Kalibův zločin

Moba - 2010
ISBN: 978-80-243-3816-3

Moba (2010) 978-80-243-3816-3 224
Československý spisovatel (1974)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1959)

Kalibův zločin K. V. Raise je bezesporu jednou z nejlepších próz české literatury 19. století. Tragický příběh nešťastného manželství Vojtěcha Kaliby, dobráka, který, ačkoli je sám obětí, je dohnán ke zločinu, a jeho o mnoho let mladší ženy Karly je díky svému tématu překvapivě moderní a jistě bude mít mnoho co říct i současnému čtenáři. (Založil/a: Dauchema)

nevermore
  3. 1. 2014, 21:45
Na tak přesvědčivě odporný příběh, který zhnusí zákonitě každého, se mi hodí slova jedné z postav, výměnkáře starého Kaliby: "Ságo, co se u nás děje, mohlo by se číst leda v knihách, a ani tam by tomu jeden nevěřil!" Gratuluju Raisi, mě si otrávil dokonale :)
janeicka
  17. 11. 2014, 19:26
Právem jeden z klenotů české literatury. Nadčasový příběh o nešťastném manželství, ale pod tím vším jsem viděla jen ten typický vesnický život, ty postranní řeči a pomlouvání, snahu uloupit si co nejvíc pro sebe. Skvěle vykreslený vesnický život, napínavý a očekávaný tragický konec. Ráda si od Raise přečtu i další jeho díla.
PeťkaW.
  24. 4. 2013, 11:05
Kniha mi trochu připomíná základní myšlenkou Hordubala od Čapka. I tenhle příběh má svoje kouzlo. Je stejně dobře promyšlený, ale možná je o maličko čtivější a akčnější, než Hordubal. Mně se kniha moc dobře četla a zanechala ve mě určitý dojem.
Potulný mnich
  19. 11. 2013, 10:50
Vojtovy sny o spokojené domácnosti, spokojené ženě a o radosti ze života vzaly brzo za své.Příběh se mi velice líbil a doporučuji.
vanous95
  19. 8. 2013, 17:48
Otevřeně přiznávám, že tak, jak mě štvaly Kadla s panímámou, mě už dlouho nikdo neštval. A to byl asi záměr K. V. Raise. Každopádně se mi to četlo velice dobře, a to také díky tomu, že zdlouhavými popisy naštěstí K. V. Rais opravdu šetřil. Musím pochválit zejména napínavý konec knížky...
MsAndy
  6. 9. 2016, 17:46
Kniha, která mě hodně překvapila a byla morálně velmi silná. Už dlouho jsem nečetla kus, který by mě takto uchvátil. Chování Boučkových bylo klasické sobectví, které je určitě platné i na tuto dobu a tudíž aktuální. Kniha má určitě co říct modernímu čtenáři. Doporučuji.
Th3 T3mpt3r
  15. 6. 2013, 14:30
První kniha, kterou jsem přečetl od K.V. Raise. Jedná se o neskutečně nadčasové dílo, podobně jsme na tom byli dříve a podobně na tom jsme i dnes. Jinými slovy: S poctivostí v tomhle binci dojdeš leda k chudobinci.
EdnaMoodnii
  4. 6. 2015, 9:39
Nevím co jsem čekala, když jsem knihu otvírala, ale pak už jsem ji neodložila. Nejméně polovinu postav jsem měla chuť zaškrtit.
lucascus
  3. 2. 2014, 14:39
Místy mi kypěla krev a tu Kadlu bych rovněž přetáhl motykou. A k tomu ještě tu starou, ať je klid a spravedlnosti učiněno zadost. Rais je génius - a jeho autentické vykreslení postav je více než obdivuhodné.
Elisa99
  26. 9. 2014, 11:39
Kvalitně napsané dílo. Nemám mu co vytknout, za to ale mě zase ničím neuchvátilo natolik, abych se k němu někdy vrátila. Přesto je to jedna z mála knih povinné četby, která mi nevadila.
mrviste
  19. 7. 2011, 12:39
Tvrdé zobrazení toho, jak jeden dobrák naletěl a přišel o všechno (rodina, majetek)... Chudák naivní Vojta nám dokázal, že ženský byly svině i v 19. století.
lc4u
  19. 11. 2016, 11:35
Při přečtení první kapitolky jsem si říkal: "to bude zase úmor to dočíst", ovšem pak..příběh začal solidně gradovat. Často se mi nestává, abych byl u nějaké knihy při vývoji příběhu doslova nasranej - tady se stalo. Chápu, že se nacházela v těžké situaci, ale.. Karla je výstavní kráva a přiznám se, že osud, který jí nakonec potkal jsem si doslova přál. Možná škoda, že její matička nedopadla podobně. Opravdu jsem neočekával, že by Rais napsal takový majstrštyk!
TheEmptyBook
  24. 4. 2014, 16:08
Kalibův zločin je jedna z knih, u kterých si člověk opravdu povzdychne nad zlomyslností a intrikánskou povahou některých postav (především tedy Boučkové). Zároveň si pak uvědomíme o jak nadčasovou záležitost vlastně jde, s takovými lidmi se přeci v našich životech setkáváme dnes a denně. Nicméně kniha se četla "jedním dechem", příběh byl napínavý a jsem ráda, že i takové knihy se řadí mezi povinnou četbu!
Anatka
  5. 2. 2014, 12:55
Téměř po celou dobu čtení této knihy jsem prožívala silně astenické pocity. Jedinými světlými chvilkami byly pasáže popisující proměny venkovské krajiny v průběhu roku. Příběh a postavy v něm vystupující naprosto zničily mé iluze o tom, že v dřívějších dobách byly mezilidské vztahy (především na venkově) vyrovnanější a lidé lepší, protože byli bohabojnější. Boučková se jednoznačně zařadila mezi nejzrůdnější postavy, se kterými jsem se v knihách doposud setkala. Myslím, že by s přehledem mohla konkurovat Velké sestře z Vyhoďme ho z kola ven.
kiwi24
  16. 4. 2012, 19:30
Tohle byla jedna z mála knih, která mě neštvala tím, že ji musim přečíst v rámci povinné četby na střední a to jsem si uvědomila už po pár stránkách. Jsem ráda, že se objevilo pár knih, které i po těch letech ráda otevřu a toto je jedna z nich.