Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nůž

84%
4 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nůž Originální název: Nož

Nejnovější vydání:
Optys - 1995
ISBN: 80-85819-20-1
Počet stránek: 316
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Optys (1995) 80-85819-20-1 316

nakladatelství Optys

V knize se prolíná více časových a dějových linií, hlavním příběhem je však osud chlapce Aliji Osmanoviće, kterému krátce po jeho narození vyvraždili muslimové (rodina Osmanovićů) jeho srbskou rodinu a přijali jej za svého. Jelikož v době druhé světové války či po ní zahynuli všichni svědkové této události, o svém skutečném původu se Alija (původním jménem Ilija Jugović) dozvídá až v době svých vysokoškolských studií.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: hladko)

(více)  

Štítky

#drama 
více  
Vuk Drašković Vuk Drašković
*29.11.1946


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

s-reader
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 8. 2010, 10:08
Nesmírně zajímavá kniha, která vnáší trochu světla do nepochopitelného světa etnických problémů bývalé Jugoslávie. Pro člověka, který žije v nábožensky a politicky poměrně klidném prostředí se totiž věci, které se v té době udály zdají být nesmírně vzdálené a přitom se odehrály vlastně za rohem. V současné době se může zdát, že kniha není tolik aktuální, ale kdoví...
Crocuta
  30. 3. 2016, 17:46
Jen drobné upřesnění pro případného čtenáře, který je balkánskou historií nepolíben a který čerpá informace o "Noži" a poměrně nepřehledné situaci v Jugoslávii 40. let ze zdejších komentářů. Jugoslávští (chorvatští a bosenští) muslimové měli v době druhé světové války své vlastní divize SS ("Handschar", "Kama"), které podléhaly přímo německému velení - rozhodně zde nešlo o ustašovce. Ti byli ozbrojenou složkou chorvatského křesťanského, ostře římskokatolického fašistického státu a formálně podléhali velení chorvatské vlády a jejího vůdce Ante Paveliće. I ustašovci však úzce spolupracovali s nacistickým Německem, a byť se rozhodující měrou podíleli na protisrbské genocidě, se srbskými četniky měli jednu věc společnou - fanatický antikomunismus, který vedl nejen k permanentní občanské válce proti Titovým partyzánům, ale původně protiněmecky orientované četniky přivedl až ke spojenectví s okupačními mocnostmi Osy. V důsledku toho se jedinou věrohodnou jugoslávskou silou, vedoucí boj proti nacistům stalo pro západní Spojence i sověty nadnárodní partyzánské hnutí komunistického vůdce Josipa Broze Tita, které z chaosu vzájemných etnických konfliktů a bojů s německými, italskými, ale i maďarskými a bulharskými okupanty vyšlo vítězně.
Eso
40% 40% 40% 40% 40%
  17. 1. 2015, 4:24
Nůž je celkem čtivý až na některé pasáže, kde je děj dost chaotický. To ale přičítám překladu, který moc nenadchne. Draškovičovi vyčítám hlavně jeho stereotypnost - muslimové (ustašovci) špatní, partyzáni špatní a četnici hodní, ale zrazení, protože chudáci nemají ve svých řadách nikoho kromě Srbů, a proto je exil zavrhl. Myšlenka, že všichni bosenští muslimové jsou původem Srbové, kteří zradili a zapomněli svůj původ, je úsměvná. Spojení minulosti s přítomností přes Aliju, odkazování na odvěkou nenávist, kam asi Draškovič v 80. letech probuzeného nacionalismu mířil? Dobrá ukázka toho, že dějiny zneužíváme pro přítomnost. A na závěr stereotyp Balkánu jako násilného regionu. Člověk by skoro řekl, že takové My Lai musel spáchat Balkánec, ideálně bosenský muslim.
drbas
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 9. 2012, 15:06
skvela kniha nastinujici na beletristickem pribehu mladeho muze silenost (nejen) etnickych letitych konfliktu na Balkanu...