Pán ledové zahrady 1

Triton - 2007
ISBN: 978-80-7387-031-7

Triton (2007) 978-80-7387-031-7 401

Kniha první.
Vuko Drakkainen, průzkumník a agent-samotář, dostane za úkol nalézt na dosud neprozkoumané planetě tým ztracených vědců. Přistává na světě s civilizací na úrovni raného středověku, kde funguje magie a na člověka číhají četná nebezpečí.
Kniha Pán ledové zahrady je výjimečným počinem v nepříliš rozšířeném žánru science-fantasy, kombinující romantiku a temnotu fantasy příběhů s vědeckou uvěřitelností a logičností klasické vědecké fantastiky.
(oficiální anotace)
Román získal v roce 2006 nejvyšší polské literární ocenění žánru science fiction, Cenu Janusze Zajdela. (Založil/a: kuburumba)

#magie

vladislaus
  24. 8. 2014, 18:18
Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami. Zklamal mne totiž méně záživný střed knihy. Určitě si ale přečtu další díl.
Tiwala
  26. 10. 2015, 19:30
Nevím. Asi jsem četla úplně jinou knihu než všichni ostatní. Jinak nedokážu pochopit všechna ta kladná hodnocení.
Ciba
  16. 9. 2013, 11:18
Pro mě naprosto kultovní záležitost. Škoda jen, že se tato kniha nedostala do většího povědomí. Kvalitu na to rozhodně má. Vuko Drakkainen je velmi osobitý a jako postava naprosto nepřekonatelný. Takže drazí přátelé naklusat do knihkupectví nebo knihovny a přečíst! Věřím, že nebudete litovat.
Kuci92
  12. 8. 2013, 20:13
Velmi zajímavá kombinace fantasy a scifi. Příběh mě celou dobu velmi bavil a čtení jsem si užíval. Doporučuji ****
svenny
  7. 1. 2016, 23:14
Misty je to docela solidni horor - nevim jak ostatni, ale ja se teda asi budu chvili mlze vyhybat.
Pribeh je ctivy, postavy celkem realisticke a "fyzikalni model" sveta se zda byt propracovany, i kdyz tezko rict, kdyz o nem vlastne hrdina a tim padem ani ctenar temer nic nevi. Za me tedy krasne 4*
nečik
  12. 4. 2014, 15:49
Škoda, že musím vypisovat minimálně 100 znaků, aby se můj příspěvek zobrazil. A to by mi stačilo k recenzi jen 5 písmen. Jedním slovem \"nářez\".
Phorbo
  17. 12. 2015, 10:08
Knihu jsem rozečetl někdy v květnu a uprostřed jsem toho nechal, jelikož tak nezáživný prostředek knihy jsem naposledy četl v Tolkienovce. Rozvleklý nezáživný text, který prostě jen vyplňuje prostor a nebaví ani když si v něm člověk představí všechno možné. Prostě ne, ne, ne a ne.
Po půl roce jsem nad knihou zlomil hůl a začetl se znovu. Nuda, nuda, šeď, šeď se mění v relativně zábavné čtení pro začínající čtenáře (možná je to opět překladem). Ale až na 275 straně nebo kde. Náročné, prázdné a nezajímavé vyprávění učení Tygřího prince vyplňuje až moc prostoru (stále) a po pár nudných stranách opět začínám litovat, že jsem se do toho po půlroce vůbec pouštěl. Ale je tady vzpoura a tak by poslední třetina knihy nemusela být tak nezábavná.
Ty části s Vukem jsou místy hodně divné. Takový skirym křízený s doomem. Už to ani není fantasy scifi, ale docela brutální halucinační psycho. Některé halucinace vůbec nechápu a hodně jsem se v textu ztrácel. Prostě jsem v tom měl neskutečný nepořádek. Taky zvláštní, že Vuko v ich formě toho moc nenamluví, ale v er formě je ukecaný jak důchodce.
Inu konec Tygřího prince byl zajímavý )trošku mi to připomnělo Dunu), ale VUko byl možná ještě zajímavější.
Tak jako tak, celá kniha byla svým způsobem nudná, konec je v obou příběhových liniích vyhrocený do maxima, ale aspoň to začíná konečně bavit. Kor když se Vuko mění ve strom.
Původně jsem si druhý díl ani nechtěl přečíst, ale po tom konci to znovu zvážím.
Jestli mi to bude zase trvat víc jak šest mesíců a dám si třeba uprostřed zase pauzu, to už závísí na panu Grendowicovi
Kateřina88
  15. 9. 2014, 17:51
Po dlouhé době dobré fantasy z období - i když ne našeho - středověku. Prvně jsem četla Sapkowského, ten nasadil vysokou laťku, ale Grzedowicz má ambice ho v některých pasážích překonávat. Více mě ale nadchnul příběh Ardžuka než Drakkainena.
Ondřej Novotný
  3. 9. 2014, 15:23
Super! Od začátku do konce knihy se pořád něco děje a kombinace středověké fantasy s moderními vymoženostmi je famózní. Určitě doporučuji k přečtení, nemá to chybu.