaží držet tempo, pro mě je kniha spíše zklamáním. Vtipu ubývá na úkor existenciálních úvah a kniha sama o sobě leckdy donutí více k zamyšlení než k úsměvu. To neznamená, že je to špatně, jen je to naprosto jinak než v knize Na plechárně, která mě bavila a na základě níž jsem si vytvořila očekávání o Sladkém čtvrtku, která se nenaplnila.
venculinek
  8. 12. 2014, 19:30
Stejně jako první část novely mě i ta druhá pobavila. Nemyslete si však, že tím slovem "pobavila" jsem chtěl říci, že jsem se při čtení popadal smíchy za břicho. Zkrátka mě dokázala vtáhnout do děje, což ještě víc umocnilo to, že jsem se ztotožnil s postavou dobráka doktora.