Žárlivost

Žárlivost Originální název: La jalousie

Československý spisovatel - 1965

Československý spisovatel (1965) 108

Francouzský název díla ma dvojí význam: žárlivost a žaluzie. Vypravěč popisuje opakující se situace tří bělošských majitelů banánových plantáží. Nejmenovaný pozorovatel, manžel ženy zvané A sleduje setkávání ženy se sousedem franckem. Nikde není ani zmínka o jejich milostném vztahu, ale je naznačen mnoha detaily.

Není zde děj s časovou následností - často časové přeskoky a návraty, rekapitulace. Detailně popisuje opakující se situace. Vše je pozorováno jakoby skrz žaluzie a navzdory objektivnímu popisu událostí, naznačuje subjektivní pocit žárlivosti. (Založil/a: sonihe)

Alain Robbe-Grillet Alain Robbe-Grillet
*18.08.1922 - †18.2.2008

Venceslao90
  9. 7. 2011, 23:08
Na přečtení této knihy jsem se velmi těšil, ale bohužel musím říci, že jsem poměrně dost zklamaný. Drtivá většina knihy spočívá jen v nudném popisu, který se často opakuje. Zajímavých pasáží je v knize poskrovnu. Kniha je tak v určitých pasážích velice nudná a utahaná. Oceňuji však snahu autora napsat román o manželovi, kterého sžírá žárlivost a přitom slovo "žárlivost" v románu nezazní ani jednou.
Kissa
  20. 9. 2014, 17:14
Moje první setkání s francouzským novým románem. Román o žárlivosti, i když toto slovo v knize nezazní ani jednou...
Hříbek
  24. 9. 2011, 20:15
oceňuji myšlenku, ale to je na celé knize asi jediná zajímavá věc. Díky nekonečně se opakujícím popisům několika situací si může čtenář :
a) nakreslit přesný plán domu s rozestavením nábytku a popisu materiálu ze kterého je tvořen
b) domýšlet a představovat si, co se tam děje. jestli je žárlivost oprávněná, či ne. nicméně díky naprostému odosobnění postav o to například čtenář jako já nemá ani zájem, a tak když už se konečně dostane ke konci, řekne si "hmm", odloží knihu a už si na ni ani nevzpomene.
Youngsocreress
  5. 8. 2011, 1:02
Možná to bude tím, že Robbe-Grillet byl jedním z autorů, kteří experimentovali v oblasti formy. Kniha je založena právě na tom, že v ní převažuje popis, a že přímá řeč se téměř nevyskytuje. Mně se naopak velmi líbila, bavilo mě domýšlet si různé detaily a i retrospekce byla nápaditě použitá.