Služ lidu

Originální název: Wei renmin fuwu

BB art - 2008
ISBN: 8073812789

BB art (2008) 8073812789 157

Trpká společensko-kritická satira, v níž se autor inspiroval nejfrekventovanějším heslem Mao Ce-tungovy politiky, se odehrává v období čínské kulturní revoluce a kultu osobnosti v armádním prostředí v provincii Che-nan.
Autor v příběhu vášnivé zakázané lásky vojenského sluhy a velitelovy ženy odvážně pranýřuje totalitní šílenství doby, v níž se trestaly represemi a smrtí i banální přestupky, údajně namířené proti úloze komunistické strany Číny a hlavně Mao Ce-tungovi. V éře udávání, špehování a represí, kdy sebemenší projev individuality byl trestným činem, v neuvěřitelných společenských podmínkách vyrůstá láska pěstěné manželky armádního velitele a prostého venkovana, jehož životním štěstím, za které denně děkuje straně a jejímu předsedovi, je služba v jejím domě. Tři měsíce, které osud vyměřil nerovnému páru pro jejich trestuhodný vztah, vrcholí výbušnou scénou zničení všech symbolů předsedy Maa v uzavřeném velitelově domě, což pro oba znamená důkaz vzájemné důvěry a lásky, společný čin revolty, který oba váže po zbytek života více než společná vášeň. (Založil/a: andyfeng)

Jen Lien-kche Jen Lien-kche
*1958

Taylor
  27. 2. 2014, 10:22
Kniha mne nezklamala, ale ani neohromila. Čekal jsem od ní více té satiry a parodie. Kniha se především věnuje sexuálnímu ( milostnému ) vztahu hlavního hrdiny s manželkou jeho nadřízeného. Příběh se téměř celý odehrává v kasárnách, kde hlavní hrdina plní funkci pucfleka velitele divize v jeho domě. Jelikož velitel není nikdy doma ( navíc je impotentní ) je jeho manželce tuze smutno. Není proto divu, že začne mít poměr s naším hlavním hrdinou. Vše ve jménu lidu a strany. Krom toho se v knize dozvíme, jak to chodí v komunistické Číně s povýšením. Jaké těžkosti zažívají chudí rolníci kteří bydlí na venkově a jak se dostat k vytoženému bydlení ve městě.