Až delfín promluví
Originální název: Un animal doué de raison
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Triton - 2014
ISBN: 978-80-257-0989-4

Triton (2014) 978-80-257-0989-4 336
Triton (2013) 978-80-7387-721-7 329
Argo (1992) 80-901198-5-9 309
Odeon (1974) 01-091-74 314
Odeon (1972) 384

Dramatický příběh, který odhaluje zákulisí tajných služeb v období studené války. Děj románu se odehává od 28.3.1970 do 9.1.1973. Hlavní hrdina je vědec Sevilla, který pracuje v delfináriu na Floridě. Podílí se na americkém projektu výzkumu a výcviku delfínů. Sevilla naučí delfíny mluvit. Vědec si zamiluje delfíní dvojici Fa a Bi, která byla pověřena úkolem dopravit atom. nálož k amrické lodi. Incident měl být připsán Číně a tak měla být vyprovokována třetí světová válka. Fa a Bi se však vrací za vědcem, který odešel z delfíního výkumu a prozradí mu tyto tajné plány. Sevilla se rozhodne odcestovat do Evropy, vše zveřejnit, a zábranit tak válečnému kofliktu. (Založil/a: sonihe)

ondrasek
  9. 12. 2013, 20:00
Mě knížka zklamala. Předtím jsem četl skvělý Malevil, který hned putoval do oblíbených a proto jsem se na Delfína těšil. Ale neustálé popisování života delfínů a jejich vyučování na pozadí studené války mezi američanem a komunistou mě bavilo jen chvíli. Konečné rozuzlení se mi líbilo, ale celkově bída. 2 1/2 *
HELLBOY-DB
  14. 2. 2012, 15:52
Co se týká příběhu ten byl docela dobrý, horší už to bylo místy se stylem autorova psaní. V určitých částech se mi kniha kvůli tomu dost špatně četla. A další věc se týká ne úplně ideálně propojeného sci-fi se skutečností (alespoň pro mě), ve výsledku za ===60%.
whack
  10. 3. 2016, 20:50
Napriek tomu, že nakoniec bránili „svojich“ delfínov samopalmi, hlavných hrdinov zoológov nepovažujem za hrdinov, lebo držať zvieratá v zajatí nepovažujem za hrdinstvo. Kedysi boli za hrdinov považovaní zarastení pacifistickí päťdesiatnici, časy boli iné, a tajní agenti tajne odstraňovali nepohodlných vedcov. Vrátane vládnych zoológov. Dozvieme sa, že delfíny sú vlastne radi, že ich ľudia chytajú a zatvárajú do delfinárií, lebo v mori sú nebezpečné žraloky a delfíny sa navyše radi hrajú s ľuďmi; Žiadnu postavu (ľudskú) som si neobľúbil. Čo bolo na príbehu najalarmujúcejšie, je využívanie delfínov pre vojenské účely, čo nebolo už počas Studenej vojny žiadnym sci-fi, najmä pre ZSSR a USA, je 10.03.2016 a "Rusko chce k ochraně Krymu použít delfíny".
Michaela Mužíková1
  7. 12. 2014, 22:29
Nejde o téma, které by bylo v nějakém směru nějak zásadně originální a je nutno říct, že mluvící delfíni jsou už lehce zastaralým konceptem čehosi " sci-fi žůžo bájo překvapivého". Tak jako tak Merle boduje, když nastavuje člověku zrcadlo prostřednictvím nevinného zvířete a posouvá tak děj vstříc věčné hádce mezi Rousseauovským a Hobbesovským pojetím člověka a jeho podstaty. V tomto případě je jeho způsob ztvárnění odvěkého tázání po lidské přirozenosti pojat naprosto skvěle a nevídaně. Čtyři hvězdy a potlesk k tomu! :)
doktor
  14. 10. 2014, 18:29
Pěkný příběh který se může stát skutečností.Nemyslím mluva zvířat ,ale zneužití pro válečné účely.Je to příběh na zamyšlení.
Abiosis
  11. 11. 2013, 21:32
Pre mňa oveľa menej uveriteľný príbeh ako jeho predchádzajúce sci-fi, resp. disutopistické knihy (Malevil, Muži pod ochranov), miestami mi to prišlo aj úsmevné, ale stále dobre napísaná kniha. Merlov štýl písania - na rozdiel od ostatných používateľov - mi absolútne vyhovuje; nekomplikovaný a priamy. Určite siahnem aj po jeho ďalšej knihe.
Pulnocni.rebelka
  17. 2. 2012, 17:15
Celkově se mi tato knížka velmi líbila. Co se týká stylu psaní, po pár stránkách se na to dá zvyknout. Nakonec se mi i tento styl psaní zalíbil.